komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 21 marca 2019

Lubomira, Benedykta

ZACZYTANI... Maria Nurowska "Pamiętnik znaleziony w Katyniu"

niedziela, 6.1.2019 16:31 , komentarze: 0 , odsłony: 641
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Dominika Mazur. 

 

Maria Nurowska, Pamiętnik znaleziony w Katyniu, Warszawa 2018 Prószyński i Media

 

Najnowsza książka Marii Nurowskiej pt. „Pamiętnik znaleziony w Katyniu” jest zbeletryzowaną biografią Janiny Lewandowskiej – jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.

Janina Lewandowska urodziła się w 1908 roku w Charkowie. Była córką generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, który dowodził zwycięskim powstaniem wielkopolskim na przełomie lat 1918–1919 (na marginesie – jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym po zaborach). Jako pilotka i spadochroniarka wychowana w tradycji wolnościowej we wrześniu 1939 roku dołączyła do 3. pułku lotniczego i wyruszyła na wojnę z Niemcami. Niestety, dostała się do niewoli sowieckiej. Przetrzymywana była w Ostaszkowie, później przewieziono ją do Kozielska. W obozie otrzymała awans na podporucznika pilota lotnictwa Wojska Polskiego RP. W poniedziałek, 22 kwietnia 1940 r., dokładnie w dniu swoich 32 urodzin, została zabita strzałem w tył głowy.

Dzięki stylizowanej na pamiętnik powieści Marii Nurowskiej możemy dowiedzieć się nie tylko, jak wyglądał pobyt Janiny Lewandowskiej w Kozielsku, lecz także zagłębić się w jej wspomnieniach. Dotyczy to np. trudnych stosunków z ojcem, który nie akceptował autonomicznych, jakbyśmy dziś powiedzieli – feministycznych wyborów córki. Losy głównej bohaterki cały czas przeplatają się z historią jej męża Mieczysława, który nie wiedząc, gdzie jest jego żona, przedostaje się do Anglii i tam służy w polskich dywizjonach.

Janka była kobietą niezwykłą, stanowiła podporę dla wielu więźniów, była przez nich darzona ogromnym szacunkiem. Dzięki swojej postawie przez kolegów nazywana była „Matką Boską Kozielską”. Ta wzruszająca powieść jest hołdem oddanym tej dzielnej bohaterce.

Serdecznie polecam kolejną, niezwykłą w formie i treści książkę Marii Nurowskiej

 

Dominika Mazur

Książkę wypożycza BPMiG Ząbkowice Śl. wraz z filiami w Braszowicach i osiedlową oraz biblioteka w Brzeźnicy/Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece!

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 7 godz temu
wtorek, 19.3.2019 14:24
1
poniedziałek, 18.3.2019 15:34
niedziela, 17.3.2019 12:03
sobota, 16.3.2019 17:22
7
piątek, 15.3.2019 09:21
2
piątek, 15.3.2019 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC