[FOTO] Profesor Chybicka wykładem o zdrowiu zainaugurowała Dolnośląski Festiwal Nauki w Ząbkowicach

środa, 23.10.2019 18:04 4510 0

Wykłady, warsztaty, wycieczki, pokazy, dyskusje - podczas ząbkowickiej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na uczestników czeka kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się w Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach czy Szklarach. Wykład inauguracyjny "Jak zdrowo i pięknie żyć" wygłosiła prof. Alicja Chybicka, a otwarcie festiwalu uświetnił koncert Sylwii Grzybowskiej "Spotkanie ze Stanisławem Moniuszką".

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu i październiku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane w wielu miastach regionu.  

- Umiejętne, profesjonalne  przekazywanie wiedzy niewątpliwie przyczynia się do tego, że staje się ona przystępna i fascynująca. Popularyzacja wyników badań, ich  najnowsze  odkrycia i doświadczenia,  są szczególnie pomocne w społecznym  poparciu  dla  dalszego  rozwoju nauki. Udział w licznych formach aktywności naukowej i akademickiej, przybliża  realiami pracy naukowej - zachęcali do korzystania z bogatej oferty DFN organizatorzy. 

Ząbkowicką edycję festiwalu zainaugurowano w Ząbkowickim Ośrodku Kultury 23 października.  Uroczystego otwarcia dokonali prof. Jadwiga Sołoducho, koordynator DFN  w Ząbkowicach Śląskich dr Barbara Mianowska oraz starosta powiatu ząbkowickiego Roman Fester. 

Wykład inauguracyjny "Jak zdrowo i pięknie żyć " wygłosiła prof. Alicja Chybicka. 

- Całe życie pracujemy na to, jaka będzie nasza starość. To jak będzie ona wyglądała, w dużej mierze zależy od tego,  jak żyjemy. Nie możecie rano wstawać, odpalać komórki albo komputera, siedzieć przy nim do wieczora, jeść co popadnie i w ogóle się nie ruszać  - mówiła profesor Chybicka. 

Według badań, pól zdrowotnych Lalonda, na stan naszego zdrowia największy wpływ, bo aż w 53%, ma styl naszego życia, a więc sen, równowaga między pracą a odpoczynkiem, zdrowe żywienie, aktywność fizyczna, stosowanie używek. Drugim istotnym czynnikiem warunkującym zdrowie człowieka jest środowisko: dostęp do czystej wody, zanieczyszczenie powietrza, degradacja środowiska czy hałas. Warunki genetyczne to 16%, a opieka zdrowotna tylko w 10% wpływa na nasze zdrowie. 

Profesor Alicja Chybicka, jako uznana lekarka, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej oraz kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – Przylądek Nadziei, część swojego wystąpienia poświęciła profilaktyce oraz nowoczesnym metodom wykrywania i leczenia nowotworów.

- Nowotwory to nasze własne komórki, które wskutek dewiacji genetycznej niekontrolowanie się namnażają. Czyli jeśli mamy gen, to żeby nowotwór wystąpił potrzebny jest "włącznik". Dlatego mam fisia na punkcie środowiska, ponieważ te włączniki właśnie nas otaczają (...) Muszę tu powiedzieć: nie palcie papierosów, bo to jest jeden z czynników, co udowodniono w 100%, który wpływa na pojawienie się nowotworu i to nie tylko płuc

Profesor Chybicka apelowała, by nie lekceważyć zmian, guzów i innych nieprawidłowości, jakie zauważamy na naszym ciele, ale z każdą wątpliwością zgłaszać się do lekarza. 

Na koniec prelegentka opowiadając o swoim przełamywaniu barier, przekonywała, że nie ma rzeczy niemożliwych i to w każdym wieku. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)