[FOTO] W Złotym Stoku zaczęła działać Rada Seniorów

czwartek, 4.11.2021 16:29 1895 3

W Złotym Stoku ukonstytuowała się Rada Seniorów. W czwartek 4 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie, podczas którego wybrano władze i rozpoczęto dyskusję o kierunkach działania.

 

 - Gminna Rada Seniora jest takim organem opiniodawczo-doradczym zarówno dla burmistrza, jak i dla Rady Miejskiej. Pomysł utworzenia gminnej Rady  Seniora funkcjonował w naszym samorządzie od dłuższego czasu, dlatego dwa lata temu, w 2019 roku rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem takiej rady – mówi burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk - Seniorzy stanowią prawie 1/3 naszego społeczeństwa, a patrząc na demografię, nie tylko naszej gminy, społeczeństwo starzeje się. Dla mnie, jako burmistrza, ważne jest uwzględnianie w działalności urzędu i gminy działań, które są kierowane do seniorów. I to nie tylko do tych seniorów, którzy aktywnie działają w organizacjach samorządowych, ale również tych, których jest większość, a którzy w tych organizacjach nie działają, tak abyśmy mogli w planach, inwestycjach, działaniach miękkich, uwzględniać potrzeby seniorów, żeby ta jesień życia była złota i kolorowa, a nie szara i pełna trudów życia – dodaje burmistrz.

Rada Seniorów Gminy Złoty Stok ma 10 członków, którzy zostali wybrani na 4 letnią kadencję, do 2025 roku. Podczas czwartkowego posiedzenia wręczono akty powołania do Rady Seniorów:

1. Anna Grzesiuła

2. Halina Kasprzyk

3. Ewa Widlińska

4. Irena Karkulowska

5. Janina Frankowicz

6. Julianna Olszewska

7. Maria Bogacka

8. Maria Grygiel

9. Teresa Dudzic

10. Antoni Gorczyca

 Członkowie Rady Seniorów wybrali swój zarząd. Przewodniczącą została Janina Frankowicz, jej zastępcą Irena Karkulowska, a sekretarzem Julianna Olszewska

Już podczas pierwszego posiedzenia Rada Seniorów w żywej dyskusji podejmowano temat celów i kierunków jej działalności. Członkowie rady z zapałem mówili o aktywizacji seniorów, szczególnie tych dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym, mieszkańców wsi, jak i wykluczeniem cyfrowym. W najbliższym czasie opracowany zostanie plan działań na pierwsze miesiące pracy rady.

- Reprezentuję tę grupę seniorów spoza grup senioralnych w gminie. Uważam, że właśnie tych seniorów, którzy nie są zaangażowani w żadną działalność tych grup lub może chcieliby, ale z różnych względów, na przykład komunikacyjnych czy innych nie mogą, żeby objąć ich różnymi działaniami, które są do seniorów skierowane. Są różne granty, programy dedykowane seniorom, a ponieważ mam doświadczenie w ich pozyskiwaniu w innych stowarzyszeniach, chciałabym moje doświadczenie wykorzystać na rzecz seniorów z gminy Złoty Stok - mówi przewodnicząca Rady Seniorów, Janina Frankowicz, która jako największy problem seniorów wskazuje wyizolowanie tej grupy społecznej - Większość seniorów pozostaje poza grupą, rówieśnikami, czy to w Klubie Seniora czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Będziemy chcieli to zmienić, wyjść do nich, wyciągnąć ich, przygotować różnorodną ofertę także w ich miejscowościach. 

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Ten z młodszego pokolenia sobota, 06.11.2021 17:13
A ta rada będzie działać charytatywnie czy będą pobierać wynagrodzenie
Seniorka poniedziałek, 08.11.2021 09:15
Charytatywnie oczywiście.
nnn czwartek, 04.11.2021 21:57
Wierni czarnuchom .