Zwiedzajmy lokalnie! Zupełnie nowa sekcja w programie Spektrum - Bliżej/Closer

sobota, 9.10.2021 12:19 203 0

Francja, Włochy czy Islandia lokalnie? Czemu nie! W tym roku w programie Spektrum znajdzie się zupełnie nowa sekcja – Bliżej/Closer, a w niej pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu, zaletach i wadach myślenia w kategoriach lokalności. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego.

Sekcja Bliżej / Closer

„Lato ’85” / „Summer of ‘85” / reż. François Ozon / Francja, 2020

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon („Basen”, „8 kobiet”, „Młoda i piękna”) zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. – Opis dystrybutora Against Gravity

„Lamb” / reż. Valdimar Jóhannsson / Islandia, Polska, Szwecja / 2021

Nastrojowy, niepokojący dramat obyczajowy w zaskakujący sposób wplatający w codzienność elementy baśni i horroru. Debiut islandzkiego reżysera rozgrywa się na odizolowanej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec. Ich surowe, wypełnione pracą życie zmienia się gwałtownie, gdy pewnej nocy w zagrodzie przychodzi na świat niezwykła istota. María i Ingvar zabierają ją do domu, a ich decyzji o przejęciu opieki nad noworodkiem towarzyszy pełne gniewu i rozpaczy beczenie owczej matki. Opowieść osnuta wokół granicy pomiędzy ludzkim i tym, co nie-ludzkie, stawiając pytania o nasze złożone relacje z naturą. – Opis dystrybutora Gutek Film

„Truflarze” / „The Truffle Hunters” / reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw / Grecja, USA, Włochy / 2021

Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy” wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. – Opis dystrybutora M2 Films

„Czarny Jezus” / „A Black Jesus” / reż. Luca Lucchesi / Niemcy / 2020

W małym miasteczku na południowej granicy Europy od wieków czczono figurę czarnego Jezusa. Budzący w wiosce kontrowersje 19-letni Edward z Ghany, rezydent ośrodka dla uchodźców, chce wraz z mieszkańcami nieść święty posąg podczas corocznej procesji. Społeczność jest w tej kwestii podzielona.

Podczas podróży badającej źródła strachu i uprzedzeń wobec innych, mieszkańcy wioski muszą zmierzyć się z pytaniem o własną tożsamość, zaczynając od symbolu ich wiary: czarnego Jezusa.

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony już 11 października, a sprzedaż karnetów (130 PLN) i biletów na pojedyncze wydarzenia (10 PLN) rozpocznie się odpowiednio 12 i 15 października.

 

Zakup karnetów i biletów na pojedyncze wydarzenia będzie możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony Ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.

 

7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)