komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 29 października 2020

Euzebii, Wioletty

Związki chemiczne pomocne w walce z Covid19 odkryte przez świdniczanina w zainteresowaniu japońskiego koncernu

piątek, 21.8.2020 10:28 , komentarze: 0 , odsłony: 1327
kategorie artykułu:

Politechnika Wrocławska podpisała porozumienie z japońską firmą Peptide Institute Inc. na dystrybucję związków chemicznych, które mogą być wykorzystywane do poszukiwania leków na COVID-19. Związki te zostały opracowane w laboratorium prof. Marcina Drąga (pochodzącego ze Świdnicy) z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania.

Komercjalizacja związana jest z badaniami rozpoczętymi na Politechnice Wrocławskiej na przełomie lutego i marca, krótko po pojawieniu się pandemii koronawirusa. Zespół prof. Marcina Drąga rozpoczął wówczas badania enzymu proteolitycznego wirusa SARS-CoV-2-Mpro, który pełni bardzo ważną funkcję, bo powoduje procesowanie niedojrzałych białek wirusa.

W swoim laboratorium zespół naszego naukowca profilował takie enzymy, dzięki opracowaniu własnej technologii i określał tzw. specyficzność substratową. Naukowcom udało się zbadać proteazę, porównać do tej z poprzedniej epidemii SARS oraz opracować związki selektywnie hamujące jej działanie.

Co ważne, wszystkie dotychczasowe wyniki badań prowadzone w laboratorium były udostępniane za darmo i bez patentowania.

W naszej marcowej publikacji znalazło się kilka związków, które zostały natychmiast zauważone na całym świecie jako związki służące do diagnostyki tego enzymu, który uważa się za kluczowy w poszukiwaniu leków na koronawirusa. Postanowiliśmy wysyłać te związki za darmo do wszystkich akademickich laboratoriów na świecie, które nas o to poprosiły – mówi prof. Marcin Drąg.

W tym czasie do naszego naukowca zgłosiło się także kilka firm, które były zainteresowane komercjalizacją wyników badań. Po kilkumiesięcznych negocjacjach udało się dojść do porozumienia z japońską firmą Peptide Institute Inc., która uzyskała prawo – lecz nie na wyłączność – do produkcji i sprzedaży opracowanych na PWr związków chemicznych (substratów fluorogenicznych). Koszt 1 mg związków wyceniony został na 100 dolarów.

Podpisana na 10 lat umowa zakłada, że Politechnika Wrocławska będzie corocznie otrzymywała tantiemy od sprzedaży tych związków. Dodatkowo nasi naukowcy otrzymają od firmy określoną ilość substratów, które będą mogli rozdysponować wedle własnego uznania z zastrzeżeniem, że wszystkie polskie instytucje akademickie prowadzące badania nad COVID-19 będą mogły otrzymać te związki za darmo.

Patrząc na dotychczasowe zainteresowanie naszymi związkami wśród badaczy, możemy przypuszczać, że także sporo firm będzie zainteresowanych ich kupnem. Umowa jest dla nas bardzo korzystna, bo całkowicie odciąża nasze laboratorium w kwestii produkcji tych substratów. Dotychczas wytwarzaliśmy je sami i było to mocno absorbujące, a teraz będziemy mogli się skupić już tylko na badaniach – podkreśla prof. Marcin Drąg.

Opracowane na PWr związki służą m.in. do szybkiej diagnostyki, a obecnie są wykorzystywane przede wszystkim do retargetowania leków, czyli sprawdzania obecnie dostępnych na rynku medycznym leków, pod kątem wykorzystania ich do leczenia nowych chorób – w tym wypadku COVID-19.

Tego typu badania prowadzone są nie tylko przez duże koncerny farmaceutyczne, które dysponują wielkimi bazami leków, lecz także instytucje akademickie, w tym PWr. Do naszego laboratorium zakupiliśmy ostatnio 3 tys. leków zaakceptowanych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i już mamy kilka ciekawych wyników. Publikację na ten temat wyślemy w przeciągu najbliższych 2-3 tygodni – zapowiada prof. Marcin Drąg.

Warto podkreślić, że obowiązująca przez 10 lat umowa umożliwi nie tylko poszukiwanie leków na obecnego koronawirusa, lecz także badania w aspekcie leków na inne koronawirusy, które z pewnością pojawią się w przyszłości.

Politechnika Wrocławska

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 09:06
23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD