komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

[FOTO] Dożynki w Sosnowej

wtorek, 11.9.2018 10:07 , komentarze: 11 , odsłony: 3786
kategorie artykułu:

"Światło pszennego chleba, w którym wieczność na chwilę zamieszka…” – cytat z jednego z poematów Karola Wojtyły był osnową uroczystości dożynkowej, jaką zorganizowali mieszkańcy wsi Sosnowa. W minioną niedzielę w tej niewielkiej miejscowości uroczyście i radośnie obchodzono święto plonów.

Wedle dobrej tradycji najpierw była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Wojciecha J. Dąbrowskiego w miejscowym kościele pw. Św. Maternusa. Liturgię poprzedziło procesyjne wprowadzenie korony dożynkowej, po którą księża i ministranci wyszli na plac kościelny. W kazaniu usłyszeć można było – w oparciu o cytowany na wstępie fragment poematu Karola Wojtyły – przesłanie o pracy na roli, jako o służbie. „Wprawdzie ziemia jest warsztatem pracy rolnika, to jednak nie można utożsamiać jej uprawiania z pracą najemną” – stwierdził kaznodzieja i dodał, że „troska o ziemię i jej plony wymaga sięgania wyobraźnią dalej, niż jeden rok, a rolnictwo nie może być grabieżą ziemi, lecz jej pielęgnowaniem”. 

Wnętrze XVIII-wiecznego kościoła, dzięki słonecznej aurze, wypełnione było światłem, co niezwykle korespondowało z innymi cytowanymi w kazaniu frazami poezji Karola Wojtyły: „Aż dotąd doszedł Bóg i zatrzymał się krok od nicości, tak blisko naszych oczu. Zdawało się sercom otwartym, zdawało się sercom prostym, że zniknął w cieniu kłosów. A kiedy uczniowie łaknący łuskali kłosy pszenicy, jeszcze głębiej zanurzył się w łan. Uczcie się, proszę, najmilsi, ode mnie tego ukrycia. Ja, gdzie ukryłem się, trwam. Powiedzcie, kłosy wyniosłe, czy wy nie wiecie, gdzie się zataił? Gdzie Go szukać? – kłosy, powiedzcie, gdzie Go szukać w tym urodzaju?” Msza św. zakończyła się życzeniami, jakie w imieniu mieszkańców Sosnowej, skierowane zostały do ks. dziekana Wojciecha J. Dąbrowskiego z racji 25-lecia jego święceń kapłańskich.

Po zakończeniu modlitwy w kościele, korowód dożynkowy przemaszerował na plac w pobliżu świetlicy wiejskiej. Tam, w obecności gości i mieszkańców dopełniono tradycji prezentacji korony żniwnej. Marcin Czerniec – wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki, ks. dziekan Wojciech J. Dąbrowski, przewodniczący Rady Gminy Dominik Krekora oraz sołtys wsi Sosnowa radny Ryszard Bierut podzielili się poświęconym w trakcie liturgii chlebem ze wszystkimi obecnymi. Potem był już czas wspólnej dożynkowej biesiady i zabawy do późnych godzin wieczornych.

 

UG Kamieniec Ząbkowicki

 

Wasze komentarze

To nie ja pisałem!
czwartek, 13.09.2018 22:55 autor:
Rysio chorągiewka!
wtorek, 11.09.2018 17:35 autor:
Czyżby obok Rysia to św. Katarzyna??
środa, 12.09.2018 12:20 autor: Dawny kolega
Generalnie fajne Słoneczka w tej Sosnowej.....bravo
wtorek, 11.09.2018 21:44 autor: Mieszkaniec Kamienca
obatel Ryś.... gębę kręci ale co począć...
wtorek, 11.09.2018 19:19 autor: Ciao

Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa