komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

[FOTO] Międzynarodowe ćwiczenia strażackie w Srebrnej Górze

środa, 18.9.2019 09:00 , komentarze: 2 , odsłony: 1455
kategorie artykułu:

W sobotę 14 września na terenie Srebrnej Góry, odbyły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze, które zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Budzowie.

Inicjatorem i koordynatorem ćwiczeń międzynarodowych jednostek ochotniczych straży pożarnych jest dh Łukasz Sikorski. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych w Stoszowicach, Ostroszowicach, Grodziszczu, Budzowa i Tarnowa oraz jednostki  Bundesanstalt Technisches Hilfswerk (THW) Ortsverband Berlin.

Scenariusz przedsięwzięcia obejmował teren operacyjny miejscowości Srebrna Góra, z uwagi na ukształtowanie terenu, nie zawsze łatwo dostępny, na którym najczęściej dochodzi do wypadków. Teren działań operacyjnych zakładał szkolenie na 4 stacjach.                                                             

Pierwsza stacja obejmowała zakresem szkolenie związane z ratownictwem technicznym mającym na celu ewakuacje poszkodowanego z wraku samochodu.  Na kolejnej stacji, strażacy byli szkoleni przez ratowników medycznych Pogotowia Ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich z udzielania pierwszej pomocy oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich z zakresu kierowania ruchem.

- Kojarzona od zawsze z gaszeniem pożarów straż pożarna w dzisiejszej rzeczywistości realizuje wiele innych zadań. Zazwyczaj przybywają jako pierwsi nie tylko do obiektów, czy też lasów objętych ogniem, ale również wypadków drogowych, katastrof budowlanych, naturalnych kataklizmów oraz wycieków substancji stanowiących zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Ogrom niekorzystnych zdarzeń, z którymi mają do czynienia, nierozerwalnie związany jest z sytuacjami dotykającymi bezpośrednio człowieka. Dla poszkodowanych w nich osób strażacy stanowią pierwszą służbę ratującą ich zdrowie i życie. A zatem, obok standardowych umiejętności np. szybkiego uwalniania ludzi z pokiereszowanych aut, czy też gruzowisk niezwykle ważne jest, by potrafili w sposób umiejętny udzielić pierwszej pomocy oraz umiejętnie kierować ruchem drogowym - tłumaczy Łukasz Sikorski.


Trzecia stacja zakładała naukę Języka Migowego. Lektorem była dh Edyta Kluczyńska z zaprzyjaźnionej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Janiszowa. Język migowy warto poznać z wielu powodów, bowiem winniśmy niwelować bariery związane z komunikowaniem się z osobami niepełnosprawnymi- głuchoniemymi. Co podczas prowadzonych działań ratowniczych stanowi barierę utrudniająca prowadzenie akcji. Na czwartej stacji działania ratownicze prowadzone były z wykorzystaniem psów ratowniczych, które pod okiem swoich przewodników- strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wałbrzycha poszukiwały zaginionych na Forcie Ostróg turystów. Szkolenie służyło wymianie doświadczeń w prowadzeniu działań ratowniczych z wykorzystaniem psów służbowych w specjalistycznych działaniach, co pozwoliło poznać metodologię pracy innych służb jak również przećwiczyć współdziałanie między służbami porządku publicznego oraz służbami ratowniczymi.


- Dziękujemy za wsparcie finansowe zarządowi Baku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich, Starostwu Powiatowemu oraz  wójtowi gminy Stoszowice – Pawłowi Gancarzowi – mówi koordynator wymiany dh Łukasz Sikorski. 

 

Wasze komentarze

Piekna akcja brawo
środa, 18.09.2019 18:28 autor: autorka
niedziela, 20.9.2020 14:51
5
czwartek, 17.9.2020 20:53
1
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa