[FOTO, WIDEO] Fundacja „Krzyżowa” prezentuje swój Filmowy Przewodnik

piątek, 1.10.2021 08:00 753

Czas pandemii ograniczył naszą mobilność i odwiedzanie miejsc wartych zobaczenia. Wiele z nich, w znacznie większym stopniu niż dotychczas, zaczęło prezentować się w Internecie, by zachować jakąś formę kontaktu ze swoimi odbiorcami. W podobny trend wpisuje się Filmowy Przewodnik po Krzyżowej zrealizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Składa się on z 14 krótkich filmów, które przedstawiają historię, przestrzeń oraz działalność fundacji. W najbliższych tygodniach zostaną one udostępnione bezpłatnie na stronie history.krzyzowa.pl, a już dzisiaj obejrzeć można filmową zapowiedź tego projektu.

Każdy z odcinków przewodnika dostępny będzie w wersji polskiej (z angielskimi napisami) oraz niemieckiej i będzie dotyczyć konkretnego miejsca, wydarzenia czy osób związanych z Krzyżową. To umożliwi oglądanie filmów w dowolnej kolejności oraz wybieranie interesującej dla siebie tematyki,  na przykład odcinka o Mszy Pojednania, Kręgu z Krzyżowej, rodzinie von Moltke, pałacu, wystawach fundacji, stacji kolejowej czy wsi Krzyżowa. Każdy z tych tematów prezentują w filmach pracownicy Fundacji „Krzyżowa”, co nadaje narracji autentycznego i swobodnego charakteru. Jest ona łatwa w odbiorze także za sprawą profesjonalnej realizacji, za którą odpowiada Fisheye Productions.

Filmowy Przewodnik po Krzyżowej nie jest jednak projektem typowo turystycznym. – „Odpowiadając sobie na pytanie dlaczego warto odwiedzić Krzyżową, wskazujemy przede wszystkim na dziedzictwo tego miejsca, jego znaczenie w procesie pojednania polsko-niemieckiego i historii ruchów antytotalitarnych” – mówi dr hab. Robert Żurek, członek zarządu i dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”. – „Filmy zrealizowane w ramach Filmowego Przewodnika po Krzyżowej posiadają przede wszystkim wartość edukacyjną i mają być wykorzystywane w pracy z młodzieżą w projektach, które obecnie odbywają się głównie w formie online, ale też podczas tradycyjnych, stacjonarnych spotkań młodzieży, które, mamy nadzieję, niedługo powrócą do nas na stałe”. 

Realizacji Filmowego Przewodnika po Krzyżowej towarzyszy powstanie strony internetowej history.krzyzowa.pl, na której oprócz filmów znajdą się artykuły dotyczące historii Krzyżowej i działającej w niej fundacji. Strona ma być w przyszłości na bieżąco aktualizowana o nowe publikacje naukowe i publicystyczne, które będą dostępne w zakładce „Czytelnia”. Wszystkie treści zamieszczane będą w języku polskim, niemieckim i angielskim, co ułatwi poznanie Krzyżowej ludziom z całego świata. Zarówno filmy jak i sama strona ma stać się użytecznym narzędziem stworzonym nie tylko na potrzeby Fundacji „Krzyżowa”, ale również wykorzystywanym przez nauczycieli, edukatorów czy przewodników turystycznych. Filmy mogą być prezentowane w szkołach, na przykład podczas lekcji historii bądź języka niemieckiego, a strona history.krzyzowa.pl może pomóc organizatorom turystyki stworzyć ciekawą ofertę dotyczącą zwiedzania regionu.

Krzyżowa to wieś znajdująca się w powiecie świdnickim na trasie między Świdnicą a Dzierżoniowem. Od ponad trzydziestu lat działa w niej Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która między innymi prowadzi jeden z największych w Europie Międzynarodowych Domów Spotkań Młodzieży. W 1989 r. na terenie nieistniejącej jeszcze wówczas fundacji odbyła się polsko-niemiecka Msza Pojednania, w której wziął udział premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Siedzibą fundacji jest zabytkowy kompleks pałacowo-folwarczny, będący jednym z niewielu tak dobrze zachowanych obiektów tego rodzaju. Do II wojny światowej należał on do rodziny von Moltke, zaangażowanej w działalność antyhitlerowskiej grupy nazwanej Kręgiem z Krzyżowej. Bazując na tych wydarzeniach z przeszłości i promując postawę porozumienia ponad podziałami, Fundacja „Krzyżowa” realizuje projekty edukacyjne, w których każdego roku bierze udział około 18 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży.