[FOTO] Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim coraz mniejsze

czwartek, 31.3.2016 08:51 1444 0

Wszystkich zaniepokojonych obecnym poziomem wody na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim – uspakajamy – gdyż nie jest on wynikiem Poniedziałkowego Wielkanocnego Śmigusa Dyngusa, lecz jest to zaplanowane i konieczne przedsięwzięcie, nadzorowane przez TAURON Ekoenergia Sp. z o. o  z Jeleniej Góry. Prace modernizacyjne na zaporze wodnej przeprowadzone zostaną w terminie od  01.04.2016 r. do 30.04.2016 r., przy znacznie obniżonym poziomie piętrzenia wody w zbiorniku, sięgającym do około 2 mln m ³.

Urozmaicona linia brzegowa z głębokimi zatoczkami, strome brzegi z malowniczymi skałkami gnejsowymi, górująca nad jeziorem tajemnicza sylwetka Zamku Grodno sprawia, że wiele osób uważa Jezioro Bystrzyckie za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach.

Ten niewielki sztuczny zbiornik, o długości około 3 km i  średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą i wąską dolinkę rzeki Bystrzycy. Powstało w latach 1911-1914 w Zagórzu Śląskim, po katastrofalnych w skutki powodziach w Sudetach i zajmuje powierzchnię 500 ha, gromadząc około 8 mln m ³ wody.

Jezioro Bystrzyckie ograniczone jest od strony Lubachowa potężną, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych , zaporą , stanowiącą dziś zabytek techniki. Wysoka na 44 m, długa na 230 m tama ma u swojej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów na wypadek nadmiaru wody, poniżej zaś 4 upusty. Nieopodal od zapory stoi wiekowa hydroelektrownia o mocy 1.2 MW z zainstalowanymi trzema turbogeneratorami.

Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych Jezioro Bystrzyckie jest także popularnym miejscem rekreacji oraz turystyki rodzinnej. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegową i gastronomiczną.  Rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści przybywający nad jeziorem.  Na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków rowerowych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Zaś korona zapory, przez którą poprowadzono wygodną drogę, ze względu na wyjątkowe walory widokowe, stała się celem częstych spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Zapraszamy nad Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim, do korzystania z jego uroków i atrakcji, a także do wspólnej ekozabawy , która odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. na Przystani Słonecznej w Zagórzu Śląskim, a mianowicie na Święto Ziemi na Brzegu Jeziora -w ramach akcji Sprzątanie Świata 2016.

walim.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)