[FOTO] W międzynarodowym gronie rozmawiali o znaczeniu wolontariatu w radzeniu sobie z pandemią i kryzysem uchodźczym

piątek, 20.5.2022 11:47 1483 2

W Ziębicach przez dwa dni gościli uczestnicy międzynarodowego projektu partnerskiego Spring- Solidarity in PRoGress. Wizyta rozpoczęła się od konferencji, na której gmina Ziębice przedstawiła rolę współpracy samorządu i wolontariuszy w działaniach podejmowanych podczas pandemii i kryzysu uchodźczego.

Od zeszłego roku Ziębice razem z 8 jednostkami z krajów europejskich bierze udział w projekcie finansowanym ze środków Programu Europa dla Obywateli - SPRING. Projekt „Spring - Solidarity in ProGress” powstał w rezultacie sytuacji na świecie i w Europie spowodowanej pandemią Covid-19. Projekt koncentruje się na temacie solidarności, jednej z podstawowych zasad UE, widzianej z perspektywy ponadnarodowej i osadzonej w konkretnej sytuacji globalnego zagrożenia.

W projekcie uczestniczy 8 podmiotów z 7 różnych krajów, które w ciągu dwóch lat, od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2023 roku, podczas 8 międzynarodowych spotkań omawiają solidarność w okresie kryzysowym, pandemicznym lub jak obecnie związanym z uchodźcami, poprzez porównanie doświadczeń. Efektem ma być zdefiniowanie „Najlepszych Praktyk”, które mogą być powielane w innych miejscach i społecznościach oraz stworzenie powiązań między miastami partnerskimi w celu rozwoju przyszłych solidarnych działań i wsparcia. 

W projekcie oprócz Ziębic uczestniczą miasta: Borgomanero (Włochy), Quart de Poblet (Hiszpania), Aksakovo (Bulgaria), Stip (Północna Macedonia), Digne les Bains – Francja, Bad Margentheim (Niemcy) oraz Krajowe Stowarzyszenie Włoskich Gmin Piemontu – ANCI Piemonte

- Skąd Ziębice w takim projekcie?  Wszystko zaczęło się od wcześniejszej, wieloletniej współpracy prowadzonej przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach ze szkołami z miejscowości Bad-Mergentheim, w Niemczech, i Borgomanero, we Włoszech. Kontakty nawiązane podczas realizacji wcześniejszych projektów z Programu Erasmus, przełożyły się na kolejne pomysły i nowe projekty, do których Ziębice zapraszane są jako partner – mówi burmistrz Ziębic, Mariusz Szpilarewicz.

Podczas spotkania w Ziębicach skupiono się przede wszystkich na wolontariacie, jako istotnym ogniwie w radzeniu sobie samorządów z sytuacjami nadzwyczajnymi, kryzysowymi.

- Jesteśmy małym samorządem i małą instytucją jako urząd gminy. Bez wsparcia wolontariuszy, tych skupionych w różnych organizacjach, stowarzyszeniach, ale i tych niezrzeszonych, nie bylibyśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom związanym z pandemią czy pomocy uchodźcom – mówił burmistrz.

Mariusz Szpilarewicz wyjaśniał, że jednym z najważniejszych działań, do jakich w obliczu pandemii covid przystąpił samorząd Ziębic, było sprawne i skuteczne przekazywanie kompletnych informacji mieszkańcom – o tym czym jest covid, jak należy się zachowywać, jakich zaleceń przestrzegać, ale także jaka pomoc jest potrzebna. W późniejszym czasie była to także promocja szczepień. Następnie urząd dążył do zapewnienia środków ochrony osobistej mieszkańcom i pracownikom instytucji gminnych, na przykład maseczek, czy płynów do dezynfekcji. Wspierał także zakupami pogotowie ratunkowe i straż pożarną. Należało również mieszkańcom zapewnić maksymalną ochronę, choćby przez wprowadzenie zdalnej obsługi interesanta w urzędzie czy zniesienie strefy płatnego parkowania. Niezbędna okazała się także pomoc przedsiębiorcom, których działalność przez covid została mocno ograniczona lub wręcz niemożliwa, jak również uczniom, zapewniając sprzęt komputerowy do nauki zdalnej.

- Ważnym zadaniem urzędu była koordynacja pomocy, którą należało zapewnić osobom starszym czy niepełnosprawnym. Wiele osób chciało pomóc, ale nie wiedziało, w jaki sposób może to zrobić. Zbieraliśmy więc informacje o tym kto i jakiej pomocy potrzebuje i tam kierowaliśmy wolontariuszy.

Jeszcze nie skończyła się pandemia, kiedy samorząd Ziębic musiał zmierzyć się z kolejnym kryzysem, tym razem z falą uchodźców wojennych z Ukrainy.

- Kolejna sytuacja, której musieliśmy stawić czoła, a więc udzielenie schronienia uchodźcom, głównie kobietom z dziećmi. Tu również okazało się, że bez pomocy wolontariuszy i mieszkańców nie udałoby się zorganizować takiej akcji. 160 osób z Ukrainy przyjęliśmy instytucjonalnie, a więc w pomieszczeniach należących do gminy, w świetlicach. Oprócz tego obywatele Ukrainy znaleźli schronienie w domach prywatnych. W sumie w tym szczytowym momencie mieszkało na terenie gminy Ziębice 300 Ukraińców. Należy tu wspomnieć, że przy tym nie dysponowaliśmy żadnym hotelem, żadnym internatem, żadną bursą czy hostelem, w którym moglibyśmy zakwaterować tych ludzi – mówił burmistrz.

Pierwszy punkt pomocowy powstał w Ziębickim Centrum Kultury, gdzie zbierano produkty żywnościowe, higieniczne i medyczne. Ofiarność mieszkańców była tak duża, że zebrano taką ilość darów, która starczyła na miesiąc utrzymania 300 osób.  Następnie pomoc stała się bardziej spersonalizowana z wykorzystaniem na przykład platformy, gdzie można było zaoferować określoną rzecz lub dowiedzieć się o konkretnej potrzebie.

Nieoceniona w tym czasie okazała się pomoc partnerów międzynarodowych gminy Ziębice, która trafiła zarówno do uchodźców tu na miejscu, jak i była wysyłana na samą Ukrainę.

W kolejnej części  konferencji swoimi doświadczeniami i podejmowanymi działaniami z okresu pandemii, ale i pierwszych miesięcy pomocy Ukraińcom dzielili się przedstawiciele OSP, lokalnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i wolontariusze.

 

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Bez komentarza piątek, 20.05.2022 18:38
Ciekawe i ukrów tu zostało jeszcze
Obserwator. piątek, 20.05.2022 17:34
Gnatowa jako matka działacza tzw.zalewskiej. he.