komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 4 marca 2021

Lucji, Kazimierza

[FOTO] Świąteczne inicjatywy w Chwalisławiu

wtorek, 5.1.2021 10:04 , komentarze: 3 , odsłony: 2298
kategorie artykułu:

„Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże” – tą maksymą kieruje się sołtys wsi Chwalisław, Katarzyna Głowinkowska, zachęcając mieszkańców do wspólnego działania na rzecz wsi i sąsiedzkiej integracji. Dzięki temu w Chwalisławiu powstają coraz to nowe inicjatywy oddolne, jak te ostatnie, związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

 

Katarzyna Głowinkowska mieszka w Chwalisławiu, w gminie Złoty Stok, od 2016 roku, a od sierpnia 2019 roku jest sołtysem wsi.

- Staram się  zintegrować ludzi, wyciągnąć ich z samotności i pokazać że małe rzeczy mają sens.  Moje motto od początku sołtysowania to: „tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże”. Patrząc na odzew, na to ile osób włączyło się w nasze działania, muszę powiedzieć, że ludzie potrzebują takiej wspólnej inicjatywy i to bardzo cieszy, są chętni do pracy i pomocy – mówi Doba.pl Katarzyna Głowinkowska.

 Dzięki wspólnemu działaniu w Chwalisławiu dużo się działo w okresie świątecznym. Już na początku grudnia z inicjatywy radnej Marleny Tomaszewicz, która także koordynowała te działania,  zorganizowano akcję: „Święty Mikołaj odwiedza Chwalisław", który obdarował upominkami dzieci i samotnych, czy potrzebujących seniorów. 

 - Dzieciaki były bardzo szczęśliwe, a  seniorzy, proszę mi wierzyć, bardzo wzruszeni i mile zaskoczeni. Mikołaj odwiedził też sponsorów, którzy pomagali i wspomagali stowarzyszenie Nasz Chwalisław. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i przyniosła wiele radości – opowiada sołtyska.

 We wsi po raz pierwszy zorganizowano także konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczną posesji. Oceniana będzie najładniejsza ozdoba wykonana ręcznie oraz najciekawsza aranżacja oświetlenia. Komisja konkursowa z burmistrz Grażyną Orczyk na czele będzie oglądać posesje już w piątek 8 stycznia.   

W świąteczny nastrój wprowadzają w Chwalisławiu nie tylko pięknie ozdobione prywatne posesje, ale również tereny wspólne. Tu także nie byłoby efektu, gdyby nie aktywność mieszkańców.

- Inicjatorkami ozdabiania wsi są panie Danusia Pławiak i Teresa Dudzic. Pojawiły się dekoracje świąteczne, czyli bałwanki i choinki, wszystko z drewna i odzysku. Panowie się napracowali, żeby to pociąć, dociąć i złożyć. Potem było malowanie, dekorowanie i umieszczanie oraz przykręcanie. To ciężka praca, ale daliśmy radę. Panie dały niepotrzebne szaliki, apaszki, dziewczyny do późna malowały choinki i bałwanki, które zamontował Michał Jankowski.  W międzyczasie oświetliliśmy naszą wiejską choinkę i remizkę. KGW kupiło figury do szopki, a wspaniali artyści zbudowali naszą szopkę, która stoi pod choinką. Ogromną pracę wykonali Jakub i Jerzy Twaróg. Żeby wszystko było chronione, z pomocą sprytnej i obrotnej Asi kupiliśmy kamery, a jej tato je zamontował – wymienia Katarzyna Głowinkowska.

 Takie działania podejmowane są w Chwalisławiu nie tylko, nomen omen, od święta. Latem tego roku sołtys wyszła z inicjatywą pomalowania barierek przy drodze powiatowej. Choć pojawiły się głosy, że to wyręczanie odpowiedzialnych za to służb, mieszkańcy chętnie włączyli się w projekt, sami przychodzili i pytali o farbę i pędzle.

- Dzięki finansowemu wsparciu Gminy Złoty Stok mieliśmy pracownika interwencyjnego pana Anthonego (Anglik z krwi i kości), który przez całe lato kosił, ścinał i pilnował porządku, żeby Chwalisław i Laski wyglądały pięknie – kończy pani Katarzyna.

 

 

Wasze komentarze

Piękna wieś.
środa, 06.01.2021 12:44 autor:
Brawo Chwalislaw Super
środa, 06.01.2021 09:47 autor: Maciek
poniedziałek, 22.2.2021 09:05
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec