"Człowieczy los" w Paczkowie (relacja, foto)

wtorek, 23.9.2014 11:01 3632 0

XII PACZKOWSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
IM. MORITZA BROSIGA*

 

Tegoroczna edycja Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" jest już dwunastą w historii serią koncertów organizowanych przez Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski. Melomanów uraczono ucztą pięciu koncertów z udziałem wybitnych wykonawców, którzy gwarantowali niezapomniane muzyczne przeżycia. Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie ordynariusz opolskiksiądz biskup Andrzej Czaja, kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów Pan Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny. Współorganizatorem Festiwalu jest Starostwo Powiatowe w Nysie.

***

W niedzielę 21 września, odbył się finałowy koncert XII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga p.t. „Człowieczy Los” poświęcony twórczości Anny German. Po krótkiej zapowiedzi, Jacka Woleńskiego, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie rozbrzmiewały utwory gwiazdy muzyki, jaką niewątpliwie była A. German. Koncert był przecudna ucztą duchową nawet dla tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z twórczością artystki. 

Wszystko to całkowita zasługa Alony Szostak, która swoim śpiewem oraz tzw. słowem wiążącym sprawiła, że wieczór pozostawił niezapomniane wrażenia. Ponieważ występująca na scenie solistka poznała całą rodzinę A. German: mamę Ingę Martens oraz męża Zbigniewa Tucholskiego i syna Zbigniewa Jr. przedstawiła wiele anegdot z życia artystki poznając te historie z „pierwszej ręki”. 

Dzięki ich życzliwości, najpierw A. Szostak, a za jej pośrednictwem widzowie poznali wiele historyjek z prywatnego życia gwiazdy. Rzadko się zdarza, żeby występujący nie potrzebował profesjonalnego konferansjera. W tym przypadku tak właśnie było i było to w pełni uzasadnione. Uroczy klimat wieczoru, tworzyła śpiewem i opowieściami, bez wątpienia gwiazda najwyższego formatu, jaką jest Alona Szostak. Pani Alona, Rosjanka, która ponad 20 lat temu przyjechała do Polski wraz z rodziną i została. Została w Polsce artystką Teatru Rozrywki w Chorzowie zdobywając wiele wyróżnień za swoje role i co najważniejsze, uznanie publiczności.

Piosenki A. German wykonywała zarówno w języku polskim jak i w rosyjskim. Artystce towarzyszył zespół akompaniujący w składzie: Adam Buczek - perkusja, Dariusz Ziołek - bas, gitara, Michał Szkurienko – fortepian, będący doskonałym uzupełnieniem tego recitalu. Na zakończenie, podczas oczywistego „standing ovation'” artystka wraz z publicznością wykonała na bis: „Człowieczy los”, którym przesłała motto i przesłanie na wszystkie szare chwile słowami piosenki; „uśmiechaj się”. Wykorzystując słowa p. Jacka Woleńskiego jako pointy: „... za rok spotkamy się na kolejnym festiwalu i zobaczymy i usłyszymy wielu wspaniałych artystów”, od siebie pozwolę sobie dodać kilka słów, którepowtarzam zawsze podczas prowadzonych imprez artystycznych: „Kochajmy artystów, bez nich świat byłby szary i nudny, a życie nie miałoby żadnego sensu. Kochajmy ich.”


Krzysztof Woliński
 

zdjęcia: Diana Popczyk - Promocja UM Paczków   

__________

*/ Moritz Brosig (ur. 15 października1815 w Lisich Kątach (niem. Fuchswinkel) koło Paczkowa, zm. 24 stycznia1887 we Wrocławiu) –niemieckimuzyk, śląski organista i kompozytor. (...). Był twórcą muzyki sakralnej o wykształconym własnym profilu, komponował chóralnenieszpory z towarzyszeniem innych instrumentów. Do historii muzyki wszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych. (źródło: Wikipedia.org)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)