[FOTO] Wmurowanie kapsuły czasu i nadanie tytułu "Zasłużony dla miasta i gminy" - Święto Niepodległości w Złotym Stoku

piątek, 11.11.2022 22:02 2207 4

Święto Niepodległości w Złotym Stoku obfitowało w ważne i doniosłe wydarzenia. W zrewitalizowanym kościele poewangelickim wmurowano kapsułę czasu, co było zwieńczeniem przebudowy obiektu. Wręczono także honorowy tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”, jak również stypendia sportowe złotostockiej młodzieży. Wieczór zakończył się  koncertem w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

Złotostocka akademia z okazji Święta Niepodległości została w tym roku zorganizowana w gruntownie odnowionym kościele poewangelickim.  Kompleksowa rewitalizacja obiektu na cele kulturalno-turystyczne kosztowała około 7,5 miliona złotych. Imponujące zmiany, jakie zaszły w obiekcie, jak również ogrom wykonanych prac przybliżyła w krótkiej prezentacji burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk, która podziękowała także swoim współpracownikom za wkład w przygotowanie i nadzorowanie inwestycji. Następnie uroczyście włożono do kapsuły czasu m.in. biuletyn gminny, środki płatnicze, flagę, pendrive ze zdjęciami, mapki turystyczne, herb gminy na magnesie, ale także raporty z sytuacji gospodarczej, demograficznej i społecznej gminy. Kapsułę umieszczono w posadzce prezbiterium, przykrywając ją specjalnie przygotowaną płytą.

Tradycyjnie już Narodowe Święto Niepodległości jest w Złotym Stoku okazją do wręczenia honorowego tytułu  „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”. W tym roku otrzymał je Kazimierz Wrona, muzyk i akordeonista, występujący z zespołami folklorystycznymi Wesołe Nutki z Mąkolna i Starczowianie ze Straczowa. Jest instruktorem zespołu Złoty Potok, a także uczy śpiewu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W przeszłości był organistą kościelnym i pracował społecznie przy remoncie złotostockiego kościoła, grał w zespołach młodzieżowych i zespole „AMFI” pod patronatem Estrady Opolskiej.

Nie zapomniano także o młodych sportowcach z terenu gminy, którzy w minionym roku odnieśli sukcesy na zawodach i mistrzostwach w swoich dziedzinach. Stypendium sportowe otrzymali: Daniel Mrozek (strzelectwo sportowe trap), Maria Król (karate kyokushin), Laura Piszczyk (karate kyokushin), Julia Rożniatowska (karate kyokushin) i Kuba Szpilarewicz (karate kyokushin).

Wieczór urozmaiciły występy artystyczne dzieci z przedszkola „Bajka” oraz inscenizacja „Dziadów” i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku.

Ukoronowaniem Święta Niepodległości był koncert fortepianowy Michel Bourdoncle w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

mieszkaniec sobota, 12.11.2022 07:29
a pani burmistrz pięknie ubrana
Sołtys sobota, 12.11.2022 07:38
W zielonym każdemu do twarzy ;)
Szkoda. sobota, 12.11.2022 07:29
A w mieście prawicowym Kamieniec nawet nie ma już od...
Polak sobota, 12.11.2022 07:26
Piękna i wzruszajaca uroczystość. Brawo dzieci, brawo młodzież i podziękowania...