[FOTO] Dzień strażaka w PSP Ząbkowice Śląskie

poniedziałek, 10.5.2021 15:45 3847 11

7 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich odbyły się obchody Dnia Strażaka. W związku z panującą sytuacją pandemii COVID-19, tegoroczne święto już drugi rok z rzędu miało charakter uroczystości wewnętrznych.

 

Uroczystość rozpoczęto od minuty ciszy, aby uczcić pamięć zmarłego funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu młodszego ogniomistrza Marcina Partyczki, który przegrał walkę o życie z COVID-19.

W uroczystej zbiórce oprócz zmiany służbowej oraz awansowanych funkcjonariuszy udział wzięli Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. mgr inż. Marek Kamiński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Piotr Ogielski, poseł  Marcin Gwóźdź, wicestarosta powiatu ząbkowickiego Waldemar Wieja oraz sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Andrzej Gajda.

 

W trakcie uroczystości z rąk Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Marka Kamińskiego awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali :

 1. Stopień starszego kapitana otrzymał kapitan Tomasz Ptak;
 2. Stopień aspiranta otrzymał młodszy aspirant Sławomir Winiarski;
 3. Stopień starszego ogniomistrza otrzymał ogniomistrz Mariusz Działek;
 4. Stopień młodszego ogniomistrza otrzymał starszy sekcyjny Paweł Kwiek;
 5. Stopień sekcyjnego otrzymał starszy strażak Marcin Duży;
 6. Stopień sekcyjnego otrzymał starszy strażak Tomasz Robak.

Podczas uroczystych przemówień zwracano szczególna uwagę, że to już drugi rok ogólnoświatowej pandemii. Okresu dramatycznych wydarzeń związanych z walką z koronawirusem, kiedy wszelkie świętowanie zeszło na  dalszy plan, a zasoby straży pożarnej zostały zaangażowane w inne spektrum działań aniżeli dotychczas przez nich realizowane. Czas ten pokazał jak służba strażaków nieustannie ewaluuje i musi być nastawiona/przygotowana na ciągłe zmiany, wyzwania, zagrożenia współczesnego świata. Akcentowano również ogromny wkład i zaangażowanie Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych kierując do nich podziękowania za bezinteresowne poświęcenie druhów, a szczególnie ich rodzin, które z wyrozumiałością przyglądają się ich zaangażowaniu i empatii na rzecz pomocy innym.  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że czas prywatny niejednokrotnie przeznaczony na odpoczynek po pracy zawodowej, poświęcany jest dla lokalnej społeczności, nawet kosztem relacji rodzinnych co jest ogromnym wyrzeczeniem. 

Jednocześnie w swoim przemówieniu Komendant Powiatowy PSP w Ząbkowicach Śląskich zaznaczył jeden z aspektów funkcjonowania komendy w obecnych czasach:

 -Zawsze byliśmy i jesteśmy nastawieni na bliski kontakt ze społeczeństwem, a to  już drugi rok jak z powodu ograniczeń nie odwiedzają nas dzieci, młodzież, goście, którym chętnie poświęcaliśmy czas i prezentowaliśmy specyfikę naszej służby. Żywimy nadzieję, że przyszłe obchody Dnia Strażaka będą takim świętem do jakiego przywykliśmy przez wiele lat, a grono świętujących w czasie uroczystości będzie znaczne.

Po zakończonej części oficjalnej Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Marek Kamiński wraz z wicestarostą ząbkowickim Waldemarem Wieją zapoznali się z wszystkimi inwestycjami zrealizowanymi pod koniec ubiegłego roku dzięki środkom finansowym pochodzącym z nowelizacji ustawy budżetowej w 2020 r. i przyznanych decyzją Ministra Finansów. Dzięki przyznanym środkom w KP PSP udało się zrealizować:

 1. Szereg pilnych remontów min. modernizację instalacji elektrycznej, naprawę dachu na garażu Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, modernizację wentylacji.
 2. Zakup dwóch kamer termowizyjnych.
 3. Zakup zestawu pralniczego umożliwiającego profesjonalną konserwację odzieży specjalnej.
 4. Zakup myjki ciśnieniowej z podgrzewaczem wody.
 5. Zakup wyważarki hydraulicznej która trafiła na wyposażenie zastępu stacjonującego w Posterunku PSP JRG Ziębice.
 6. Zakup namiotu pneumatycznego wraz z wyposażeniem.
 7. Zakup nowej przyczepy do przewozu agregatu prądotwórczego wraz z regulowanym sprzęgiem umożliwiającym jej ciąganie za wszystkimi pojazdami będącymi na wyposażeniu JRG.
 8. Zakup oraz montaż powiatowego systemu łączności MULTIKOM.

 

Ponadto oficjalnie przekazano zakupione z powyższych środków nowe oznakowane pojazdy specjalne wyposażone w sygnalizację świetlno-dźwiękową, które zasiliły tabor Ząbkowickiej Komendy:

1. Samochód lekki operacyjny Ford Kuga, który zastąpiłpozyskany z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu 20 letni pojazd Opel Vectra.

2. Mikrobus Ford Transit Custom umożliwiający przewóz 9 ratowników wraz
z wyposażeniem, który zastąpił 28 letniego Volkswagena Transportera.

3. Samochód lekki kwatermistrzowski Ford Ranger, który zastąpił 28 letniego Volkswagena Transportera.

 Warto nadmienić, że od momentu zakupu nowe pojazdy wykorzystywane są do działań prowadzonych przez straż pożarną w związku z pandemią COVID takich jak dystrybucja środków dezynfekcyjnych i ochronnych dla samorządów, szkół oraz parafii z terenu powiatu ząbkowickiego. Łączny koszt realizacji wszystkich przedsięwzięć zamknął się w kwocie 888 000,00 zł.

 

 KP PSP Ząbkowice Śląskie

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

czwartek, 13.05.2021 10:12
Lekarz od głowy się kłania
czwartek, 13.05.2021 10:11
Śmierdzi potem i znanym specjalistą od głowy...
Kapral wtorek, 11.05.2021 13:25
Za platformy to dopiero była bieda w armii brakowało pieniędzy...
poniedziałek, 10.05.2021 18:02
Dzięki PISowi mamy najlepszą straż pożarną na świecie
wtorek, 11.05.2021 11:22
Dzieki pisowi mamy zacofaną armię wyposażoną w rozpadające się karabiny...
Borys B wtorek, 11.05.2021 11:33
bredzisz koleś
ja poniedziałek, 10.05.2021 19:24
100 procent......wszystko idzie w dobrym kierunku,,,,,,,nigdy nie zagaśnie
Dżinks poniedziałek, 10.05.2021 20:10
A za PO nie mieliśmy?
KSU poniedziałek, 10.05.2021 20:31
Właśnie PO ? Podnieśli VAT z8 procent na 23 procent...
poniedziałek, 10.05.2021 22:30
Obecna władza rozumiem obniżyła ten VAt tak?
poniedziałek, 10.05.2021 22:33
Tak jest, wszystko mamy najlepsze począwszy od samochodów elektrycznych, przez...

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz