Zginąłbyś za Ojczyznę?

środa, 29.10.2014 14:30 6159 1

Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć w ramach konkursu "Powstanie Warszawskie oczyma młodych" uczniowie świdnickich szkół. Nagrody za eseje wręczono 28 października.

 Do konkursu organizowanego przez Galerię Świdnicką nadesłanych zostało 14 prac. Zadanie nie było łatwe i nie wszyscy sobie z nim poradzili. Jury w składzie Stanisław Kotełko,  historyk, Krystyna Bartela, wieloletnia dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor ds. marketingu GŚ oraz przedstawiciele lokalnych mediów: Violetta Zdziechowska-Mazurek, Agnieszka Komaniecka, Agnieszka Szymkiewicz, Marlena Mech i Karolina Osińska-Marcinczyk, mimo to postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników książką "Miasto 44".

 - Prace były nie najlepsze, bo mieliście tendencję do powtarzania utartych haseł, trochę sloganowych, natomiast za mało było w Waszych pracach osobistej refleksji i własnego spojrzenia. Brakowało też odwołań do literatury czy choćby filmu "Miasto 44". Pojawiały się też problemy merytoryczne - oceniał przewodniczący jury Stanisław Kotełko

- Patrzyliśmy na wiek autorów i im się jest starszym bardziej krytycznie patrzy się na pewne rzeczy. Chcieliśmy Was sprowokować do przemyśleń i poszukiwań historycznych. Powstanie Warszawskie było niezwykle ważne dla historii Polski, jednak do dziś niejednoznaczne i kontrowersyjne -  dodała Beata Moskal-Słaniewska.

Szczególne wyróżnienie w postaci książki "Warszawa 1944" trafiło do Karoliny Prokop, Martyny Dydyk, Jakuba Matlęgi, Wojciecha Wołkowskiego i Justyny Milcarz. Dwa równorzędne miejsca pierwsze za historyczną dociekliwość, rozbudowaną pracę i odwoływanie się do źródeł, oraz w przypadku drugiej pracy za ujęcie tematu z punktu widzenia nastolatka, który budzi się w innej rzeczywistości niż w tej, w której zasnął, przypadły Karolinie Prokop i Jakubowi Matlędze, którzy otrzymali dodatkowo upominki w postaci odzieży projektu Roberta Kupisza.

 ***

Karolina Prokop – III Liceum Ogólnokształcące (opiekun Grzegorz Mikołajczyk), Radosław Polak –
Zespół Szkół Ekonomicznych, z Gimnazjum nr 3: Martyna Dydyk (opiekunowie J. Antos, M. Zięba),
Jakub Matlęga, Paulina Rybarczyk, Aleksander Ingram, Wojciech Wołkanowski, Kacper Pietrzak
(opiekun: Marzena Zięba), Daniel Baranowski – Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych (opiekun
Marzena Kawłak), Justyna Milcarz, z Technikum Ortopedycznego: Aleksandra Czoch, Marika Czapska,  Wiktoria Węgłowska i Jakub Prończuk (opiekun Iwona Bejster).

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

waldek czwartek, 30.10.2014 10:25
Za ojczyznę ginąć ? Przecież Polska istnieje tylko teoretycznie. Co...