[FOTO] W zrewitalizowanym kościele poewangelickim w Złotym Stoku zostanie zakopana kapsuła czasu

środa, 8.6.2022 16:46 1532 4

Przesłanie burmistrz do potomnych, flaga gminy, środki płatnicze, biuletyn informacyjny gminy, zdjęcia i filmy na pendrive'ie - to między innymi znalazło się w kapsule czasu, która zostanie zakopana w rewitalizowanym kościele poewangelickim w Złotym Stoku.

 

- W moim przesłaniu, do tych, którzy otworzą tę kapsułę przekazałam, co zostało wykonane w ramach projektu rewitalizacji,  jak wygląda oświata, sytuacja demograficzna, gospodarcza i społeczna naszej gminy. Są tam również informacje o sytuacji pandemicznej, czy agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.  W kapsule są także monety i banknoty, będące obecnie środkami płatniczymi, flaga gminy Złoty stok, herb gminy na magnesie, mapki turystyczne, zdjęcia obrazujące obiekt przed rewitalizacją, w trakcie i po rewitalizacji, długopis, pendrive, który nie wiem, czy w przyszłości będzie możliwy do odtworzenia, ale umieściliśmy tam zdjęcia i filmik dokumentujący prowadzone prace wewnątrz i na zewnątrz obiektu oraz zdjęcie, które zostało wykonane 11 listopada ubiegłego roku przed urzędem wszystkim mieszkańcom biorącym udział w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Są to najważniejsze informacje, które pokażą potomnym, jak wyglądało życie na terenie Złotego Stoku - mówiła burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk, podczas prezentacji kapsuły 8 czerwca przed kościołem poewangelickim.

Jak dodawała burmistrz, na bazie odkrytego napisu w nawie głównej kościoła, wiadomo, że remonty obiektu były prowadzone średnio, co 30 lat, a poprzednie kapsuły czasu znajdowały się w kuli na wieży. Około 2012 roku taka kapsuła znalazła się w posiadaniu mieszkańców, gdyż otworzyła się i spadła. Obecnie nie było możliwości umieszczenia kapsuły czasu w kuli wieży, dlatego po rozmowach z konserwatorem zabytków postanowiono umieścić ją w posadzce prezbiterium, dokumentując to specjalnie przygotowaną płytą , żeby było wiadomo, w którym miejscu kapsuła się znajduje. 

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Yola sobota, 11.06.2022 14:14
Może mi ktoś wyjaśni na co został przeznaczony ten obiekt?...
Ewangelik niedziela, 12.06.2022 06:21
Na kapsułę czasu,by kazdy mogl zobaczyc jak wybitna mamy wladze...
środa, 08.06.2022 17:51
HU JUS? ktoś łaciny nie odrobił albo miało być...
Wladzia murarz czwartek, 09.06.2022 15:08
Ten remont to jeden wielki ***us :D