[FOTO] Postępują prace przy największym remoncie Twierdzy Srebrna Góra

czwartek, 5.1.2023 11:48 1068 2

Twierdza Srebrna Góra położona w Gminie Stoszowice, uznawana obecnie za jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska przeżywa ogromną transformację. Dzięki pozyskanym środkom z RPO i funduszy norweskich na realizację dwóch projektów przeznaczonych zostanie ponad 45 milionów złotych.

 

Realizowane działania mają na celu przywrócenie dawnego charakteru Twierdzy w Srebrnej Górze. Zasypane dziś przejścia i budynki nie tylko odzyskają swoją dawną świetność, ale zostaną adoptowane do współczesnych funkcji kulturalno-edukacyjnych. Niszczejące dziś przestrzenie staną się atrakcją turystyczną o charakterze ponadregionalnym.

Projekt zakłada adaptację dawnych izb mieszkalnych i warsztatów rzemieślników fortecznych na sale wystawowo-edukacyjno-dydaktyczne oraz adaptację dawnego szpitala fortecznego na salę edukacyjno-dydaktyczną. W obu budynkach będzie realizowany nowy program kulturowy. Ponadto na zewnątrz staną dwie drewniane wiaty służące do realizacji warsztatów, pokazów i imprez plenerowych.

W obszarze twierdzy powstaje równolegle hostel i restauracja ( projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020), dzięki czemu Donjon zyskuje zupełnie nowe oblicze, co daje nowe możliwości realizacji pobytów nie tylko jednodniowych, ale i kilkudniowych.

Podjęte działania finalnie mają prowadzić do udostępnienia nowych, dotychczas niedostępnych części twierdzy i uatrakcyjnieniu oferty kulturalno-edukacyjnej. Bieżąca oferta kulturalna składa się z ekspozycji i zwiedzania z przewodnikiem. Przewodnicy przebrani w stroje z epoki, tworzą niepowtarzalną atmosferę miejsca. Aktualnie twierdza w Srebrnej Górze dysponuje również ofertą adresowaną do zorganizowanych grup dziecięcych i młodzieżowych. Jest ona skupiona na historii miejsca, jej militarnym przeznaczeniu, na funkcjonowaniu twierdzy w przeszłości. Młodzi zwiedzający mają możliwość przejścia „szkolenia z przymrużeniem oka” - wzorowanego na szkoleniu żołnierzy, dostępne są również gry fabularne związane z twierdzą. W tym pięknym miejscu od lat z sukcesem organizowane są ciekawe imprezy plenerowe: m.in. Święto Twierdzy, Festiwal Piwa i Sera czy dedykowana rodzinom z dziećmi Twierdza Legend.

Wkrótce, dzięki realizacji projektu, oferta kulturalna i edukacyjna Twierdzy znacznie się poszerzy, a przed turystami otworzą się zupełnie nowe możliwości przeżywania historii tego miejsca na nowo, w sposób, bardziej interaktywny, dynamiczny i żywy. Zakres tematyczny oferty będzie dotyczył cywilnych aspektów funkcjonowania twierdzy w Srebrnej Górze, w szczególności zaś dawnego rzemiosła. Pozwoli to nie tylko na poznawanie jak kiedyś powstawały przedmioty codziennego użytku, ale dzięki wsparciu multimediów i odpowiedniej narracji zrozumieć też szeroki kontekst społeczny istnienia Twierdzy.

W zrewitalizowanych salach odbywać się będą szkolenia, prezentacje oraz prelekcje poświęcone fortyfikacjom i dawnemu rzemiosłu. W ramach planowanych zajęć będzie można spróbować obróbki czy wypalania drewna, samodzielnie odlać ołowianą kulą lub żołnierzyka. W nowo przygotowanych przestrzeniach pojawią się wystawy czasowe w formie tradycyjnych i multimedialnych ekspozycji.

 

Twierdza Srebrna Góra

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

czwartek, 05.01.2023 13:02
A drogi dziurawe. Chodników brak. Dzieci nie mają jak dojechać...
soltys czwartek, 05.01.2023 20:13
100 PR0CENT RACJA. wKłodzku jest taka sama niby...