[FOTO, WIDEO] Strażacy z Europy, Meksyku czy Australii szkolili się w gminie Bardo z gaszenia pożaru lasu w górzystym terenie

poniedziałek, 10.6.2024 19:58 2067 1

W miniony weekend 8 i 9 czerwca  do Barda zjechali strażacy, leśnicy, przedstawiciele służb ratowniczych z całego świata. Uczestniczyli oni w warsztatach zorganizowanych przez SNEP (Stowarzyszenie Niezależnych Ekspertów Pożarnictwa).  Szkolenie miało miejsce na górzystych terenach Nadleśnictwa Bardo między Laskówką a Dębowiną.

W dwudniowym wydarzeniu udział brało blisko 130 osób z 4 kontynentów -kadra instruktorów, zabezpieczenie logistyczne, wsparcie łączności  oraz 90 uczestników szkolenia między innymi strażaków ochotników i zawodowców z Polski , Europy czy nawet Australii,RPA, Kanady i Meksyku, leśników oraz osób związanych na co dzień z pracą w lesie.

Uczestnicy podzieleni na zespoły mieli za zadanie przejść przez osiem stanowisk zlokalizowanych w trudnym i niedostępnym dla typowych pojazdów gaśniczych terenie. Przygotowane scenariusze zakładały  między innymi pracę na quadzie, podawanie małej wody, wykorzystanie lokalnych cieków wodnych do pozyskania i gospodarowania wodą, wykorzystanie podręcznego sprzętu gaśniczego w zwalczaniu pożaru lasu, użycia technik gaszenia  ognia ogniem czy udzielenia pomocy w nagłych wypadkach.

Wspólnym mianownikiem całych ćwiczeń było gaszenie pożarów zewnętrznych roślinności w nieodstępnym terenie oraz organizacja pracy i szukania rozwiązań w zastanych warunkach.

Międzynarodowa kadra instruktorów, jak i uczestników dawała możliwość zdobycia i wymiany cennych doświadczeń oraz zapoznania się z alternatywnymi technikami gaszenia pożarów lasów.

 

 

W śród uczestników warsztatów i osób zabezpieczających wydarzenie nie zabrakło też naszych lokalnych przedstawicieli między innymi z powiatu ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, strzelińskiego.

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

laskówka wtorek, 11.06.2024 08:02
wszystko fajne,szczególnie odcinek drogi z Laskówki do Przełęczy-Łaszczowa,jest czym się...