komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

[FOTO] Dożynki gminy Stoszowice w Lutomierzu

niedziela, 25.8.2019 21:21 , komentarze: 6 , odsłony: 7873
kategorie artykułu:

W niedzielę 25 sierpnia w Lutomierzu na mieszkańców i gości czekało wszystko to, z czego słyną dożynki w gminie Stoszowice: dobre jadło, występy ludowe, atrakcje dla dzieci, zabawne konkursy, wyścig traktorów i koncert gwiazdy disco polo.

 

Święto Plonów gminy Stoszowice rozpoczęło się na boisku w Lutomierzu polową mszą świętą, po której przyszedł czas na tradycyjne misterium chleba.

- Równo po 10 latach spotykamy się w Lutomierzu. Tak jak wtedy, tak dziś wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane z pełnym zaangażowaniem mieszkańców (…). Nasi rolnicy zdali egzamin - w pocie czoła, często nocą zebrali prawie wszystko z naszych pól. Jak to w rolnictwie, każdy rok jest inny. Podziękujmy dzisiaj za to, że nasi gospodarze mogli w tym roku zebrać efekt swojej całorocznej pracy. Nie wszyscy polscy rolnicy mieli to szczęście. Dlatego w tym miejscu dziękuję za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, dziękuję za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto. Tradycja nas współtworzy, zakorzeniając w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków. Pokolenia świadome, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka i narodu – mówił podczas uroczystości wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz. Następnie z rąk starostów dożynek Kariny Kaczmarek i Marcina Zająca przyjął bochen wypieczony z tegorocznych plonów, by wspólnie podzielić go wśród zebranych. Nie zabrakło oczywiście konkursu na najpiękniejszy wieniec, w którym zwyciężyło sołectwo Przedborowa.

Po oficjalnej części przyszedł czas na dożynkową zabawę. Ze sceny słychać było ludowe zespoły, ale także rockowe brzmienia lokalnego zespołu. Wieczorem rozpoczęła się zabawa w rytm przebojów disco polo podczas koncertów Bartosza Jagielskiego i Czadomana. Wcześniej zebrani rywalizowali w zabawnych konkursach, jak rzut workiem z sianem czy rzut beretem sołtysa,poszukiwanie monet w ziarnie oraz wyścigi taczkami. Gwoździem dożynkowego programu przyciągającym tłumy widzów był oczywiście wyścig traktorów. 

 

 

 

Wasze komentarze

To jest taka tradycja półgłówku.
czwartek, 29.08.2019 10:42 autor: Rolnik
rolnik śpi,a jemu rośnie,,,,,, mięsień piwny też,
poniedziałek, 26.08.2019 20:03 autor: Arek
świetna impreza!
poniedziałek, 26.08.2019 09:41 autor: zce
Najlepsze dożynki w powiecie!
poniedziałek, 26.08.2019 07:24 autor:
czwartek, 17.9.2020 20:53
1
środa, 16.9.2020 11:46
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.