komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 lutego 2019

Arnolda, Konrada

[FOTO] Nowa wiata edukacyjna, ścieżka przyrodnicza i odnowiona siedziba Szkółki Wilcza

piątek, 22.6.2018 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 1790
kategorie artykułu:

16 czerwca otwarto odnowioną siedzibę Szkółki Wilcza oraz zaprezentowano nową wiatę edukacyjną wraz ze ścieżką przyrodniczą „DLA LASU, DLA LUDZI”. Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Leśnika w Nadleśnictwie Bardo Śląskie.

W uroczystości wzięli udział m.in. zastępca dyrektora RDLP we Wrocławiu ds. Rozwoju Paweł Górski, starosta  ząbkowicki Roman Fester, burmistrz Barda Krzysztof Żegański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie Wioletta Piojda, proboszcz o. Mirosław Grakowicz, przedstawiciel wykonawcy inwestycji oraz pracownicy Nadleśnictwa Bardo wraz z rodzinami.

Po krótkim przywitaniu nastąpiło otwarcie odnowionej siedziby Szkółki Wilcza w związku z ukończeniem projektu „Termomodernizacja budynku socjalno-biurowego Szkółki Leśnej  Wilcza”. Cała inwestycja kosztowała  442 777,64 zł, z czego 239 703,46 zł to dofinansowanie z funduszu leśnego. W ramach projektu ocieplono ściany i stropy, wymieniono stolarkę okienną oraz wszystkie media, zamontowano ogrzewanie podłogowe wraz z pompą cieplną, przystosowano obiekt do obsługi osób niepełnosprawnych (montaż platformy – windy) oraz zamontowano panele fotowoltaiczne.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu obiektu budynku socjalno-biurowego nadleśniczy Antoni Bańdura przedstawił inwestycje związane z budową studni głębinowej oraz modernizacji zbiornika wodnego na potrzeby szkółki, które zostały zrealizowane w latach 2016-2017. Koszty, jakie nadleśnictwo poniosło na w/w projekty to odpowiednio 47 317,00 zł i 80 093,89 zł.

Następnie w miłym klimacie wszyscy goście przespacerowali się około kilometrową ścieżką edukacyjną przedstawiającą tematykę leśną, która została wykonana w celu urozmaicenia lekcji przyrodniczych dzieci z powiatu ząbkowickiego oraz kłodzkiego realizowanych na terenie szkółki.  Budowa ścieżki wraz z odpowiednią infrastrukturą techniczną została zrealizowana w latach 2016-2017 z kosztów nadleśnictwa (51 420,00 zł netto) w ramach programu edukacji społeczeństwa.

Jednym z punktów w ramach ścieżki jest miejsce posadzenia „Cisów Papieskich”, wyrosłych z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI w trakcie pielgrzymki do Polski.

Po mszy polowej odbyło się otwarcie obiektu „Wiaty Edukacyjnej” zrealizowanej w ramach projektu „DLA LASU, DLA LUDZI”. Jest to inwestycja wykonana przy mocnym wsparciu ze strony: starosty ząbkowickiego, starosty kłodzkiego, Urzędu Gminy Kłodzko, Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Oddział w Wałbrzychu. Wartość zadania netto wyniosło 163 381,43 zł.

Przy okazji otwarcia obiektu wiaty nadleśniczy Antoni Bańdura serdecznie podziękował za czynny wkład w te i inne wspólne inwestycje związane z szerzeniem w społeczeństwie edukacji przyrodniczej przedstawicielom wszystkich starostw i gminy Bardo. Dziękując za współpracę i za przybycie nadleśniczy zaprosił wszystkich uczestników na poczęstunek i do uczestnictwa w zabawie tanecznej na świeżym powietrzu. 

 

Nadleśnictwo Bardo

 

 

Wasze komentarze


Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA