komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 24 stycznia 2020

Felicji, Franciszka

[FOTO] Dolnośląski Kongres Młodzieży w Ziębicach

środa, 4.12.2019 15:35 , komentarze: 14 , odsłony: 3911
kategorie artykułu:

Z inicjatywy młodych mieszkańców w Ziębicach zorganizowano pierwszy Dolnośląski Kongres Młodzieży, podczas którego wysłuchano prelekcji, uczestniczono w dyskusjach oraz warsztatach podejmujących temat aktywności społecznej i samorządowej młodych działaczy.

 

Do Ziębickiego Centrum Kultury przybyło około 130  przedstawicieli młodzieży z całego regionu: Ziębic, Ząbkowic, Kamieńca Ząbkowickiego, Kłodzka, Dzierżoniowa, Bolesławca, Świdnicy, Marcinowic, Mikołowa, Nysy, Oleśnicy, Strzelina czy Wrocławia i innych miejscowości. 

Spotkanie młodych działaczy, społeczników i aktywistów miało na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń oraz dyskusję nad rolą młodzieży w życiu publicznym i społecznym. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wykłady i warsztaty, m.in. o pracy zespołowej, roli młodzieży w samorządzie lokalnym, znaczeniu samorządu uczniowskiego, o realizowaniu projektów społecznych  i pozyskiwaniu na nie funduszy zewnętrznych.

Co warte podkreślenia inicjatorami i głównymi organizatorami Dolnośląskiego Kongresu Młodzieży są młodzi ziębiczanie skupieni w Grupie Inicjatywnej: Wiktor Ochał, Oliwia Drużbińska, Sandra Paszek, Amelia Sołtysiak i Tomasz Zapotoczny.

- Pomysł pojawił się podczas 20 minutowego spotkania tutaj w Ziębicach. Chcieliśmy zorganizować duże wydarzenie, które pozwoli poznać się młodym aktywistom – mówił Wiktor Ochał.

DKM został zrealizowany  w ramach projektu Dolnośląska Akademia Samorządu prowadzonego przez Fundację Merkury przy udziale Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ziębicach i finansowym wsparciu budżetu samorządu województwa dolnośląskiego, Ziębickiego Centrum Kultury oraz gminy Ziębice.

- Nie należy traktować obecności młodzieży w życiu publicznym jako zbędnego balastu. W Ziębicach kilka miesięcy temu sprawnie powstała Młodzieżowa Rada Miejska, która jest uzupełnieniem tej dorosłej rady,  a już pomysły i działania MRM wpłynęły bardzo pozytywnie na otoczenie, na to co się dzieje w mieście, a nawet na myślenie o młodych ludziach – mówił podczas swojej prelekcji „Współpraca młodzieży z samorządem lokalnym” burmistrz Ziębic, Mariusz Szpilarewicz. Wymienił tu konkretne zrealizowane projekty, jak „Uwolnić Orła”, spotkania młodych czy Szkolny Klub Młodzieżowy.

Burmistrz dodawał, że aktywność młodych ludzi w samorządzie lokalnym pozwala na czerpanie z ich nieszablonowego myślenia i kreatywności, świeżego spojrzenia i wpływu, jaki mają na swoich rówieśników. Z drugiej strony młodzi aktywiści i społecznicy angażując się w życie samorządu, zdobywają niezbędne doświadczenie, które pozwoli przejąć im w przyszłości zadania kierowania i rządzenia gminą, regionem czy nawet krajem.

 

 

 

 

Wasze komentarze

Właśnie jak za komuny kto był panem w Ziębicach i...
piątek, 06.12.2019 06:34 autor: Ja
Najważniejsze że był Pan Andrzej.
czwartek, 05.12.2019 10:27 autor: ooo
On jest wszędzie.Co to bedzie?
czwartek, 05.12.2019 16:01 autor:
Znalazł czas bo akurat nie grał w tenisa i do...
czwartek, 05.12.2019 14:12 autor:
Kupa dzieci. Dużo szumu.
czwartek, 05.12.2019 09:31 autor:
Przyjechali, pogadali, pojechali , zapomnieli.
środa, 04.12.2019 19:20 autor: Słuchacz
poniedziałek, 20.1.2020 08:57
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.