Zmiany w świdnickiej oświacie stały się faktem

piątek, 17.2.2017 09:48 6178 2

W piątek 17 lutego rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta podczas, której radni podejmą decyzję dot. nowej siatki oświatowej w Świdnicy.

- Przygotowania do wprowadzania zmian rozpoczęło się już kilka miesięcy temu. Wiele samorządów, nie tylko nasz, boryka się z problemami wiążącymi się z reformą oświaty. Nie ma też samorządów, które zrobiłyby to bezboleśnie. W tym miejscu warto wspomnieć o demografii. Liczby jasno wskazują, że mamy coraz mniej dzieci. Nie udało nam się zaproponować rozwiązań, które nie zostałyby ocenione negatywie i ja się z tym zgadzam. Na pewno nie uda nam się zachować wszystkich miejsc pracy - mówiła podczas sesji, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Wspólnota Samorządowa złożyła wniosek do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty o stworzenie dodatkowej szkoły podstawowej poprzez podzielenie Gimnazjum nr 2 oraz stworzenie dodatkowej podstawówki w budynku po Gimnazjum nr 4. 

- Warto rozważyć przekształcenie Gimnazjum nr 4 w samodzielną szkołę podstawową. Głębokiego namysłu wymaga pomysł skierowania uczniów starszych klas SP1 do szkoły w budynku aktualnego Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 2, po przekształceniu mógłby być drugą szkołą podstawową na Osiedlu Młodych. Należałoby rozważyć, biorąc pod uwagę wielkość obiektu G2, możliwość koegzystencji z przeniesionym Młodzieżowym Domem Kultury, którego sprzedaż wsparłaby  finansowo proces przekształceń w świdnickiej oświacie. Warto również, wzorem Gimnazjum nr 4 stworzyć w G2 Klub Seniora i zrezygnować z bardzo kosztownego projektu budowy tego klubu od podstaw w miejscu dawnego „DH – DOMOS” - napisali w przesłanym do mediów stanowisku członkowie Wspólnoty Samorządowej.

- Bardzo proszę o zachowanie rozsądku. Utworzenie siódmej szkoły podstawowej na terenie miasta wiązałoby się na pewno ze zwolnieniami - zaapelowała prezydent.

Emocje wśród radnych wzbudza m.in. Szkoła Podstawowa nr 1.

- Rodzice zaangażowali się w zbiórkę podpisów, zaproponowali nawet, że ich dzieci mogą chodzić na dwie zmiany, byleby mogły pozostać w budynku SP1. Nie rozumiem zachowania pani dyrektor, która w ogóle nie staje w obronie dzieci, jest całkowicie bierna. Moja decyzja zostanie podjęta w oparciu o odpowiedzi pani prezydent na zadane przeze mnie pytania - mówiła radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska.

W odpowiedzi prezydent miasta podkreśliła, że rozbudowa "jedynki" będzie możliwa po akceptacji takiej uchwały przez radę. Na tę chwilę miasto dysponuje już gotowym projektem oraz pozwoleniem na budowę. Według szacunków magistratu rozbudowa mogłaby się zakończyć już 1 września 2018 roku. Beata Moskal-Słaniewska zadeklarowała także m.in. rozważenie stworzenia specjalnego, nieodpłatnego dowozu dla dzieci tak, aby mogły do szkoły docierać bezpiecznie.

Według wyliczeń wiadomo już, że subwencja oświatowa w przyszłym roku zmniejszy się o 300 tysięcy złotych. Największe zmiany kadrowe dotkną świdnickie szkoły w 2019 roku. Na razie zarówno ani prezydent, ani dyrektor Wydziału Edukacji, Tadeusz Niedzielski nie podają konkretnych liczb dot. zwolnień nauczycieli. Na pewno, jak zapewniła Beata Moskal-Słaniewska nie zostanie zwolniony żaden pracownik administracyjny lub pracownicy obsługi jednostek.

Urząd nie ma na chwilę obecną planów dot. budynków, które po zmianach pozostaną puste. Dotyczy to m.in. SP 315 przy ul. Al. Wojska Polskiego.

- Budynki są dla nas drugorzędne. Najważniejsze są teraz dzieci. Będziemy się zastanawiać nad tym dopiero za jakiś czas- mówiła prezydent.

Swoje oświadczenie zaprezentowali radni z klubu Wspólnoty Samorządowej. Jego treść poniżej:

Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej z ogromną uwagą od początku śledziła losy reformy systemu oświaty. Na bieżąco docierały do nas informacje o pracach legislacyjnych i prowadzonych konsultacjach społecznych. Niestety brakowało informacji o przygotowaniach do wprowadzenia reformy w naszym mieście. Można było odnieść wrażenie, że władze miasta liczyły do końca, że reformy nie będzie. Ten stan utrzymywał się aż do momentu podpisania ustawy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Konsekwencją tego nieuzasadnionego wyczekiwania był brak niezbędnych konsultacji z dyrektorami i nauczycielami naszych placówek, a przede wszystkim z rodzicami dzieci, uczniów naszych szkół. Bardzo dobrze, że doszło do spotkania Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z udziałem Pani Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej oraz Pana Wojciecha Murdzka Posła na Sejm RP z dyrektorami świdnickich szkół, na którym poruszono szereg problemów dotyczących tworzenia sieci szkół w Świdnicy. Dobrze również, że podjęta została inicjatywa przełożenia terminu Sesji Rady Miasta. Pozwoliło to na dodatkowe rozmowy, a także inicjatywę spotkania w dniu 16 lutego Kuratora Oświaty z władzami miasta.

Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej i Klub Radnych Wspólnoty Samorządowej stoją na stanowisku, że Szkoła Podstawowa nr 315 powinna pozostać w aktualnie wykorzystywanym budynku, który powinien być poddany remontowi. Niedopuszczalne jest rozwiązanie powodujące brak jakiejkolwiek szkoły w ścisłym śródmieściu. Szkoła musi być dostępna dla uczniów, to jest bezwzględny priorytet! Przypomnijmy, że historycznie były tu kiedyś cztery szkoły. Warto rozważyć przekształcenie Gimnazjum nr 4 w samodzielną szkołę podstawową. Głębokiego namysłu wymaga pomysł skierowania uczniów starszych klas SP1 do szkoły w budynku aktualnego Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 2, po przekształceniu mógłby być drugą szkołą podstawową na Osiedlu Młodych. Należałoby rozważyć, biorąc pod uwagę wielkość obiektu G2, możliwość koegzystencji z przeniesionym Młodzieżowym Domem Kultury, którego sprzedaż wsparłaby  finansowo proces przekształceń w świdnickiej oświacie. Warto również, wzorem Gimnazjum nr 4 stworzyć w G2 Klub Seniora i zrezygnować z bardzo kosztownego projektu budowy tego klubu od podstaw w miejscu dawnego „DH – DOMOS”.

Liczymy na kontynuowanie dialogu z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół, które zostało już zapoczątkowane z inicjatywy nasze radnej WS Pani Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej przy udziale Przewodniczącego WS Ziemi Świdnickiej i Przewodniczącego Klubu Radnych WS w dniu 2 lutego       2017 r. Mamy również nadzieję na skorygowany i skonsultowany z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, dobry projekt uchwały, który Rada Miasta przyjmie w przyszłym miesiącu.

- Miało być bez emocji, ale niestety słysząc to oświadczenie nie dam rady. Dawno nie słyszałam takiego wystąpienia pełnego hipokryzji. Podczas konsultacji społecznych minister Zalewska, mimo, że zapraszana nigdy nie wzięła w nich udziału. Zawód nauczyciela został zdegradowany. Nie zgodzę się z tym, że w centrum nie ma szkół podstawowych. To Wspólnota Samorządowa nie dokonała przez wiele lat żadnego remontu w 315, a nakłady na nią były najmniejsze. To również za Waszej kadencji polikwidowano i połączono szkoły. Dziwię się państwu naprawdę, że bez analizy, bez odwiedzenia budynku wydajecie państwo taką opinię. Wszyscy jak tu siedzimy jesteśmy odpowiedzialni za finanse miasta a w tej chwili dokładamy do oświaty 20 milionów - skomentowała Beata Moskal-Słaniewska. - Wykazaliście się państwo indolencją, albo mnie po prostu nie słuchaliście. Wielokrotnie powtarzałam co powstanie po dawnym Domosie. Prosiłam was o rozwagę a wykazaliście się skrajną nieodpowiedzialnością, która skutkowałaby zwolnieniem kilkudziesięciu ludzi - dodała.

W sumie 13 radnych było za,  3 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Ostateczną opinię co do przyjętej sieci szkół podejmie Dolnośląski Kurator Oświaty. Ma  ona obowiązywać od 1 września 2017 roku.

***

Gimnazjum nr 1 stanie się częścią SP4, Szkoła Podstawowa nr 315 przeniesiona zostanie do budynku Gimnazjum nr 2 przy Of. Oświęcimskich. Gimnazjum nr 3 stanie się częścią SP105 przy ul. Folwarcznej a Gimnazjum nr 4 - SP6.  

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

sobota, 18.02.2017 12:11
Kurator nie zgodzi się na przeniesienie 315 do Gimnazjum nr2,...
zasa piątek, 17.02.2017 13:25
Panie Chołko głowa pana boli czy jesteś pan znudzony wstyd...