ZACZYTANI... Eva Weaver "Lalki z getta"

niedziela, 12.10.2014 10:00 2275 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  i WYGRAJ nowości Księgarni MATRAS. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

Pomimo tego, że kwestie czystek etnicznych są tematami powszechnie znanymi, nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć bezmiar tragedii, jaką masowa eksterminacja jakiegoś narodu niosła czy niesie, bo przecież ciągle na świecie, pod jakąś szerokością geograficzną, jakaś grupa narodowa jest czystce poddawana. Najbardziej bezwzględny jej przejaw wystąpił za przyczyną hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej. III Rzesza dążyła do „oczyszczenia” Europy z ras niższych, w tym z ludności żydowskiej.

Z chwilą wybuchu wojny Warszawa była największym skupiskiem tej populacji w Europie, zaś  drugim po Nowym Jorku na świecie. Dyskryminacja ludności żydowskiej Warszawy rozpoczęła się bezpośrednio po wkroczeniu do niej wojsk niemieckich. W bestialski sposób Niemcy bili, znęcali się  nad dziećmi i osobami starszymi, znieważali żydowskie kobiety, zmuszali społeczność żydowską do wykonywania najcięższych, najpodlejszych prac. Wprowadzili obowiązek noszenia białej opaski z niebieską gwiazdą Dawida, tym też symbolem znakowano sklepy i warsztaty żydowskie. Pozamykano synagogi, zabroniono wstępu do bibliotek publicznych. Niemcy przejmowali kamienice, obiekty i przedsiębiorstwa należące do Żydów. Jednym słowem zabierano im dobytek całego życia i wreszcie zagoniono do getta. Żydzi masowo ginęli od kul karabinowych, pałek policjantów albo umierali z głodu i chorób w ruinach miasta i getta. W wyniku wielkiej akcji likwidacji getta znaczna część mieszkańców została wywieziona i zamordowana w obozach zagłady Treblinki, Oświęcimia, Bełżca i innych. W ten wynaturzony sposób żołnierze niemieccy mieli stworzyć Warszawę wolną od Żydów.

Przedstawione zdarzenia towarzyszą prezentowanej powieści „Lalki z getta” Evy Weaver. To jedna z wielu książek, która  porusza problematykę eksterminacji Żydów. Niemiecka pisarka a zarazem artystka i terapeutka przedstawia zagładę ludności żydowskiej widzianą oczami chłopca o imieniu Mika. Chłopiec dziedziczy po dziadku niezwykły płaszcz kryjący dużą ilość kieszeni służących do przetrzymywania najcenniejszych przedmiotów. Staruszek zostaje zamordowany przez żołnierzy wermachtu, ponieważ nie potrafi ignorować otaczającej go rzeczywistości i patrzeć spokojnie na brutalne traktowanie drugiego człowieka. Wydarzenia tamtego okresu spowodowały, że kilkunastoletni chłopiec musi porzucić szkołę i przyjaciół. Zostaje odarty z wszystkiego, co jest dla niego ważne. Wewnętrzne rany pozostawią blizny w jego sercu na całe życie. Otrzymany płaszcz to niemy świadek wszystkiego przez co przechodzi. Towarzystwo skrywanych w kieszeniach pacynek pozwala chłopcu choć na chwilę wyzbyć się strachu i zapomnieć o świecie dorosłych robiących bezduszne rzeczy. Prezentuje przedstawienia kukiełkowe nie tylko znudzonym niemieckim żołnierzom, ale również żydowskim dzieciom przebywającym w getcie pod opieką wyjątkowego człowieka jakim był Janusz Korczak. Losy chłopca ściśle splotą się z kolejami życia spotkanego na swojej drodze niemieckiego żołnierza. Max po przegranej wojnie wraz z innymi żołnierzami zostaje zesłany do ciężkiej pracy na Syberię. Tam powraca myślami do Warszawy nie mogąc zapomnieć o okropnościach, które działy się także za jego przyczyną.
        Lalki z getta są przepiękną, rozczulającą powieścią ukazującą wojnę oczami dziecka, które nie jest w stanie zrozumieć otaczającej go rzeczywistości . To bardzo ciekawa i poruszająca historia. Czyta się ją jednym tchem. Nie mogłam zapanować nad uczuciami, które we mnie naprzemiennie  wyzwalała. Nie jeden raz zakręciła mi się łza w oku. W sposób szczególny poruszyły mnie losy małych bohaterów powieści. Książka jest wymownym świadectwem tego, iż autorka nie odcina się od wciąż żywej tematyki wojennej. Podobnie jak wielu Niemców zmaga się z ciężarem II wojny światowej. Choć jest to fikcyjna opowieść, ma się wrażenie, że przedstawiona historia mogła wydarzyć się naprawdę.

Jadwiga Rogowska

Książka udostępniana w bibliotekach publicznych Brzeźnicy, Przyłęku, Ząbkowic (ratusz), szukaj jej także w bibliotece w swoim mieście!      

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW DO WYGRANIA DWIE KSIĄŻKI OD KSIĘGARNI MATRAS!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Miasto z lodu

Małgorzata Warda

Prószyński i S-ka

 Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie "obce" szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi z miasteczka rośnie. Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie. Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, 

koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa "odpowiedzialność" i "manipulacja". Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata. 

Do napisania "Miasta z lodu" zainspirowali mnie internetowi hejterzy, chętnie i obraźliwie wypowiadający się na temat życia innych ludzi. Każdemu człowiekowi może przydarzyć się tragedia i będzie ona wynikiem zaniedbania, niedopatrzenia albo nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Dla hejterów to prawdziwy żer. W mojej powieści ofiarą nienawiści Internetu jest Teresa Tomaszewska, matka trzynastoletniej Agaty, znalezionej w krytycznym stanie w górach. Zaniedbała dziecko, ale czy zasłużyła na nienawiść? Chciałabym zachęcić Was do zastanowienia się nad przyczynami tej tragedii, porozmawiać o manipulacji, o afektywnej chorobie dwubiegunowej oraz o znieczulicy społeczeństwa, które często reaguje impulsywnie, ale... tylko w Internecie.
Małgorzata Warda

 

Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata

Paul Tough

Nasza Księgarnia

Dlaczego niektóre dzieci odnoszą sukcesy, a inne ponoszą porażki? Czy odpowiada za to inteligencja? Otóż nie – Paul Tough w swojej rewolucyjnej książce dowodzi, że zwycięzcę czynią z dziecka: wytrwałość, ciekawość świata, sumienność, pozytywne nastawienie i samodyscyplina.
Korzystając z doświadczeń badaczy i nauczycieli, pisarz analizuje związki pomiędzy wydarzeniami w naszym dzieciństwie a osiągnięciami w wieku dorosłym. Odkrywa, którzy rodzice dobrze przygotowują swoje dzieci do dojrzałości, a którzy popełniają błędy. Pokazuje też, że każdy, nawet dziecko z ubogiego domu, może dokonać zdumiewających rzeczy.
Ta zmuszająca do myślenia i dająca nadzieję lektura pomaga rodzicom 

zmienić metody wychowawcze, a nauczycielom – twórczo realizować założenia systemu edukacji. Odmienia też całkowicie nasz sposób postrzegania dzieciństwa.
Chciałbym wręczyć tę książkę każdemu rodzicowi, nauczycielowi i politykowi. Jej główne przesłanie zaskakuje oryginalnością i optymizmem: kluczem do sukcesu jest osobowość, a osobowość można kształtować.
Alex Kotlowitz, autor There Are No Children Here

Osiągnięcia dzieci nie są przypadkowe. Paul Tough przyjrzał się odkryciom naukowców, wysłuchał specjalistów, a następnie napisał poradnik dla nas wszystkich.
Charles Duhigg, autor Siły nawyku

Odpowiadając na tytułowe pytanie, Paul Tough łączy wyniki najnowszych badań i osobiste doświadczenia. Lektura obowiązkowa dla rodziców, wychowawców i reformatorów oświaty!
Dagna Ślepowrońska, psycholog

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla Czytelników Doba.pl mamy po jednym egzemplarzu każdej z książek od księgarni Matras . Aby wygrać, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie: 

Jak nazywa się inna książka Małgorzaty Wardy, dostępna w internetowej księgarni Matras?

Na odpowiedzi czekamy do 14 października 2014 r.

 

Dwie osoby, które prześlą prawidłową odpowiedź na adres konkursy@doba.pl zostaną szczęśliwymi posiadaczami jednej z książek ufundowanych przez księgarnię MATRAS.

 

W treści maila NALEŻY podać: poprawną odpowiedź, swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres zamieszkania.

Książki będą do odebrania w księgarniach MATRAS http://www.matras.pl/ksiegarnie 
Najbliższe księgarnie: Wałbrzych, Wrocław, Świdnica.
Czas odbioru książki: 3 tygodnie

ROZSTRZYGNIĘCIE:

Dziękujemy za wszystkie nadesłane maile. 
Książki otrzymują:  Robert Jaworski i Jakub Konieczny

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)