"Od aktywności ruchowej do aktywności społecznej"

piątek, 17.7.2015 09:57 1282 0

"Od aktywności ruchowej do aktywności społecznej" to hasło przewodnie projektu zrealizowanego przez Ząbkowicki Klub Karate Kyokushin (ZKKK) w partnerstwie z Gminą Ząbkowice Śląskie. ZKKK to klub sportowy propagujący karate na terenie gminy i powiatu ząbkowickiego już od ponad 25 lat. Dzięki najaktywniejszym działaczom ZKKK rozszerza swoje działania za pomocą pozyskanych środków publicznych poza karate, jak np. badminton, siatkówka, szkolenia komputerowe itp. oraz aktywnie działa w sferze pożytku publicznego.Klub do tej pory zrealizował wiele projektów, które w całości lub częściowo zostały sfinansowane ze środków publicznych.

Projekt "Od aktywności ruchowej do aktywności społecznej" współfinansowany z FIO został napisany, a następnie zrealizowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ząbkowice Śl. w celu nauki, której głównym założeniem było przekazanie wartości i działań obywatelskich poprzez aktywność ruchową oraz tworzenie i budowanie bazy do współpracy klubów sportowych z terenu gminy Ząbkowice Śląskie, zaangażowanych w wykonanie projektu.

Projekt realizowany był od 01.06.2014r. do 30.06.2015r. W tym czasie ZKKK we współpracy z gminą Ząbkowice Śląskie oraz klubami: Ząbkowickim Klubem Karate Do, Ząbkowickim Towarzystwem Sportowym, Klubem Sportowym Barys Sarmat Warriors, Gminnym Szkolnym Związkiem Sportowym, Klubem Sportowym Akademia Piłkarska Orzeł i Klubem Sportowym Orzeł, zrealizowało bardzo ciekawy i różnorodny plan projektu,  który obejmował: obóz sportowy, warsztaty komunikacji i aktywności społecznej dla przedstawicieli sportowych ngo, naukę i doskonalenie pływania, spływ pontonowy, wycieczkę do parku linowego, jednodniowy rajd integracyjny oraz realizację dwóch wybranych podczas trwania projektu inicjatyw społecznych - piknik integracyjny oraz zapoczątkowanie bicia rekordu Ząbkowic Śląskich.

Obóz sportowy to nasza pierwsza wspólna przygoda. Jego celem było połączenie aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży z pracą w grupie. Zadaniem grupy było przeanalizowanie lokalnych problemów społecznych gminy Ząbkowice Śląskie, jak również potrzeb i możliwości ich zaspokajania oraz możliwości aktywności społecznej dzieci i młodzieży naszej gminy. Na podstawie pracy grupowej dzieci i młodzieży zostały wybrane propozycje inicjatyw obywatelskich. Program obozu obejmował także aktywny wypoczynek tj. treningi karate, ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy oraz piesze wycieczki. Program pozwolił na dofinansowanie pobytu 28 osób w wieku szkolnym.

Kolejnym zadaniem zrealizowanym przez ZKKK w ramach projektu były cotygodniowe wyjazdy na basen kryty do Bielawy, obejmujące zajęcia nauki i doskonalenia pływania pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Uczestnicy doskonalili naukę pływania z podziałem na 3 grupy w zależności od wieku i stopnia zaawansowania, a w ciągu trwania projektu dwa razy mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zorganizowanych zawodów pływackich, co pozwoliło im również poznać zasady zdrowej rywalizacji sportowej. Dzięki temu, iż wyjazdy na basen odbywały się w dwóch turach,  udział wzięło w nich łącznie ponad 100 osób, co zaowocowało wieloma nowymi znajomościami wśród uczestników.  

Nasz projekt obejmował także serie warsztatów aktywności i komunikacji społecznej w których udział wzięło 30 przedstawicieli wszystkich organizacji sportowych biorących udział w projekcie. Dzięki tym spotkaniom nawiązała sie bliższa współpraca pomiędzy stowarzyszeniami jak i ich członkami. Warsztaty zaowocowały wybraniem dwóch inicjatyw obywatelskich, które zrealizowane zostały w późniejszym czasie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany przez ZKKK wyjazd na spływ pontonowy Nysą Kłodzką od ujścia Ścinawki do Barda. Wspólne przeżycia i radości podczas przeprawy po rwącej rzece pozwoliły zacieśnić więzi w poszczególnych ekipach pontonowych. W spływie wzięło udział ponad 100 osób.

 

ZKKK w ramach projektu zorganizował rajd pieszy w Skalne Grzyby. Celem rajdu było integracja uczestników podczas wspólnie spędzonego czasu na łonie natury. Podczas rajdu dzieci, młodzież i opiekunowie dowiedzieli się od przewodnika wielu ciekawostek dotyczących Gór Stołowych. W naszym rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników, a towarzyszyły nam piękne widoki oraz iście zimowa pogoda, pomimo wiosennego terminu wyjazdu.

Dzięki FIO odbyła się także bardzo ciekawa wycieczka do Parku Linowego Skalisko w Złotym Stoku. W tym zadaniu wzięło udział również ponad 100 osób. Dzięki tej wycieczce uczestnicy mogli przezwyciężyć swoje słabości i lęki zarówno fizyczne jak i psychiczne, co w znacznym stopniu pozytywnie przekłada się również na nasze codzienne życie. 

Ostatnimi zadaniami zrealizowanymi w ramach projektu były dwie inicjatywy społeczne przeprowadzone przez beneficjentów. Inicjatywy powstały poprzez połączenie pomysłów dzieci i młodzieży, zaproponowanych podczas obozu w Pogorzelicy oraz dorosłych, przedstawionych podczas warsztatów. W ten sposób odbył się Sportowy Piknik Rodzinny oraz zapoczątkowano I Ząbkowickie Bicie Rekordu.

Sportowy Piknik Rodzinny został zorganizowany na ogólnodostępnym boisku sportowym z myślą o integracji mieszkańców całej gminy. Podczas pikniku odbyły się liczne gry i zabawy, konkurencje sportowe, a na wszystkich czekał drobny poczęstunek. Od samego początku dało się odczuć harmonię współpracy i radosną atmosferę - całe rodziny brały udział w różnych konkurencjach sportowych, a członkowie klubów sportowych i nie tylko tworzyli mieszane drużyny. Najwięcej zabawy i śmiechu przyniosły konkurencje: tor przeszkód i remisowe przeciąganie liny.

Drugą inicjatywą zorganizowaną w ramach projektu było zapoczątkowanie bicia rekordu Ząbkowic Śląskich, stąd pomysł na zorganizowanie "I Ząbkowickiego Bicia Rekordu - Łamanie Desek Tameshiwari". Dzięki uprzejmości organizatorów Stowarzyszeniu Motofrankenstein z Ząbkowic Śl. i współpracy z Gminą Ząbkowice Śl. bicie rekordu odbyło się podczas dużej imprezy masowej - VII Potworny Zlot Motocyklowy w Ząbkowicach Śl. na Plantach Zamkowych. Do próby rozbicia desek mógł podejść każdy, a ilość rozbijanych naraz desek mógł dobrać według własnego uznania. Wydarzenie przyciągnęło wiele zainteresowanych osób w różnym wieku. Pierwszy rekord wyniósł 98 osób, którym udało się pozytywnie przejść test. Istotnym udziałem w rekordzie była złamana deska przez włodarza naszego miasta oraz maskotkę Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śl. Mamy nadzieję, że nasze działanie będzie zalążkiem do organizacji bicia kolejnych rekordów i stanie się imprezą cykliczną.

Cały projekt mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu FIO, które zaufało nam i przeznaczyło środki na jego realizację, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu oraz współpracy działaczy i członków łącznie 7 klubów sportowych uczestniczących w projekcie.  To właśnie oni umożliwili dzieciom i młodzieży z gminy Ząbkowice Śląskie nabycie kompetencji obywatelskich i wartości społecznych. Pokazali także jak ważny jest czynny udział i organizowanie inicjatyw społecznych oraz aktywność fizyczna, która pozwala na  poznawanie nowych, ciekawych miejsc, integrowanie z grupą, czerpanie przyjemności z obcowania z przyrodą, a przede wszystkim nawiązanie cennych relacji z drugą osobą, która daje najwięcej radości.

Dziękujemy, zespół organizacyjny FIO w Ząbkowicach Śląskich.  

 

Witold Stolarczyk

witold.stolarczyk@karate-zabkowice,pl

Tel. 603 792 368

Dodaj komentarz

Komentarze (0)