[FOTO] Ostatnie w tym roku spotkanie "Z muzyką dawną przez wieki"

poniedziałek, 11.9.2023 15:08 1105 0

To było ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Z muzyką dawną przez wieki", organizowanego w kościele w Kamieńcu Ząbkowickim. Koncert kończący tegoroczną muzyczną organową podróż zagrał  w niedzielę 10 września Igor Sikorski. 

Prezentacje organowe „Z muzyką przez wieki”, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest Emil Koprzak, odbywały się pod honorowym patronatem  proboszcza parafii  WNMP w Kamieńcu Ząbkowickim, ks. Wojciecha Zmysłowskiego, oraz burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego, Marcina Czernieca, przy ścisłej współpracy z pracownikami i studentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, z dziekanem wydziału instrumentalnego profesorem Piotrem Rojkiem na czele.

Celem koncertów była zbiórka funduszy na prace związane z koniecznym remontem ponad stuletnich organów.

- Kamienieckie organy piszczałkowe to instrument klawiszowy, należący do grupy aerofonów - instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza lub też wprawiony w drgania przez strumień powietrza element metalowy, zwany języczkiem.  Budowniczym instrumentu w latach 1826-1827 był KARL KUTLLER Z OPAWY. Posiadają 31 głosów, 3 klawiatury w tym jedną nożną, trakturę mechaniczną i ok 2000 piszczałek. Nasze organy mają ponad 100 lat i czas na pewno ich nie oszczędził. Dlatego podczas naszych koncertów zbieramy ofiary na remont naszego instrumentu. Po koncercie będzie można wrzucić do puszki choćby złotówkę. Można też dokonać wpłaty na konto parafii z dopiskiem ORGANY. Zapraszamy też do odwiedzenia naszego profilu na facebooku. Znajdą tam państwo wszystkie informacje o naszych prezentacjach organowych - mówił Emil Koprzak.

Igor Sikorski student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu wykonał utwory  Dietricha Buxtehude oraz  Jana Sebastiana Bacha.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)