Zwiedzanie Belwederu, luksusowy hotel i rozmowy o subregionie wałbrzyskim - tylko dla wybranych

czwartek, 20.1.2022 16:23 1182 1

17 stycznia część samorządowców subregionu wałbrzyskiego na zaproszenie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i posła Michała Dworczyka udała się do Warszawy. Spotkanie spotkało się z krytyką, gdyż zaproszenia nie otrzymali wszyscy samorządowcy.

fot. FB Michał Dworczyk

 

Według planu zawartego w zaproszeniu na "spotkanie samorządowe", które opublikowała posłanka Monika Wielichowska, spotkanie zainaugurowano w Belwederze, potem uczestnicy zwiedzili Belweder i zjedli lunch. Następnie spacerem przeszli do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zaplanowano,1,5 godzinny panel dyskusyjny „Podsumowanie najważniejszych inwestycji i projektów w Subregionie Wałbrzyskim w 2021 roku, plany i wyzwania na 2022 rok”.

Po dyskusji zaproszeni samorządowcy udali się do hotelu. W zaproszeniu wskazano, że jest to Hotel Regent, który reklamuje się hasłem „luksusowy hotel 5 gwiazdkowy  w Warszawie”, a o którym portal Interia napisał: „O świetności Hotelu Regent najlepiej świadczą jego goście. W przeszłości zatrzymywali się tam m.in. Mick Jagger, Angela Merkel czy George Michael”.

Po zakwaterowaniu Michał Dworczyk zaplanował kolejne 1,5 godzinne rozmowy, tym razem tematem był „Program Nowy Ład – II Edycja”. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem i kolacją.

- Uczestniczyłem w roboczym spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Pan Premier zaprezentował inwestycje planowane do realizacji na terenie subregionu wałbrzyskiego. W konferencji zainicjowanej przez Pana Ministra Michała Dworczyka brali udział samorządowcy z wielu gmin oraz parlamentarzyści – skomentował spotkanie w Warszawie burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Marcin Czerniec.

Także sam Michał Dworczyk podkreśla wagę spotkania i odbytych rozmów:

- Tak spotkanie, w którym uczestniczyło aż 28 samorządów (ponad połowa gmin okręgu nr 2) w całości poświęciliśmy problemom i wyzwaniom, z jakimi w najbliższych latach mierzyć się będzie nasz wspólny region. Mowa o dużych przedsięwzięciach (budowa dróg ekspresowych S8 i S5, na których realizację po 25 latach oczekiwania mieszkańców, znaleźliśmy niezbędne środki) i lokalnych potrzebach (jak chociażby rewitalizacji linii kolejowej nr 310 czy remoncie i budowie chodników przy drogach gminnych).

Daleko i drogo

Organizacja spotkania z samorządowcami spotkała się z krytyką opozycji i mediów ogólnopolskich. Pytano m.in. dlaczego spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Belwederze oraz kto zapłacił za to wydarzenie?  Po doniesieniach mediów, że samorządowcy mają się  zatrzymać w 5 gwiazdkowym hotelu, w komunikacie dla stacji TVN Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie ponosi kosztów zakwaterowania i przyjazdu samorządowców.

 Można zadać także pytanie, dlaczego spotkanie z samorządowcami regionu wałbrzyskiego, którego tematem był region wałbrzyski nie odbyło się na naszym terenie? Było by taniej, chociażby z tego powodu, że samorządowcy nie musieliby pokonać tylu kilometrów. Wszak i tu nie brakuje zabytków do zwiedzania, sal konferencyjnych i luksusowych hoteli. Ponadto dotknięta kolejnymi lockdownami szeroko rozumiana branża turystyczna regionu wałbrzyskiego ucieszyłaby się chociażby z promocji przy okazji takiego spotkania na tym terenie. Tym bardziej, że dwa dni wcześniej minister Dworczyk przebywał w Ząbkowicach Śląskich.

 

Zaproszenia dla wybranych

Kolejnym zarzutem wobec ministra Dworczyka, jest niezaproszenie na spotkanie wszystkich samorządowców subregionu wałbrzyskiego, ale tylko wybranych. Zaproszenia nie otrzymali np. burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, wójt Stoszowic, Paweł Gancarz, starosta powiatu ząbkowickiego, Roman Fester, czy na przykład starosta kłodzki, burmistrz Kłodzka, burmistrz Dzierżoniowa, burmistrz Lądka Zdroju, wójt Dobromierza, starosta dzierżoniowski, burmistrz Jedliny Zdrój, wójt Walimia, burmistrz Świebodzic, prezydent Świdnicy, czy prezydent Wałbrzycha.

Centrum Informacji Rządu poinformowało, że zaproszenie otrzymali „samorządowcy zgłaszający gotowość współpracy z rządem”, a sam Dworczyk przekonywał, że:

- Zawsze podkreślamy, że w sprawach istotnych dla mieszkańców regionu zupełnie drugorzędną rolę pełnią polityczne sympatie i preferencje wyborcze. Najważniejsza jest mądra współpraca i skuteczne działanie. Zawsze jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję z każdym włodarzem, ale oczywiście - nie marnujemy energii na walkę z wiatrakami.

Tłumaczenie to nie jest jednak zbyt przekonujące, gdyż do rozmów o regionie i jego przyszłości, „problemach i wyzwaniach, z jakimi w najbliższych latach mierzyć się będzie nasz wspólny region”, powinni być zaproszeni wszyscy samorządowcy regionu wałbrzyskiego bez wyjątku. To czy dany burmistrz, wójt, starosta przyjmie zaproszenie do rozmów, czy nie, powinni potem ocenić jego wyborcy.

Być może minister Dworczyk zapomniał, że burmistrzowie i wójtowie są jedynie reprezentantami mieszkańców gminy, którzy ich wybrali i pomijając w tak ważnych rozmowach niektórych włodarzy, pomija także mieszkańców ich gmin, a należy przypomnieć, że to także głosami mieszkańców gminy Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniowa czy Stoszowic, może on pełnić mandat posła.

- Czy zaproszenie tylko dla wybranych samorządowców to podział na samorządowy lepszy i gorszy sort?  Czy w gminach, których przedstawiciele pozostali bez zaproszenia mieszkańcy nie płacą podatków, nie ma w nich negatywnych skutków pandemii? Nie ma co podsumować i co planować? Czy te powiaty i gminy nie będą otrzymywać publicznych, należnych środków, podobnie jak w II i III etapie FIL? Jakim kluczem posłużył się szef KPRM wybiórczo dobierając samorządowych gości? Skoro mówi, że do współpracy zaprasza wszystkich? – dopytuje w interpelacji poselskiej do premiera Monika Wielichowska - Proszę szczegółowo wymienić wszystkie warunki, które muszą spełnić samorządowcy, aby uczestniczyć w podobnych spotkaniach, dotyczących nie prywatnych interesów, tylko spraw społeczności lokalnych, które reprezentują. Jakie wymogi samorządowcy muszą spełniać, by móc bez niezrozumiałych ograniczeń rozmawiać z rządem o zrealizowanych i przyszłych inwestycjach i w prezentacji tzw. Nowego Ładu?

zaproszenie na spotkanie samorządowe opublikowane przez posłankę Monikę Wielichowską
 
 
Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Ja sobota, 29.01.2022 17:06
Uwaga na burmistrza ze Strzegomia. Już raz posłał łóżko. U...