komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Kulturalne Ziębice - kultura i sztuka powinny wyjść w przestrzeń miejską

środa, 12.6.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 992
kategorie artykułu:

Dotychczas w Ziębicach nie zainicjowano szerokiej debaty na temat kultury. A przecież w naszej gminie nie brakuje animatorów kultury, rękodzielników, malarzy, muzyków, plastyków, pisarzy, poetów - jednym słowem artystów. Zdaniem burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, to kapitał, którego nie wolno nam zmarnować. Tak narodził się pomysł na – jak to roboczo nazwaliśmy - Ziębickie Forum Kultury. Głównym zamierzeniem było stworzenie miejsca, w którym można swobodnie wymienić doświadczenia, a także debatować o tym, jak urozmaicić i działać na rzecz rozwoju kultury w naszej gminie.

Po spotkaniu możemy śmiało ogłosić pierwszy sukces. Blisko 40 osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło do sali bankietowej Zuzanka. Spotkanie otworzył burmistrz, który jako gospodarz przywitał zebranych.

- Bardzo się cieszę z pierwszego spotkania, które mam nadzieję będzie początkiem do szerszej dyskusji o kulturze w Ziębicach. Cieszę się także, że mamy tu dziś przedstawicieli wielu ośrodków kulturalnych.

Otwarta forma debaty umożliwiła swobodne wyrażanie poglądów. Pomimo prezentowania odmiennych form realizowania się w szeroko pojętej kulturze, udało się znaleźć wspólny język. Dla wszystkich twórców nadrzędnym celem jest praca na rzecz lokalnej społeczności. Wybrali Ziębice jako miejsce, w którym chcą żyć i tworzyć. A przy okazji zmieniać swoje otoczenie, na bardziej przyjazne, otwarte, przesycone tym, co kochają najbardziej - kulturą.

Największe sukcesy można osiągnąć poprzez współpracę. Burmistrz zapewnił, że "Ziębickie Centrum Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, a także Wydział Promocji – to są te miejsca, gdzie mogą Państwo uzyskać pomoc w realizacji swoich wizji i planów".

Naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji opowiedział o bliskim i znaczącym wydarzeniu w naszej gminie, które zasięgiem medialnym obejmie całą Polskę. Mowa o obchodach 750-lecia zapisania pierwszego zdania w języku polskim w "Księdze henrykowskiej".

- Henryków 2020 (nazwa robocza) ma być dużą imprezą plenerową o zupełnie odmiennym charakterze niż wszystkie dotychczasowe. Chcielibyśmy, aby była miejscem alternatywnej kultury i myślę, że dla każdego z Was znajdzie się tam miejsce - mówił Mateusz Geroń.

Wspomniał także o trwającej przebudowie strony internetowej, która ma zyskać nowy, bardziej informacyjny charakter. Większość prac została już zakończona i weszliśmy w fazę testów. Nowy portal informacyjny będzie świetną okazją do zebrania informacji na temat artystów z terenu naszej gminy. Stąd prośba do wszystkich zainteresowanych, aby przesyłali nam zdjęcia i informacje o prowadzonych przez siebie inicjatywach i przedsięwzięciach.

Wszystko zaczyna się od pomysłu, ale nawet najlepszy potrzebuje wsparcia finansowego. W tym roku ogłoszono konkurs na organizację zadań związanych ze sportem i kulturą. Jak co roku, najwięcej zgłoszeń złożyły kluby sportowe.

- Mamy świadomość, że nie zawsze zainteresowani funduszami są w stanie przełożyć ideę na prawidłowo opracowany wniosek. W tej kwestii mogą Państwo liczyć na wsparcie urzędników. Jeśli ktoś ma jakiś problem, moi pracownicy pozostają do Państwa dyspozycji - zapewnił burmistrz. Biorąc pod uwagę kalendarz roku budżetowego następne spotkanie zaplanowano na połowę września. Wtedy też głównym tematem mają być właśnie finanse i planowane wydarzenia kulturalne na rok 2020.

Ziębickie Forum Kultury to spotkanie różnych ludzi, różnych wizji i doświadczeń. Ale wszystkim przyświeca jeden, nadrzędny cel – zmiana. Rolą kultury jest łączenie, a także wzbogacanie społeczeństwa. Stąd na przykład większość uczestników poniedziałkowego spotkania zgodziła się, że z kulturą i sztuką powinniśmy wyjść w przestrzeń miejską, poza mury tradycyjnych instytucji. Pierwsze pomysły padły podczas spotkania. Można śmiało powiedzieć, że nowo obrany kierunek na redefinicję kultury oraz sposobu jej dystrybucji jest krokiem niezbędnym. W końcu każdy ma prawo do dostępu do kultury, nie tylko masowej, ale także tej niszowej. Najważniejsze, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Coś interesującego i rozwijającego. Dziękujemy wszystkim za obecność i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz pomysłami.

UM Ziębice

 

Wasze komentarze

wtorek, 16.7.2019 11:15
wtorek, 16.7.2019 10:33
wtorek, 16.7.2019 09:28
poniedziałek, 15.7.2019 16:16
1
poniedziałek, 15.7.2019 13:42
poniedziałek, 15.7.2019 13:01
5
poniedziałek, 15.7.2019 11:59
poniedziałek, 15.7.2019 11:46
poniedziałek, 15.7.2019 11:22
poniedziałek, 15.7.2019 11:20
poniedziałek, 15.7.2019 11:16
1
poniedziałek, 15.7.2019 11:09
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Prywatna Poradnia Podologiczna
Prywatna Poradnia Podologiczna
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa