[FOTO] Niezwykłe dary janowieckich królów

piątek, 18.1.2019 09:26 2745 3

W sobotę 12. stycznia mieszkańcy Gminy Bardo tradycyjnie, bo już po raz trzeci, spotkali się na świetlicy wiejskiej w Janowcu, aby obejrzeć Szopkę Noworoczną, przygotowaną przez Ludowy Amatorski Janowiecki Teatr „LAJT”. 

Tegoroczne przedstawienie, oparte na kanwie tradycyjnej historii narodzin Jezusa w Betlejem, ucieczki Maryi i Józefa z małym Dzieciątkiem do Egiptu, rządów złego Heroda, działającego w komitywie z piekielnym Mefistofelesem oraz wątku pasterskiego, zostało uwspółcześnione i pokazane z perspektywy zwykłych ludzkich słabości i codziennych kłopotów. Zważywszy na miejsce wystawienia, twórcy nie omieszkali włączyć wątków, spraw i problemów, z którymi sami borykają się każdego dnia, jak chociażby ustawiczne niedobory wody (brak wodociągu). Stąd też budzące salwy śmiechu dary Trzech Królów: woda, więcej wody, wreszcie wodociąg (a raczej jego zapowiedź w postaci rury z zaworem). To nie jedyne kwestie, które poruszyły widownię. Pojawiły się bowiem nawiązania do sytuacji społecznej mieszkańców naszego kraju. Szopka, w której narodził się Jezus, powstała w ramach programu „RODZINA NA SWOIM”. Herod, który po biblijnej rzezi niewiniątek zagarnął ich dodatek 500+ i za to wybudował swój pałac, a karmiąca na wyrębie Matka Boska zjednoczyła się z wszystkimi młodymi matkami w naszym kraju, protestującymi przeciw wycince drzew poprzez akcję „Matka Polka na wyrębie” (wyrazy szacunku dla pomysłodawczyni akcji – Cecylii Malik).

Artyści z Janowca, którym bliskie są problemy nie tylko swojej miejscowości, ale również ogólne kwestie społeczne i ekologiczne, otrzymali za swój występ owacje na stojąco i szereg gratulacji, zwłaszcza ze strony burmistrza Barda, pana Krzysztofa Żegańskiego, który stwierdził jednak, że kwestia wodociągu w Janowcu może być już tylko załatwiona przez świętych. Miejmy nadzieję, że mimo wszystko samorząd lokalny stanie na wysokości zadania i postara się o środki na cel, który tak naprawdę w XXI wieku powinien być oczywistością. Trzymamy kciuki!

Artyści składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierają nas w działaniach i w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji spektaklu oraz grupie wolontariuszy WOŚP pod opieką pana Roberta Daniełowskiego, którzy po przedstawieniu przeprowadzili zbiórkę datków na bliski nam wszystkim cel.

 

J. Tofel/ foto: P. Oleasz/ Doba.pl

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Józek niedziela, 20.01.2019 21:31
Pytanko czy ta Pani w niebieskim i w koronie ma...
Jozek poniedziałek, 21.01.2019 16:12
Dzieki za info. Podobna jest ta Pani do mojej znajomej...
Widz niedziela, 20.01.2019 22:03
Tu nie ma nikogo takiego