„RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”

wtorek, 15.11.2016 11:02 685 0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. przypomina, że w dniu 17 listopada 2016 roku przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, w ramach którego prowadzona jest akcja „Rzuć Palenie Razem z Nami”. Akcja adresowana jest zarówno do osób palących jak i niepalących. Liczba osób palących w Polsce maleje w porównaniu do lat wcześniejszych, jednakże i tak jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o największą liczbę osób palących.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze (między innymi: chlorek winylu, cyjanowodór, tlenek węgla, amoniak, aceton, arsen, polon). Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia!!! Każdego roku palenie zabija 5 milionów ludzi na świecie.

Palenie tytoniu naraża palaczy na utratę zdrowia. Palacze są szczególnie narażeni na: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia jaki i inne choroby m.in. raka nerki, pęcherza moczowego, przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby oczu, impotencję. Palacze nie są jedynymi ofiarami palenia tytoniu. Dym papierosowy wdychany przez osoby niepalące jest również groźny dla ich zdrowia, dlatego należy unikać przebywania w środowisku osób palących.

Rozstanie z nałogiem nie jest zadaniem prostym, trzeba się zastanowić nad skutkami palenia tytoniu jak i też nad skutkami zaprzestania palenia. Osoby palące powinny wiedzieć, że ich organizm szybko się regeneruje po rzuceniu palenia.

Skutki zaprzestania palenia papierosów są natychmiastowe:
- po 20 minutach niepalenia puls wraca do normy;
- po 2 godzinach tętno i ciśnienie krwi uspokajają się i znajdują na zgodnym z normą poziomie;
- po 8 godzinach poziom tlenu we krwi wraca do normalnego poziomu;
- po upływie 3 dni oskrzela się rozluźniają, zaczynamy swobodniej oddychać;
- po upływie 1-2 tygodni praca płuc się normalizuje, wraca właściwa cyrkulacja powietrza;
- po upływie 9 tygodni płuca pracują już normalnie, zmniejsza się ryzyko infekcji;
- po upływie 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu z osobami palącymi;
- po upływie 5 lat zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych, raka szyjki macicy i pęcherza;
- po upływie 10 lat o połowę zmniejsza się ryzyko raka płuc;
- po 15 latach wystąpienie chorób serca u byłych palaczy jest takie same jak u osób niepalących.

Badacze przekonują, że jeżeli rzuci się palenie ok. 30 roku życia to nasz organizm kiedyś zapomni, że w ogóle dostarczano mu nikotynę.

Jeżeli chcesz poznać swój poziom uzależnienia od nikotyny rozwiąż test uzależnienia wg Fagerstrӧma, a jeżeli chcesz poznać swój poziom motywacji do zaprzestania palenia rozwiąż test motywacji wg Schneider.

Osoby chcące rzucić palenie i potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dzwoniąc pod numer 801-108-108 (poniedziałek – piątek 11.00-19.00).

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)