komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 22 lutego 2019

Marty, Malgorzaty

[FOTO] Zamknęli remontowane drogi, nie poinformowali służb, mieszkańcy muszą sobie radzić sami

czwartek, 29.11.2018 11:32 , komentarze: 13 , odsłony: 4155
kategorie artykułu:

W Bardzie trwa remont ważnych komunikacyjnie dróg w centrum miejscowości. Z powodu prac zamknięto przejazd ul. Kolejową i Główną. Mieszkańcy tracą cierpliwość, a służby ratunkowe nawet nie zostały poinformowane o zmianie organizacji ruchu.

 

Od września tego roku trwa w Bardzie jeden z większych remontów ciągów komunikacyjnych  w ostatnich latach. Modernizowane są reprezentacyjne ulice miasta, które jednocześnie stanowią ważne ciągi komunikacyjne. Przebudowuje się ulicę Kolejową, Główną (na odcinku od mostu do skrzyżowania z ulicą Noworudzką) i placu Wolności, a także skrzyżowanie ulicy Kolejowej z ulicami Grunwaldzką i Skalną, oraz modernizację nawierzchni mostu w ciągu ulicy Głównej.  Wykonawcą inwestycji jest firma Polskie Surowce Skalne Sp. z o.o. Grupa Budowlana z Bielan Wrocławskich, a kosz zadania to ponad 3 miliony złotych, z czego 1 600 000  zł to dotacja rządowa. Termin wykonania to 15 grudnia 2018 roku.

Prace trwają od kilku miesięcy, ale w ostatnim czasie, jak mówią nam mieszkańcy, inwestycja stała się nie do wytrzymania, a przez złą organizację remontu, obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Chodzi o to, że do ubiegłego tygodnia otwarta dla ruchu była ul. Kolejowa do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. Teraz została ona zablokowana.

- Nie mamy nic przeciwko remontowi, wiadomo, że drogi trzeba unowocześniać i wkrótce będzie nam się dobrze jeździło po nowej nawierzchni, ale tak duży remont trzeba przeprowadzić w przemyślany sposób. Tu zawiodła logistyka, wszystko rozkopali, wszystko zablokowali i róbcie sobie co chcecie – mówi Doba.pl jedna z mieszkanek Barda.

Główny zarzut mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy, dotyczy zablokowania obu dojazdów do ul. Grunwaldzkiej od strony mostu na Nysie i od ul. Kolejowej. A ulica Grunwaldzka to droga dojazdowa do szkoły, przychodni, domów wczasowych i prywatnych posesji.  Podobnie zablokowano dojazd do ulicy Krakowskiej. Co więcej nie wyznaczono żadnego oficjalnego objazdu, nie postawiono żadnej tablicy z informacją, jak dostać się na ul. Słoneczną czy Polną. Zdezorientowani kierowcy nieznający Barda, zjeżdżają z drogi krajowej nr 8 w stronę ul. Kolejowej, po czym zjeżdżają na parking i tam zawracają, wypytując jak ominąć zakaz. Miejscowi objeżdżają zamknięte ulice z „ósemki” skręcając do Opolnicy,  ostatnim zjazdem prowadzącym do Barda. Objazd, który kierowcy sami sobie wytyczyli, prowadzi wąską jezdnią, na której mieści się tylko jeden samochód osobowy. Kierowcy wymijają się na nim, zjeżdżając na prywatną działkę lub cofają, przepuszczając się.

 

Na drogę, którą prowadzi nieformalny objazd nie można skręcić z „ósemki” jadąc od strony Kłodzka, nie można też wyjeżdżając z „objazdu” włączyć się do ruchu w kierunku Ząbkowic. Należy pojechać w przeciwnym kierunku i w pierwszym dozwolonym miejscu zawrócić. Kierowcy często jednak łamią przepisy, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Policja natomiast często pilnuje zakazu i wlepia mandaty.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu doszło do dwóch groźnych zdarzeń. W piątek na wysokości wjazdu w wąską uliczkę służącą za objazd zepsuł się autobus wiozący turystów do jednego z domów wczasowych. Frustracja kierowców sięgała zenitu, przejazd zablokowany. A autobus to nie osobówka, którą z łatwością można przepchać na bok.  W sobotę drogę krajową poniżej objazdu zatarasowała cysterna. Droga była zablokowana, a mieszkańcy wręcz odcięci od świata. Gdyby w obu tych wypadkach mieszkańcy tej części miasta potrzebowali pomocy straży pożarnej, pogotowia czy policji prawdopodobnie musieli by bardzo długo na nią czekać. Tym bardziej, że służby ratunkowe nie zostały powiadomione o zamknięciu remontowanych odcinków drogi, co jest standardowym działaniem przy jakichkolwiek zmianach organizacji ruchu.

- Bardo to nie jest duże miasto, urzędnicy wiedzą, że wozimy turystów autokarem do domu wczasowego i na wycieczki, chociażby w stronę Kłodzka. Przecież już wcześniej wiedziano, że drogi będą zamknięte, ale nikt nie zapytał nas, czy dostaniemy się jakoś do ośrodka, czy przejedziemy wąskimi drogami, nie poinformował, że takie coś będzie miało miejsce. Ledwo przejeżdżamy, autobus porysowany od nisko zwisających gałęzi. A Bardo to niby miasto turystyczne – mówi nam kierowca autobusu z domu wczasowego.

Kolejnym problemem, który podnoszą mieszkańcy, jest dowóz dzieci do szkoły. Autobusy szkolne zatrzymują się na parkingu przy PKP, po czym uczniowie z pracownikami szkoły przechodzą przez ruchliwą „ósemkę” i idą do szkoły. I tak przed zajęciami i po lekcjach. Rodzice nie kryją frustracji i boją się o bezpieczeństwo dzieci.

Jak wskazują mieszkańcy, kiedy zaczyna się remontować tak ważne komunikacyjnie drogi, należy to dobrze przygotować, a tego według nich w Bardzie zabrakło. Wskazują, że ten ciąg komunikacyjny należałoby modernizować etapami, by zapewnić dojazd do ulicy Grunwaldzkiej, a tempo prac powinno być szybsze.

- Wystarczyłoby najpierw wyremontować ulicę Główną, a potem dopiero zablokować ul. Kolejową. A nie wszystko na raz, nie zważając na ludzi, którzy tu żyją i pracują – mówią rozgoryczeni mieszkańcy.

 

W związku ze sprawą zadaliśmy urzędowi miejskiemu szereg pytań dotyczących zarzutów mieszkańców. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, przedstawimy ją państwu. 

 

W galerii prezentujemy zamknięte i remontowane sporne odcinki ulicy Głównej i Kolejowej oraz drogi  nieformalnego, ale jedynego objazdu.

 

 

Wasze komentarze

Jak dobrze widzę są znaki drogowe ustawione zakaz skretu w...
wtorek, 04.12.2018 14:29 autor: Mieszkanka
powiedzci mi kim burmistrz barda iest z zawodu
czwartek, 29.11.2018 17:40 autor: nauczyciel
a kto to wie
czwartek, 29.11.2018 19:25 autor: terz nauczyciel
Tylko w Mieście Cudów ,można było pozwolić na taką...
czwartek, 29.11.2018 14:25 autor: Turysta
W Bardzie jak zwykle profesjonalizm poziom master
czwartek, 29.11.2018 14:34 autor:
polskie cebule robią źle nie robią źle wyprowadzić sie na...
czwartek, 29.11.2018 13:17 autor: Oburzony

Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC