Zamiast pieniędzy na węgiel, powiadomenia od gminy

środa, 21.9.2022 08:50 5510 9

Jeszcze w tym tygodniu do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego mają wpłynąć pieniądze na wypłatę dodatków węglowych. Kiedy otrzymają je mieszkańcy?

Warunkiem koniecznym uzyskania prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest zgłoszenie lub wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków głównego źródła ogrzewania. Pierwsze wypłaty środków miały nastąpić 17 września. - Jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla ponad te, które już są zapewnione, pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej. Samorządy powinny jak najszybciej uruchomić procedury, aby te środki wypłacać. Zamiast chodzić i opowiadać, że nie ma pieniędzy, powinni szybko zrobić sesję, pieniądze jak najszybciej do budżetu wprowadzić tak, aby można było je wypłacić. Procedury po obu stronach powinny zostać jak najszybciej uruchomione, bo pieniądze na ten cel są przez Ministerstwo Finansów zabezpieczone na funduszu - powiedział we wtorek w Polsat News wiceminister finansów Artur Soboń.

Samorządowcy zamiast wypłacać pieniądze, informują mieszkańców, że nie mogą wywiązać się z ustawowych zobowiązań, bo rząd nie przekazał im środków.

- W związku z nieotrzymaniem środków finansowych z Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu na wypłatę dodatku węglowego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy odwołuje wypłatę świadczenia zaplanowaną na 16 września 2022 r - informuje świdnicki MOPS.

- Wójt Gminy Marcinowice uprzejmie informuje, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone w terminie 18 – 26 sierpnia 2022 r. nie mogą zostać rozpatrzone w terminie z powodu braku środków na realizację zadania z budżetu państwa. Wobec powyższego przedmiotowe wnioski zostaną rozpatrzone niezwłocznie po otrzymaniu dotacji na dodatki węglowe.

Głównym powodem opóźnień była nieszczelna ustawa o dodatku węglowym, którą wprowadzono 5 sierpnia br. Umożliwiała ona składanie kilku wniosków z jednego gospodarstwa domowego.

Rząd uszczelnia ustawę o dodatku węglowym. Najważniejsza zmiana to taka, że dodatek węglowy będzie przysługiwać na adres zamieszkania a nie na gospodarstwo. Ta poprawka w ustawie ma zapobiec celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków. Według nowych zasad weryfikowane mają być wszystkie wnioski złożone przed jej publikacją, oraz te po publikacji. Ustawa wydłużyła też termin na wypłatę dodatków do dwóch miesięcy. Urzędnicy będą weryfikować wnioski od nowa, a następnie wysyłać kwotę zapotrzebowania na środki do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Nikt nie chce, aby środki publiczne były w jakikolwiek sposób zmarnotrawione czy beneficjenci tych środków nadużywali tej możliwości, jaką daje dodatkowa pomoc na źródła ciepła, na te wszystkie źródła, na które mamy specjalne dodatki - dodał minister.

 Przepisy o dodatku węglowym obowiązują od 17 sierpnia 2022 r. Do uzyskania świdczenia niezbędne jest złożenie wniosku w gminie do 30 listopada 2022 r. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Rząd przeznaczył na wypłaty 11,5 mld zł. Jeśli chętni będą wnioskować łącznie o ponad 95 proc. tej kwoty (10,9 mld zł), wysokość dofinansowania będzie niższa niż zapowiadane 3 tys. zł. Do samorządów w całym kraju już wpłynęły wnioski na 10,7 mld zł.

Zmiany w ustawie przewidują dłuższy termin, jeśli chodzi o możliwość rozpatrywania wniosków na węgiel - z 30 dni do 60 dni. Ma to dać samorządom więcej czasu na weryfikację wniosków.

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

środa, 21.09.2022 10:04
'Wczoraj była w Sejmie dyskusja na temat unijnego systemu handlu...
czwartek, 22.09.2022 21:08
Dokładnie, kto krzyczał TURÓW do zamknięcia? A teraz Hołownia znów...
środa, 21.09.2022 14:59
Handlarze chcą handlować wszystkim powietrzem też
szofer czwartek, 22.09.2022 09:23
Popieram.
mały kaczorek czwartek, 22.09.2022 07:23
nawet tu na prowincji za pieniądze się udzielają. to nie...
Hhh czwartek, 22.09.2022 00:24
Co po dopłatach jak węgla nie ma
a tak sobie środa, 21.09.2022 09:44
- Nikt nie chce, aby środki publiczne były w jakikolwiek...
zdrowy rozsądek środa, 21.09.2022 17:21
PO podpisywało z Rosją umowy na węgiel, gaz i ropę...
środa, 21.09.2022 10:03
Wybory kopertowe dzięki opozycji, między innymi najbardziej znanego koperciarza Grodzkiego,...