[WIDEO] Zagospodarowanie terenów wokół dawnego opactwa cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim

poniedziałek, 19.9.2022 12:50 1534 6

W Kamieńcu Ząbkowickim trwa rewitalizacja przestrzeni wokół dawnego opactwa cysterskiego. Prowadzone są prace przy tzw. ogrodach barokowych, ale gmina planuje odtworzenie ogrodów średniowiecznych obok kościoła parafialnego.

 Projekt rewitalizacji przestrzeni wokół kościoła parafialnego zawiera w sobie trzy zasadnicze pod projekty. W pierwszej kolejności w etapie realizacyjnym jest odtworzenie tzw. historycznych ogrodów barokowych, które znajdują się po prawej stronie kompleksu i będą one typowym przedstawieniem XVIII wiecznej przestrzeni, w której cystersi ówcześni odpoczywali. Przestrzeń ta będzie udostępniona dla mieszkańców, turystów w obszarze zamkniętym z możliwością podziwiania i odpoczynku w tym miejscu. Drugim elementem przestrzeni, która będzie zrewitalizowana jest tzw. dawny wirydaż, czyli część typowo średniowieczna, właśnie ogrody średniowieczne będą drugim etapem odtworzenia przestrzeni wokół  kościoła parafialnego.

- To uzmysłowienie sobie tego, że właśnie 800 lat historii w tym miejscu ma bardzo duże znaczenie i przestrzeń, która będzie zaaranżowana będzie właśnie w pełni historycznie odbudowana. Wirydaż jak również tereny zielone wokół będą stanowiły drugi element tego przedsięwzięcia - mówi burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Marcin Czerniec.

Trzecim elementem i zarazem ostatnim etapem odbudowy przestrzeni wokół kościoła są tzw. tereny ogrodów nowoczesnych. Przestrzeń ta będzie połączona z tworzonym przez gminę Kamieniec Ząbkowicki Centrum przyrodniczo - ekologicznym dla dzieci i młodzieży, które znajdować się będzie na górnej części pałacu po północnej stronie oficyny dawnej wozowni.

- Zarówno oficyna wozowni, w której będzie tzw. część edukacyjna jak również ogrody nowoczesne, w których będzie część do prezentacji różnego rodzaju roślin i krzewów, które były i są w przestrzeni nowoczesnego aranżowania ogrodów historycznych uwzględniane będzie pokazana w pełni, jednocześnie będzie widokiem na następną perspektywę rozwoju tej przestrzeni, gdyż jak wiemy na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki są również przestrzenie także historyczne, ale nie stanowiące własności Gminy, w tym dawne szklarnie i oranżerie, które są na chwilę obecną własnością skarbu państwa. Być może w perspektywie lat następnych mając na względzie to, jak duże jest zainteresowanie obudowy tego typu obiektów te przestrzenie zostaną poddane rewitalizacji - dodaje burmistrz. 

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Kibic wtorek, 20.09.2022 22:38
Jaki los czeka nasz stadion? Pytanie nie od żuli którzy...
Wyborca wtorek, 20.09.2022 13:56
Magistra ostatnio klocek cisnął. Obecnie jak widać pęcherz zawodzi. Od...
Miro wtorek, 20.09.2022 06:26
W Starczowie rowy nieczyszczone i brak chodnika. Tutaj do roboty! A...
Sport to zdrowie poniedziałek, 19.09.2022 21:21
Super sprawa! Proponuję również zwiedzanie kamienieckich DOŁÓW. MEGA HIT !...
Miastowy poniedziałek, 19.09.2022 18:19
A DOŁY? CO Z DOŁAMI? MISZCZU PREZYDENCIE MNIASTA KAMIENIEC?!
? poniedziałek, 19.09.2022 14:54
Rozumiem, że do tego "cuda" będą prowadzić równe chodniki i...