[FOTO, WIDEO] „Tu rodziła się »Solidarność« Rolników”

środa, 19.5.2021 22:54 7180 5

W Ząbkowicach Śląskich otwarto wystawę plenerową przygotowaną przez wrocławski IPN "Tu rodziła się »Solidarność« Rolników". 

 Z okazji obchodzonego w tym roku 40-lecia powołania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, IPN przygotował wystawę plenerową przedstawiającą rolę, jaką odgrywały niezależne związki rolnicze we wspólnym wysiłku narodu w dążeniu do przeprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce. Jej otwarcie na ząbkowickim Rynku miało miejsce w środę 19 maja. Z tej okazji w Ząbkowicach Śląskich pojawili się przedstawiciele związków rolników i uczestnicy tamtych wydarzeń. 

Warto wspomnieć, że jeszcze przed tworzeniem się struktur "Solidarności", to właśnie w powiecie ząbkowickim aktywne były osoby, które włączyły się w działania antykomunistyczne: Maria Szczygielska z Osiny Wielkiej i Stanisław Helski z Ciepłowód. Więcej o ich działalności dowiecie się z naszego WIDEO:

 

-----

RYS HISTORYCZNY

Tworzenie zagwarantowanych porozumieniami sierpniowymi struktur niezależnych związków zawodowych okazało się zadaniem niełatwym do sfinalizowania. Legalizacja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” była jednorazową zgodą władzy PRL na powstanie niezależnych organizacji społecznych. W związku z tym jesienią 1980 r. odmówiono rejestracji związku chłopskiego, argumentując, że możliwa jest tylko rejestracja związków zawodowych pracowników uspołecznionych zakładów pracy, a nie właścicieli gospodarstw indywidualnych, którzy w ocenie państwa byli prywatnymi przedsiębiorcami. Związki zawodowe „Solidarności Wiejskiej” i „Solidarności Chłopskiej” od jesieni 1980 r. działały nielegalnie. 

Pierwsze struktury niezależnego ruchu zawodowego rolników powstawały samorzutnie pod szyldem „Solidarności Wiejskiej” i „Solidarności Chłopskiej” od jesieni 1980 r. w różnych miejscowościach Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego. Aktywnie wspierały duże protesty rolnicze w Ustrzykach Dolnych, Rzeszowie i Bydgoszczy. Organizowały one również własne akcje jak np. głodówkę w Świdnicy. Strajki jednoznacznie wskazywały na determinację polskiej wsi w celu zalegalizowania związku, a w dalszej perspektywie były walką o wprowadzenie zmian w polityce władz PRL wobec rolnictwa.

Działacze Solidarności Rolniczej Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego wzięli czynny udział w ogólnopolskim proteście przeciwko brutalności rządu, który przyzwolił na interwencję milicji podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w której uczestniczyła delegacja „Solidarności” . W efekcie wywartej presji doprowadziło to 12 maja 1981 r. do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Maschinengewehrschütze sobota, 22.05.2021 22:26
Tak z ciekawości wszedłem na FB tej organizacji.A zresztą,sprawdzcie sami
czwartek, 20.05.2021 19:07
Kto to jest ta kobitka po lewej stronie
piątek, 21.05.2021 10:31
Ta po lewej to towarzyszka Ewa znana bojowniczka o wolność...
czwartek, 20.05.2021 14:41
A gdzie Adam Konopacki ??!!
Tomasz czwartek, 20.05.2021 14:20
Maria Szczygielska w maju 1983 toku na jednym z budynków...