Zaduszki a Wszystkich Świętych. Czy to nie 2 listopada powinniśmy odwiedzać groby bliskich?

sobota, 2.11.2024 14:00 880 0

W polskiej tradycji dwa pierwsze dni listopada są poświęcone pamięci o zmarłych. 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada Dzień Zaduszny, potocznie nazywany Zaduszkami. Choć często mylone lub traktowane jako jedno święto, oba dni mają różne znaczenia i symbolikę w tradycji chrześcijańskiej.

Wszystkich Świętych to uroczystość w kościele katolickim ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W kościele katolickim jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Dzień Zaduszny, nazywany również Zaduszkami, przypada na 2 listopada i ma inny charakter niż Wszystkich Świętych. Jest to dzień obchodu liturgicznego poświęconego zmarłym. W kościele katolickim jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym polega różnica pomiędzy tymi świętami. Streszczając, 1 listopada w kościele katolickim modli się za tych, którzy zostali ogłoszeni świętymi, a ich dusze znajdują się w niebie. 2 listopada natomiast jest uroczystością upamiętniającą tych zmarłych, którzy do nieba jeszcze nie trafili. W polskiej tradycji przyjęło się, że to 1 listopada odwiedzamy groby bliskich, chociaż to "Zaduszki" powinny być poświęcone wspominaniu zmarłych. Za najbardziej prawdopodobny powód większej popularności wizyt na cmentarzach 1 listopada uznaje się fakt, że ten dzień w odróżnieniu od "Zaduszek" jest ustawowo wolny od pracy.

/opr. doba.pl, foto: OpenAI/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)