[FOTO] Elżbieta Szumska z Kopalni Złota odebrała Nagrodę Europejskiego Dziedzictwa

wtorek, 27.9.2022 12:29 1392 5

26 września w Operze Narodowej w Pradze uczczono zwycięzców Nagród Europejskiego Dziedzictwa / Nagród Europa Nostra 2022, najwyższego europejskiego wyróżnienia w obszarze dziedzictwa. W kategorii "Mistrzowie Dziedzictwa" nagrodzono Elżbietę Szumską, właścicielkę Kopalni Złota w Złotym Stoku, popularyzatorkę lokalnej historii.

Ceremonia wręczenia Nagród Europejskiego Dziedzictwa odbyła się z udziałem Mariyi Gabriel, Komisarz ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży, Martina Baxy, Ministra kultury Republiki Czeskiej, który pełni również funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady Ministrów odpowiedzialnej za kulturę oraz Hermanna Parzingera, Prezydenta Wykonawczego Europa Nostra. Ceremonia zgromadziła około 600 specjalistów, wolontariuszy, miłośników i sympatyków dziedzictwa z całej Europy, w tym także dużą grupę młodych ludzi. Była ona kluczowym wydarzeniem Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2022, który odbywa się w Pradze w dniach 25-27 września w ramach oficjalnego programu czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nagrody Europejskiego Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 roku i od tego czasu są zarządzane przez Europa Nostra. Nagrody są wspierane przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Od 20 lat Nagrody podkreślają i rozpowszechniają profesjonalizm i najlepsze praktyki w sektorze dziedzictwa, zachęcają do transgranicznej wymiany wiedzy oraz łączą interesariuszy dziedzictwa w szersze sieci współpracy. 

- Swoim niestrudzonym zaangażowaniem Elżbieta Szumska pomogła przekształcić dawną Kopalnię Złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski - argumentują wybór laureatki organizatorzy konkursu.  

Laureatów Nagrody wyłoniło złożone z ekspertów ds. dziedzictwa z całej Europy, po ocenie dokonanej przez niezależne komisji selekcyjne kandydatur zgłoszonych przez organizacje i osoby prywatne z 36 krajów Europy. 

Ceremonia wręczenia European Heritage Awards była punktem kulminacyjnym Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2022, który odbędzie się w dniach 25-27 września w Pradze. Szczyt, który znalazł się w programie czeskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, organizuje Europa Nostra przy wsparciu Komisji Europejskiej.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Krystyna Buchwald piątek, 30.09.2022 14:42
Gratuluję, należało się Pani.
Waldek czwartek, 29.09.2022 10:07
Czy może mi ktoś powiedzieć na czym polega to jej
przewodniczka sudecka środa, 28.09.2022 09:07
Pani Elu, najwyższy szacunek i słowa sympatii
Wojtek wtorek, 27.09.2022 20:18
Szacunek byle tak dalej włożyła pani wielką pracę
przyszły wyborca wtorek, 27.09.2022 18:33
Serdecznie gratuluję tego wyróżnienia. Można się od Pani Elżbiety ...