[WIDEO] Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, przekroczenia prędkości. Ząbkowicka grupa Speed łapie piratów drogowych i wlepia solidne mandaty

wtorek, 20.2.2024 13:38 3767 1

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących to nadal główna przyczyna najtragiczniejszych wypadków drogowych w Polsce. Dlatego każdego dnia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich prowadzą działania by wyeliminować z ruchu kierowców, których brak wyobraźni i tzw. „ciężka noga” zagrażają pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

W ciągu ostatnich dni kilku kierowców zatrzymanych przez ząbkowickich policjantów należących do grupy SPEED musiało pogodzić się z utratą prawa jazdy i wysokimi mandatami karnymi.

13 lutego po godzinie 12.00 na drodze K8 w okolicy Braszowic, 21-letni kierujący mercedesem nie zastosował się do znaku B-25 wyprzedzając na linii ciągłej oraz przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h. Mieszkaniec powiatu kłodzkiego przyjął zarówno 1500 złotych mandatu jak również 20 punktów karnych.

16 lutego przed 9.00 rano w Ziębicach na ulicy Przemysłowej, mundurowi zatrzymali 53-letniego kierującego samochodem dacia, który przekroczył dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość o 51 km/h. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego jechał z prędkością 101 km/h po ulicy wyłożonej kostką. Jego decyzja zakończyła się utartą prawa jazdy na okres co najmniej 3 miesięcy.

Podobną prędkość w terenie zabudowanym, na drodze krajowej nr 8, osiągnął 33-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. Na trudnym, pełnym zakrętów i niebezpiecznym odcinku drogi, na którym często dochodzi do poważnych wypadków, mężczyzna pędził z prędkością przekraczającą 100 km/h. Na szczęście jazda tego skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcy zakończyła się „jedynie” wysokim mandatem, 13 punktami karnymi i utratą przez niego prawa jazdy.

W miniony weekend ząbkowiccy policjanci z grupy SPEED, przemieszczając się drogą krajową nr 8 w kierunku Kłodzka, musieli zawrócić za kierującym pojazdem marki MAN z naczepą, który tak wykonywał manewr wyprzedzania, że zmusił funkcjonariuszy do zjechania na pobocze drogi. 43-letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego wykonywał manewr, nie zważając ani na skrzyżowanie, ani na powierzchnię wyłączoną z ruchu. Po zatrzymaniu wyraził skruchę i przyjął mandat od mundurowych.

Tego samego dnia, zaledwie godzinę później, również na drodze K-8 w Boguszynie, w terenie zabudowanym 21-letni kierujący seatem przekroczył dozwoloną prędkość o 60 km/h jadąc 110 km/h. Mieszkaniec Wałbrzycha oprócz mandatu i 13 punktów karnych, stracił na 3 miesiące swoje uprawnienia do kierowania.

Opisane wyżej przykłady obejmują jedynie kilka dni i kilku kierowców, którzy zostali zatrzymani przez policję. Wielu niestety nadal jeździ nie przestrzegając obowiązujących ograniczeń prędkości. Rozmawiając ze znajomymi lub rodziną tłumaczą się, że jeżdżą szybko ale bezpiecznie. Niestety statystyki wypadków drogowych potwierdzają, że nie ma czegoś takiego jak „szybko ale bezpiecznie”, szczególnie w terenach zabudowanych gdzie pieszy w każdej chwili może wyjść na drogę.

Dlatego po raz kolejny apelujemy o jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami, jeżeli nie dla siebie to dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy chcą bezpiecznie dotrzeć do celu.

 

asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Aaa środa, 21.02.2024 07:52
A może nieroby za kontrole rolników - terrorystów byście się...