[FOTO] Ciepłowody po podtopieniach. Mieszkańcy sprzątają i liczą straty

czwartek, 13.5.2021 14:51 9848 3

Obok Starczowa w gminie Kamieniec Ząbkowicki, drugą najbardziej dotkniętą przez nawałnicę miejscowością powiatu ząbkowickiego są Ciepłowody. Tutaj także wylała lokalna rzeczka, która główną drogę zamieniła w rzekę pełną błota, która zalała posesje i budynki.

 

Po burzach z ulewnymi deszczami, które przeszły nad Ciepłowodami 12 maja, z brzegów wystąpiła rzeka Mała Ślęza. Początkowo nic nie zapowiadało takiej tragedii.

- Po pierwszej burzy jeszcze z sąsiadem wyszliśmy na zewnątrz i mówiliśmy, jak dobrze, że nic nie zalało, tylko przeszło. A potem znowu burza i woda już z góry zaczęła iść jak nie wiem - mówi jeden z mieszkańców Ciepłowód. 

Najbardziej ucierpiały posesje położone wzdłuż głównej drogi i rzeki. Zalane zostały podwórka, domy mieszkalne i budynki gospodarcze, uszkodzone pojazdy zaparkowane na posesjach.

- Ostatnio zalało nas chyba w 2001 roku, ale nie było tak strasznie jak teraz. Przyszliśmy wieczorem od sąsiadów i trwało to może 5-10 minut jak momentalnie woda podeszła do mieszkania. Wszystko zalało. Zdążyliśmy tylko z prądu wyłączyć maszyny i co można postawić wyżej. Zalane mamy trzy samochody, jeden to wręcz woda przesunęła z miejsca. W domu mamy zalane podłogi, panele do wymiany, nie wiem co z meblami - relacjonuje mieszkanka Ciepłowód, właścicielka zakładu krawieckiego. 

Małżeństwo, przez którego podwórko także przetoczyła się woda mówi, że nurt przyniósł do nich wielką drewnianą bramę, drzewa i wiele śmieci.

- W domu mieliśmy wodę na parterze, teraz zostało błoto. Od rana sprzątamy, ale kiedy się to skończy nie wiadomo. 

Od rana trwa sprzątanie wokół posesji, mieszkańcy są załamani ogromem strat, podwórka i podłogi przykryła gruba warstwa błota. 

- Jeszcze wczoraj nasadziłem skalniak nad rzeką, dzisiaj nie ma po nim śladu, sprzątamy, doprowadzamy do porządku to, co możemy. Najbardziej nam żal domku w ogródku, który niedawno skończyliśmy wykańczać - mówi Mariusz Cudzich prowadzący w Ciepłowodach Rodzinny Dom Dziecka "Damy Radę".

W Ciepłowodach starty liczy gminna komisja, w likwidowaniu skutków nawałnicy mają pomóc także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- 12 maja od godziny 19.00 odnotowaliśmy bardzo dużą liczbę interwencji na terenie powiatu ząbkowickiego, najwięcej w Ciepłowodach, Starczowie, Kamieńcu Ząbkowickim, a także Starczówek, Lubnów, Pomianów Dolny. Z naszego powiatu zostały zadysponowane wszystkie dostępne siły i środki, ponad 30 zastępów strażaków. Oprócz tego zadysponowano na teren powiatu ząbkowickiego dwa plutony, w tym jeden pluton z kontenerem do usuwania skutków powodzi, które tworzyły odwód zabezpieczające nasze działania - mówi asp. Mirosław Gomółka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich. 

Na jednej z posesji, gdzie podwórko jest w obniżeniu, woda wdarła się mieszkania od strony rzeki i aby ewakuować mieszkańców z tego budynku trzeba było dosłownie wyrwać drzwi wejściowe, gdyż napór wody uniemożliwiał ich otwarcie. 

- Straty są szacowane, ale na pewno będą ogromne, gdyż mówimy tu nie tylko o zalanych budynkach, czyli pomieszczeniach piwnicznych, parterach, ale także o rzeczach, które się tam znajdowały, piecach centralnego ogrzewania, ale także trzeba mieć na uwadze straty rolników - dodaje asp. Gomółka. 

 CZYTAJ TAKŻE: Tony błota i szlamu, zalane budynki i uszkodzone drogi. Starczów po nawałnicy

---------------

Szanowni Mieszkańcy, 

w związku z wystąpieniem intensywnych opadów deszczu oraz burzami, jakie miały miejsce w nocy z 12 na 13 maja 2021 r., jak i podtopieniami Państwa nieruchomości położonych na obszarze Gminy Ciepłowody, bardzo PROSIMY O ZGŁASZANIE WSZELKICH SYTUACJI KRYZYSOWYCH, POMOCOWYCH, NAPRAWCZYCH ITP. do pracowników Urzędu Gminy  

Bezpośredni kontakt pod numerami telefonów:

Łukasz Białkowski – Wójt Gminy – 577 099 044;

Ireneusz Szuszkiewicz – Kierownik ZWiK – 513 122 560;

Eliza Lorenc – zarządzenie kryzysowe - 798 732 906;

Katarzyna Bielecka - mł. ref.ds. rolnictwa, gospodarki wodnej – 789 420 800.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

czwartek, 13.05.2021 16:31
współczuję
123 czwartek, 13.05.2021 15:00
człowiek niszczy naturę, natura niszczy człowieka
czwartek, 13.05.2021 15:28
Co za po... any komentarz. Idź i powiedz to tym...