[FOTO] Pieniądze szczęście dają... oraz bezpieczeństwo i niezależność. Spotkanie z Joanną Przetakiewicz

środa, 24.5.2023 17:35 1208 4

Wbrew stereotypom i ciągle powtarzanym „pieniądze szczęścia nie dają” Joanna Przetakiewicz i jej fundacja „Era Nowych Kobiet” przekonują kobiety, że pieniądze i niezależność finansowa to coś o co muszą same zadbać, czasami o to zawalczyć, by być wolne, bezpieczne i właśnie szczęśliwe. Był to także temat przewodni spotkania w Ząbkowicach Śląskich w czwartek 18 maja.

Spotkanie z Joanną Przetakiewicz, znaną szerszemu gronu z doniesień ze świata celebrytów, pięknych zdjęć na Instagramie czy serwisów plotkarskich, przyciągnęło do Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki szerokie grono kobiet. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że podczas spotkania mówiono o modzie czy życiu na świeczniku. Joanna Przetakiewicz jest założycielką ruchu „Era Nowych Kobiet”, który chce inspirować kobiety do przemiany osobistej i zawodowej, mającej pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i akceptacji, trwałych relacji, niezależności finansowej i poczucia szczęścia.

 W Ząbkowicach Śląskich podejmowano naprawdę ważne zagadnienia, dotykające w większym lub mniejszym stopniu każdą kobietę – pieniędzy i niezależności finansowej. Jak przekonywano, pieniądze są tematem tabu i dla tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, jak i dla tych, którzy mają ich bardzo dużo. Ale, wbrew stereotypom i wmawianym nam wzorcom, o  pieniądzach warto rozmawiać, bo to one są kluczem do satysfakcji i rozwoju oraz stabilnej codzienności i przyszłości.

- Musimy zacząć o pieniądzach rozmawiać i o nie dbać. Żeby odkładać je nie na czarną godzinę, a na szczęśliwe życie, żeby mądrze nimi zarządzać. Żeby wiedzieć, jak możemy dzięki nim czuć się bezpiecznie, rozwijać oraz chronić. Wbrew powtarzanemu bezmyślnie przez lata powiedzeniu, pieniądze dają szczęście – mówiła Joanna Przetakiewicz - Pieniądze dają stabilizację, bezpieczeństwo, wolność i niezależność, a mimo to w dalszym ciągu są tematem tabu i nadal mówimy o nich niechętnie, ze wstydem. Kobiety, które o nie dbają określane są jako karierowiczki, egoistki i materialistki. Tymczasem pieniądze są niezbędne każdemu do życia i rozwoju. Do prowadzenia domu, wychowywania dzieci, dbania o zdrowie. Pomagają pomagać innym Należą się za wysiłek i poświęcenie, za naukę, energię i zaangażowanie. Za talent i nasz czas.

 Jak mówiła Joanna Przetakiewicz, kiedy dochodzi do rozwodu, zbyt często zdarza się, że kobiety poświęcając własne marzenia na rzecz wychowania dzieci i prowadzenia domu, bez ostrzeżenia i bez „instrukcji obsługi życia” zostają same, a przez swoją ufność, i co tu dużo mówić, naiwność w związku, bez domu, mieszkania czy samochodu.

- Od początku do końca moje dorosłe życie jest skupione na tym, że muszę być wolna i niezależna, ponieważ od tego będzie zależała moja wolność wyboru, czy w przypadku kryzysu życiowego, a takie przychodzą często, będę mogła decydować o sobie. (...) Dlaczego ten temat jest dla mnie taki ważny? Bo już jako 11-latka zobaczyłam to na własne oczy taki kryzys, na przykładzie siostry mojej mamy.  W pewnym momencie zrezygnowała ona z własnej firmy, żeby urodzić dziecko, potem się nim zajęła, potem zostawił ją mąż i od tego dnia ta spektakularna, wspaniała, elegancka, mówiąca trzema językami kobieta doświadczyła ogromnego kryzysu, upadku emocjonalnego, który trwa do dzisiaj, pomimo wujek do niej wrócił, rozwiódł się ze swoją drugą żoną i ponownie się z nią ożenił, co przyznacie, zdarza się naprawdę rzadko. Ale jej poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa zostało raz na zawsze zniszczone.

Walkę o niezależność finansową należy zacząć od siebie, od poczucia własnej wartości, od docenienia swojej pracy, wysiłku i zaangażowania.

- Dziewczyny, musimy się nauczyć cenić naszą pracę, nasz czas, zaangażowanie. To, że nie macie na przykład przy tym tytułu profesora, nie ma żądnego znaczenia. Wkładacie w to serce, emocje, czas.

Podano bardzo prosty przykład: nie powinnyśmy szefa „prosić” o podwyżkę, bo to nie jest jałmużna, ale ją „negocjować”, ze względu na nasze osiągnięcia i sukcesy,  solidność w wykonywaniu obowiązków czy przekraczaniu ich zakresu.

W rozmowie moderowanej przez ząbkowiczankę, liderkę Ery Nowych Kobiet, Monikę Nowicką, zaproszone ekspertki: prawniczka, psycholożka oraz menadżerka i konsultantka biznesu poruszały najważniejsze kwestie jeśli chodzi o finanse w pracy, wynagrodzenie  czy rozmowę rekrutacyjną, o wpływie pieniędzy na związek, o przemocy ekonomicznej, ale także o prawnych aspektach majątkowych pomiędzy małżonkami, podczas rozwodu czy wdowieństwa.

Dopełnieniem spotkania, rozwinięciem podejmowanych na nim wątków była książka Joanny Przetakiewicz wydana przez Fundację Ery Nowych Kobiet „Pieniądze szczęście dają” , którą uczestniczki otrzymały za darmo.

 

 

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Ewa środa, 24.05.2023 18:52
Cudowna, mądra kobieta i cudowne spotkanie! Oby więcej takich!
Wienek sobota, 27.05.2023 13:10
O to cudownie.
Kati czwartek, 25.05.2023 08:26
Te policzki jakby miały za chwilę Jej eksplodować. Co...
Wienek sobota, 27.05.2023 13:09
Ale pieniądze szczęścia nie dają, dobre !!!!!!