komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

[AKTUALIZACJA] Gazyfikacja wyspowa w Kamieńcu staje się faktem. Umowa podpisana [WIDEO]

piątek, 27.9.2019 14:40 , komentarze: 18 , odsłony: 7030
kategorie artykułu:

Podczas sesji Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki w piątek 27 września dokonano uroczystego podpisania umowy o przyłączeniu do sieci gazowej pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa o/Zakład Gazowniczy we Wrocławiu  a gminą Kamieniec Ząbkowicki. 

[AKTUALIZACJA] Podpisanie umowy tak skomentował Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki. 

Na tę chwilę, wielu mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego czekało od ponad 50 lat. Po wielu rozmowach i negocjacjach, po przygotowaniu i przeprowadzeniu ankiet, mogliśmy dzisiaj uroczyście podpisać pierwszą umowę przyłączeniową. W jej ramach jeszcze w tym roku powstanie pierwsza stacja regazyfikacji, która obejmie środkowy obszar Kamieńca Ząbkowickiego ze Szkołą Podstawową, kompleksem sportowym, Osiedlem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej i budynkami wielorodzinnymi wokół.
 Kolejne działania to przygotowywanie i składanie przez wszystkich mieszkańców wniosków o przyłączenie do sieci. Niewątpliwie pozwoli to na wykonanie następnych kroków w zakresie przygotowania pełnej dokumentacji do liniowego spięcia mieszkańców w sieć gazową oraz zgazyfikowania całego terenu Kamieńca Ząbkowickiego (zarówno dolnego jak i górnego) właśnie dzięki nowoczesnej technologii budowy stacji regazyfikacyjnych.
Możemy mieć dostęp do pełnowartościowego gazu ziemnego, który w ramach również ustalonej państwowej ceny gazu daje gwarancję stabilności dostaw surowca, jak również stabilności cen.
Idziemy w tym kierunku, aby docelowo obszar całej naszej gminy był zgazyfikowany. Dlatego też mieszkańcy, którzy mieszkają na terenie poszczególnych sołectw powinni i mogą również składać wnioski o przyłączenie do sieci gazowej, aby w perspektywie spółka mogła uwzględnić to w planach finansowych przedsiębiorstwa. Przy tzw. analizie opłacalności wpłynie to na decyzję o przyłączeniu pozostałych miejscowości.
Na obecnym etapie Kamieniec Ząbkowicki jest podzielony na kilka pod etapów, które będą konsekwentnie gazyfikowane. Wszystkie budynki gminne, wszystkie wspólnoty, w których gmina posiada również swoje udziały będą w pierwszej kolejności podłączane do sieci gazowniczej. Dotyczy to również tych mieszkańców budynków prywatnych, którzy złożyli już wnioski o przyłączenie do sieci gazowej. Mogą to uczynić również pozostałe osoby.
 To kolejny bardzo ważny krok w rozwoju szybszym rozwoju naszej miejscowości. Dodam, że średnia cena metra sześciennego gazu wynosi 1,30 zł. Po przeliczeniu zużycia w mieszaniu czy domku jednorodzinnym każdy z nas może szybko zorientować się w korzyściach ekonomicznych. Rzecz jasna ważne też jest czyste powietrze wokół nas.

Umowa podpisana przez wójta gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcina Czernieca i Rafała Borutkę, dyrektora Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. potwierdza doprowadzenie do Kamieńca Ząbkowickiego gazu z wykorzystaniem stacji regazyfikacji LNG.

Jak mówił obecny podczas podpisania umowy, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź, Kamieniec Ząbkowicki jest jedną z 40 gmin na Dolnym Śląsku, które nie są zgazyfikowane. A dostępność do sieci gazowej nie tylko sprzyja rozwojowi gospodarki, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza zmniejszając tzw. niską emisję.

Marcin Czerniec akt podpisania umowy o gazyfikacji nazwał historycznym, przypominając, że gmina od dziesięcioleci prowadziła starania w tym kierunku. Teraz każdy mieszkaniec Kamieńca Ząbkowickiego może wystąpić do PSG o warunki przyłączenia do sieci gazowej. Największe znaczenie odległość od stacji gazowej lub sieci. Pierwszym obiektem podłączonym do sieci będzie stołówka przy szkole podstawowej.

Na zatoczce tuż za wiaduktem kolejowym przy wjeździe do Kamieńca Ząbkowickiego (teren pozyskany został w ramach komunalizacji mienia Skarbu Państwa i wykupu od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa) ma powstać stacja regazyfikacji LNG, do której gaz skroplony dowożony będzie w cysternach, transportem lądowym. W tej stacji "wyspowej" gaz zmienia się ze stanu ciekłego w lotny i rozprowadza do gospodarstw i podmiotów będących w sieci. 

Popularność stacji regazyfikacyjnych w Polsce związana jest z pojawieniem się dużych ilości LNG (gaz w stanie ciekłym), pochodzących głównie z terminalu w Świnoujściu. PSG do końca 2022 roku planuje uruchomić 77 stacji regazyfikacji LNG. 

- W Świnoujściu LNG trafia bezpośrednio do cystern i jest rozwożona po całym kraju, gdzie zostaje przepompowana do wyspowych stacji regazyfikacyjnych.(...) Na gazyfikowanym obszarze budowana jest stacja regazyfikacyjna, wokół której powstaje sieć dystrybucyjna. Wyspowość tej sieci polega na tym, że nie jest ona podłączona do sieci ogólnokrajowej, a surowiec rozprowadzany jest po niej wyłącznie ze stacji.- czytamy na portalu energia24.pl 

 

Zapis podpisania umowy i konferencji na wideo:

 

Wasze komentarze

W końcu przestanę brudzić się węglem! Hurrra!
środa, 02.10.2019 09:51 autor: JAR
Robią coś to źle, nic nie robią też źle. O...
sobota, 28.09.2019 19:06 autor:
Przestań pisać bzdury
niedziela, 29.09.2019 15:48 autor:
Jak za drogo to można na kaflowym zostać
sobota, 28.09.2019 15:28 autor:
brawo Panie bardzo dobra decyzja z tym gazem
piątek, 27.09.2019 17:33 autor: Mieszkaniec
nikt nie mówi że to będzie tańsze od palenia śmieciami...
piątek, 27.09.2019 15:58 autor: Kamieniec
*można
piątek, 27.09.2019 15:58 autor: Kamieniec
czwartek, 17.9.2020 20:53
1
środa, 16.9.2020 11:46
2
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe