komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 3 sierpnia 2021

Lidii, Augusta

Zamiast zarobić stracił pieniądze

środa, 14.7.2021 12:34 , komentarze: 2 , odsłony: 1810
kategorie artykułu:

Co kilka dni dowiadujemy się o nowych metodach oszustw w sieci, które mają służyć wyłudzeniu naszych pieniędzy. W ostatnim czasie mamy do czynienia z nowym oszustwem związanym z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym.

13 lipca do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 31-latek wystawił na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży radio oraz głośnik samochodowy, chciał zarobić... a w efekcie stracił swoje pieniądze.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

I tak też było w tym przypadku... na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić sprzęt  wystawiony do sprzedaży, zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedający zdecydował  się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 31-latek zalogował się na swoje konto, okazało się że ktoś wykonał przelew na kwotę 1000 złotych.

Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce - przestrzega rzecznik KPP Świdnica, Magdalena Ząbek.

 

Wasze komentarze

???
środa, 14.07.2021 16:31 autor:
Lubię takie sytuacje
środa, 14.07.2021 15:24 autor:
poniedziałek, 2.8.2021 10:46
5
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra