komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 27 października 2020

Iwony, Sabiny

[FOTO] Droga do Amalie - dwa lata od odkrycia kopalni srebra

niedziela, 12.11.2017 13:12 , komentarze: 10 , odsłony: 12050
kategorie artykułu:

Dwa lata temu w Srebrnej Górze w aurze sensacji odkryto kopalnię srebra. W Twierdzy Srebrna Góra otwarto wystawę poświęconą temu wydarzeniu: fotografie, relacje, plany i przedmioty odnalezione w kopalni.

- Kopalnia uznana wiek temu za godną zwiedzenia miała zostać udostępniona dla ruchu turystycznego na początku dwudziestego wieku. Na przeszkodzie stanęła jednak pierwsza wojna światowa, później lata kryzysu i kolejna wojna. Czas pozacierał wiele śladów – kopalnia popadła w zapomnienie – mówią odkrywcy. 

13 listopada 2015 roku o godzinie 13.00 po kilku latach prac poszukiwawczych grupie pasjonatów zgromadzonych wokół Jana Duerschlag udało się wejść do zapomnianej kopalni Amalie w Srebrnej Górze. Niezwykle pomocne były publikacje Krzysztofa Krzyżanowskiego i Dariusza Wójcika oraz Tomasza Przerwy

W drugą rocznicę tego wydarzenia na Twierdzy Srebrna Góra otwarto stałą ekspozycję przedstawiające poszukiwania i pierwsze prace prowadzone w kopalni. Niezwykłe fotografie oraz towarzyszące im opisy pozwalają zwiedzającym poczuć atmosferę i emocje towarzyszące odkryciu. Na wystawie można zobaczyć przedmioty odnalezione w kopalni, a także zapoznać się z planami wykorzystania tego niezwykłego miejsca. „Amalie” ma być udostępniona dla turystów, a wokół niej powstanie miasteczko obrazujące górnicze miasteczko sprzed kilkuset lat.

- Mamy zamiar stworzyć żywe miasteczko, w którym reaktywować będziemy pradawne zawody szczególnie te, które bezpowrotnie odeszły w zapomnienie. Inspiracją do wybudowania miasteczka stało się dla nas alegoryczne wyobrażenie powstałego w 1521 roku niemieckiego ołtarza gwarków Hansa Hessego w kościele św. Anny w Annabergu. Po uważnym przyjrzeniu się otoczeniu kopalni można odnieść wrażenie, że okoliczne ukształtowanie terenu od wieków czekało na realizację naszego pomysłu – mówią odkrywcy.

Jak przyznają, na razie muszą się zmagać z nieprawdopodobną ilością formalności: wymaganych zgód, obostrzeń, uzgodnień. Podczas otwarcia wystawy wsparcie dla inicjatywy Jana Duerschlag wyrażali zarówno wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz, jak i prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk. 

- Gratuluję zapału w momencie poszukiwań i uporu teraz, kiedy próbujecie udostępnić kopalnię turystom, a jest niełatwa droga. Mam nadzieję, że jednak się uda i za kilka miesięcy, a nie lat, spotkamy się już w kopalni, będziemy mogli wejść do jej wnętrza i zobaczyć to, co wy już widzieliście. Trzymam kciuki za kolejną atrakcję, która przyciągnie turystów do Srebrnej Góry i gminy Stoszowice – mówi Paweł Gancarz. 

- Twierdza przyciąga wspaniałych ludzi, czego od stycznia wielokrotnie doświadczyłam. Zaszczytem było dla mnie poznać pana Jana, człowieka pełnego pasji, energii i zaangażowania, to właśnie dzięki takim ludziom człowiek wylądował na księżycu. Cieszę się, że możemy mieć taką wystawę na Twierdzy i życzę, żeby wszystkie procedury udało się pomyślnie przejść, by Srebrna Góra miała ten brakujący element, jakim jest kopalnia srebra – dodaje Emila Pawnuk. 

Dla zgromadzonych na otwarciu wystawy przygotowano poczęstunek (nie zabrakło oczywiście tortu), a także projekcję filmu oraz pokaz starych pocztówek ze Srebrnej Góry.

 

 

Wasze komentarze

Dlaczego ta gimna nie ma siedziby w Srebrnej Górze, która...
poniedziałek, 13.11.2017 21:44 autor: DK - mieszkaniec powiatu ząbk.
Jaka wystawa?? Jaki rozmach?? Czy ty człowieku wiesz o czym...
poniedziałek, 13.11.2017 14:37 autor: piter
Żadnej nie widziałeś, śmiem twierdzić, że nawet tej w Złotym...
poniedziałek, 13.11.2017 18:35 autor: super zdjecia i kopalnia Panie J
Kruszyli SDS-em i on jej nie znalazł, nie znaleźli jej...
poniedziałek, 13.11.2017 20:06 autor: tom
Gdyby ktoś im nie powiedział to do tej pory krążyliby...
poniedziałek, 13.11.2017 23:59 autor: kret
Śmiem twierdzić że w ogóle nie wiesz o czym piszesz...
poniedziałek, 13.11.2017 19:41 autor: pseudoodkrywcy nie róbcie rynszt
ta kopalnia znana była dużo wcześniej, Pan Duerschlag nie raz...
niedziela, 12.11.2017 22:43 autor: srebrnogórzanin
poniedziałek, 26.10.2020 14:56
2
poniedziałek, 26.10.2020 10:39
1
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele