[FOTO] Święto Bardzkiego Piernika

niedziela, 20.6.2021 18:11 3466 0

Kolorowy korowód pełen kuchcików, rzemieślników, dworzan i mieszczan otworzył pierwsze Święto Bardzkiego Piernika, które ma przypomnieć i kilkusetletniej historii piernikarstwa w Bardzie.

 

Historia piernikarstwa w Bardzie sięga XV wieku i trwała do końca drugiej wojny światowej. Zorganizowane w niedzielę, 20 czerwca, Święto Bardzkiego Piernika nawiązuje do tej kilkuset letniej tradycji, z której słynęło miasteczko. 

Impreza rozpoczęła się historyczną paradą piernikową,  której uczestnicy,  odziani w stroje epokowe, przeszli z placu Kasztelańskiego do Rynku. Pochód przeplatały inscenizacje z życia dawnego Barda.

Już na rynku Święto Bardzkiego Piernika oficjalnie otworzył burmistrz Krzysztof Żegański, witając wszystkich przybyłych, życząc dobrej zabawy i zapowiadając, że impreza ta na stałe wpisze się w kalendarz gminnych imprez.

Dla najmłodszych przygotowano spektakl lalkowy „Jaś i Małgosia”. Można także było wziąć udział w warsztatach ceramicznych, snycerskich i piernikarskich, spróbować lokalnych specjałów czy zakupić rękodzieło. A wszystko to przy akompaniamencie koncertów zespołów ludowych z Czech, Małego Wiolinka, Orkiestry Mandolinistów czy Kapeli Bożków.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)