[FOTO] Uczniowie ZSP Ziębice przygotowali powiatową akademię z okazji Święta Niepodległości

środa, 9.11.2022 15:27 833 0

„Niepodległość, tak jak i wolność, nie jest Polakom dana raz na zawsze”.

7 listopada 2022 roku uroczystą akademią zorganizowaną przez Zespól Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach rozpoczęliśmy obchody najważniejszego dla Polaków święta -  Święta Niepodległości.

104 lata temu -11 listopada 1918 roku- państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Zaprezentowany  na scenie Ziębickiego Centrum Kultury apel odbiegał od tradycyjnych ujęć, był głęboką, poważną i wzruszającą refleksją o patriotyzmie i niepodległości, która – jak powiedział niegdyś Józef Piłsudski – „nie została Polakom dana raz na zawsze”. To wartość, o której nie wystarczy pamiętać, ale należy się o nią troszczyć.

Młodzież ZSP za bohaterów całkowicie autorskiego teatralnego przedsięwzięcia wybrała swych rówieśników – przedstawicieli tragicznego pokolenia Kolumbów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. To ich biografie i twórczość, zdeterminowane przez II wojnę światową i lata komunizmu dały punkt wyjścia do pytań o kształt i treść współczesnego patriotyzmu. W spektaklu nie zabrakło przepięknych recytacji i form teatralnych na wzór Różewiczowskiej „Kartoteki”, nie zabrakło też znakomitego występu szkolnego chóru, który wykonał wiązankę pieśni legionowych i patriotycznych.

Na wyróżnienie zasługują wszyscy wykonawcy. I tak, w apelu wystąpili uczniowie klasy 3 liceum ogólnokształcącego: Sara Lach, Oliwia Celner , Aleksandra Kaleta, Marcelina Laskowska, Michał Śledź

oraz Dawid Warcholiński w roli Poety.

Gościnnie w roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wystąpił Jakub Eckert z klasy II bs.

Chór prowadzony przez panią Mariolę Siembidę i pana Dariusza Marzewskiego w składzie:

Aleksandra Pakuła, Amelia Pawlak, Piotr Siembida, Marcelina Laskowska, Kinga Witkowska, Kacper Lato, Laura Pajkiert, Lena Brzuszek, Oliwia Skalińska, Oliwia Grzebielec, Oliwia Goraj, Alicja Ziętek, Karolina Bylina, Marta Czuchnowska, Piotr Piekarski, Zuzanna Dziatczyk, Kamila Bednarz oraz Weronika Bratkowska.

Oprawę multimedialną wykonał pan Mariusz Jażwiec.

Scenariusz i reżyseria spektaklu – panie Urszula Józwiszyn i Elżbieta Sobocińska. 

Zarówno wykonawcy, jak i opiekunowie chóru i grupy teatralnej składają serdeczne podziękowania dla pracowników Ziębickiego Centrum Kultury za dźwięk i światła, czyli profesjonalną i wyjątkowo efektowną oprawę naszego spektaklu.

 

ZSP Ziębice

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)