komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

[FOTO] 70-lecie Koła Łowieckiego "Jeleń" z Kamieńca Ząbkowickiego

wtorek, 8.5.2018 10:34 , odsłony: 3730
kategorie artykułu:

Koło Łowieckie „Jeleń” z Kamieńca Ząbkowickiego obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji W niedzielę 6 maja w kościele parafialnym odbyła się hubertowska msza święta, której oprawę zapewnił zespół „Odgłosy Kniei” z Wałbrzycha. Sygnaliści zagrali także koncert na kamienieckich Błoniach, a w Czerwonym Kościółku otwarto wystawę „70 lat łowiectwa kamienieckiego”.

Historia koła (za: kolo-jelen.pl)

Koło Łowieckie „Jeleń” w Kamieńcu Ząbkowickim powstało na przestrzeni lat 1947/1948. Początki zawiązania się koła sięgają  wydarzeń, w których Kol. Bolesław Borzęcki  został powołany przez Radę Wojewódzką do organizacji „Braci Łowieckiej” na terenie Powiatu Ząbkowickiego. W okresie zimowym na przełomie lat  1947/1948 r.  w Kamieńcu Ząbkowickim zostało zorganizowane szkolenie obejmujące swoją tematyką m.in. prawo łowieckie, gospodarkę łowiecką i bezpieczeństwo na polowaniach zbiorowych oraz posługiwanie się bronią myśliwską. Po tym szkoleniu pierwsi myśliwi otrzymywali pozwolenie na broń myśliwską – początkowo na pół roku, a następnie na jeden rok. Pierwszymi członkami Koła Łowieckiego „Jeleń” byli:  Kol. Józef Bednarczyk , Kol. Piotr Sulżyk, Kol. Mieczysław Molęda , Kol. Jan Serafin, Kol. Edward Mróz, jak i wielu innych wspaniałych myśliwych. Pierwsze Walne Zebranie Członków Koła odbyło się w 1948 roku. W trakcie jego obrad wybrano pierwszego Prezesa Kol. Bolesława Borzęckiego, który zajmował to stanowisko aż do 1951 roku. W tym okresie zostało rozwiązane Koło Łowieckie w Sadlnie, a część jego myśliwych przyłączyła się do naszego Koła. Wśród nich byli m.in. kol. Alojzy Koryczan, następnie Kol. Eugeniusz Kitliński, kol. Stanisław Sroka, kol. Bronisław Bialik, kol. Władysław Polasiński, kol. Roman Stelmach.

Koło Łowieckie „Jeleń” działało na wielu obwodach łowieckich – były to obszary leśne i polne. Na początku lat sześćdziesiątych nastąpił największy przyrost zwierzyny grubej: dzików, jeleni i saren. W latach 70-siątych nasze koło rozpoczęło proces introdukcji bażantów, który skończył się pozytywnym skutkiem. Na znaczną skalę prowadzono również odłów żywych zajęcy, które były wysyłane za granicę, a co znacznie wzmocniło nasz budżet. Większą część pieniędzy przekazywaliśmy w dalszym ciągu na introdukcję oraz na pokrycie szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną  w uprawach rolnych (kukurydza i inny atrakcyjny żer). Zrezygnowano wtedy z obwodu nr 357, a pozostawiono obwód nr 356, który stanowi do dziś  granice naszego koła. 

Obecnie Koło Łowieckie „Jeleń” liczy 42 członków macierzystych oraz dwóch stażystów.  Gospodarujemy na jednym obwodzie o powierzchni ogólnej 4943.5 ha, w tym 976 ha obszarów leśnych. Obecny Zarząd to: Prezes Koła – Zdzisław Kril, Łowczy Koła – Daniel Sadowski, Sekretarz Koła – Zbigniew Grzybczak, Skarbnik Koła – Marcin Chałupa oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Jerzy Szaleniec.

 

 
wtorek, 1.12.2020 10:49
czwartek, 26.11.2020 14:40
6
czwartek, 26.11.2020 11:29
1
środa, 25.11.2020 09:27
12
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe