komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 16 listopada 2018

Gertrudy, Edmunda

[FOTO] Nowa wiata edukacyjna, ścieżka przyrodnicza i odnowiona siedziba Szkółki Wilcza

piątek, 22.6.2018 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 1603
kategorie artykułu:

16 czerwca otwarto odnowioną siedzibę Szkółki Wilcza oraz zaprezentowano nową wiatę edukacyjną wraz ze ścieżką przyrodniczą „DLA LASU, DLA LUDZI”. Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Leśnika w Nadleśnictwie Bardo Śląskie.

W uroczystości wzięli udział m.in. zastępca dyrektora RDLP we Wrocławiu ds. Rozwoju Paweł Górski, starosta  ząbkowicki Roman Fester, burmistrz Barda Krzysztof Żegański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie Wioletta Piojda, proboszcz o. Mirosław Grakowicz, przedstawiciel wykonawcy inwestycji oraz pracownicy Nadleśnictwa Bardo wraz z rodzinami.

Po krótkim przywitaniu nastąpiło otwarcie odnowionej siedziby Szkółki Wilcza w związku z ukończeniem projektu „Termomodernizacja budynku socjalno-biurowego Szkółki Leśnej  Wilcza”. Cała inwestycja kosztowała  442 777,64 zł, z czego 239 703,46 zł to dofinansowanie z funduszu leśnego. W ramach projektu ocieplono ściany i stropy, wymieniono stolarkę okienną oraz wszystkie media, zamontowano ogrzewanie podłogowe wraz z pompą cieplną, przystosowano obiekt do obsługi osób niepełnosprawnych (montaż platformy – windy) oraz zamontowano panele fotowoltaiczne.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu obiektu budynku socjalno-biurowego nadleśniczy Antoni Bańdura przedstawił inwestycje związane z budową studni głębinowej oraz modernizacji zbiornika wodnego na potrzeby szkółki, które zostały zrealizowane w latach 2016-2017. Koszty, jakie nadleśnictwo poniosło na w/w projekty to odpowiednio 47 317,00 zł i 80 093,89 zł.

Następnie w miłym klimacie wszyscy goście przespacerowali się około kilometrową ścieżką edukacyjną przedstawiającą tematykę leśną, która została wykonana w celu urozmaicenia lekcji przyrodniczych dzieci z powiatu ząbkowickiego oraz kłodzkiego realizowanych na terenie szkółki.  Budowa ścieżki wraz z odpowiednią infrastrukturą techniczną została zrealizowana w latach 2016-2017 z kosztów nadleśnictwa (51 420,00 zł netto) w ramach programu edukacji społeczeństwa.

Jednym z punktów w ramach ścieżki jest miejsce posadzenia „Cisów Papieskich”, wyrosłych z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI w trakcie pielgrzymki do Polski.

Po mszy polowej odbyło się otwarcie obiektu „Wiaty Edukacyjnej” zrealizowanej w ramach projektu „DLA LASU, DLA LUDZI”. Jest to inwestycja wykonana przy mocnym wsparciu ze strony: starosty ząbkowickiego, starosty kłodzkiego, Urzędu Gminy Kłodzko, Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Oddział w Wałbrzychu. Wartość zadania netto wyniosło 163 381,43 zł.

Przy okazji otwarcia obiektu wiaty nadleśniczy Antoni Bańdura serdecznie podziękował za czynny wkład w te i inne wspólne inwestycje związane z szerzeniem w społeczeństwie edukacji przyrodniczej przedstawicielom wszystkich starostw i gminy Bardo. Dziękując za współpracę i za przybycie nadleśniczy zaprosił wszystkich uczestników na poczęstunek i do uczestnictwa w zabawie tanecznej na świeżym powietrzu. 

 

Nadleśnictwo Bardo

 

 

Wasze komentarze


czwartek, 15.11.2018 09:20
25
środa, 14.11.2018 10:03
14
sobota, 10.11.2018 17:45
5
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork