komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 29 listopada 2020

Blazeja, Saturnina

„Lalka” A.D. 2015

poniedziałek, 7.9.2015 13:22 , komentarze: 0 , odsłony: 2783
kategorie artykułu:

W sobotę, 5 września podobnie jak w tysiącach miejscowości w Polsce, także w naszym powiecie czytano „Lalkę” Bolesława Prusa.

Biblioteka Publiczna w Bardzie przygotowała odsłonę tegorocznego „Narodowego czytania” dla mieszkańców Barda, a filia biblioteczna w Brzeźnicy dla swoich czytelników. Ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączyło się w oba przedsięwzięcia organizacyjnie oraz zapewniło uczestnikom spotkań pamiątkowe tomy „Lalki”. SBP otrzymało bowiem kilkanaście bezpłatnych egzemplarzy powieści z dwóch oficyn: Wydawnictwa  MG należącego do Doroty E. Malinowskiej-Grupińskiej oraz z wydawnictwa IBIS Izabeli Napierały (uprzejmie dziękujemy!).

„Narodowe czytanie” w Bardzie rozpoczęło się happeningiem ilustrującym jeden z wątków „Lalki” w wykonaniu członków Stowarzyszenia "Bardo. Kultura". Po czym wszyscy przenieśli się do biblioteki, gdzie w miłej atmosferze przypominali sobie drogę Stanisława Wokulskiego do bogactwa, czytając wespół tę wspaniałą książkę.

W Brzeźnicy blisko trzydzieści osób zebrało się w ...remizie strażackiej! Specjalnie na tę okazję odnowionej – uprzejmie dziękujemy OSP i jej szefowi Piotrowi Ilczyszynowi. Lokal biblioteczny był już przygotowany do niedzielnego referendum. Strażacy chętnie i z otwartością udostępnili organizatorkom swoją siedzibę. W postać pisarza wcielił się mieszkaniec Potworowa, Jerzy Jurczyński, który także jako jedna z trzech osób – obok Moniki Ilczyszyn i Iwony Wasickiej - czytał wybrane fragmenty „Lalki”.

W programie towarzyszącym lekturze nie zabrakło elementów biografii Prusa oraz kilku wierszy dedykowanych pisarzowi. W wierszach zaprezentowały się uczennice gimnazjum w Przyłęku - Patrycja Bieruta, Kinga Łuka i Julia Topolanek, która wystąpiła w parze z brzeźnickim Prusem w zabawnej scence.

Elementem brzeźnickiego programu „Narodowego czytania” była wystawa książek poświęconych Prusowi, różnych wydań utworów pisarza oraz materiałów ilustratorskich. Na koniec ci uczestnicy spotkania, którzy dostali egzemplarze powieści stemplowali je pamiątkową pieczęcią przysłaną z kancelarii prezydenta oraz... pieczątką OSP Brzeźnica.

Organizatorki bardzo cieszy fakt, że do tylu brzeźnickich domów trafiła „Lalka” B.Prusa; w każdej chwili można będzie cieszyć się jej lekturą.

Już tradycją „Narodowego czytania” w Brzeźnicy jest poczęstunek ciastem o jesiennych smakach (szarlotka i śliwkowe) upieczonym przez organizatorki – Jadwigę Rogowską i Elżbietę Horowską. Tym razem dołączyła swoje wypieki inna mieszkanka wsi – Józefa Kisiel (uprzejmie dziękujemy).

 

 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 26.11.2020 14:40
6
czwartek, 26.11.2020 11:29
środa, 25.11.2020 09:27
12
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
sobota, 21.11.2020 13:24
1
czwartek, 19.11.2020 03:00
16
środa, 18.11.2020 10:16
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa