komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 21 września 2018

Jonasza, Mateusza

Zabytkowy wiatrak odzyska blask?

niedziela, 8.7.2018 10:16 , komentarze: 2 , odsłony: 2123
kategorie artykułu:

Jeszcze w tym roku okaże się, czy nowy projekt w ramach współpracy partnerskiej Strzegomia z miastem Horice uzyska dofinansowanie. Chodzi o rewitalizację niezwykle popularnego w mieście Fort-Gaju i ruin zabytkowego wiatraka (Baszty), które od kilkunastu lat są bardzo mocno zniszczone i zaniedbane.

Projekt zakłada, że do 2022 r. powstanie nowa trasa turystyczna i edukacyjna między regionami Wschodnich Czech i Dolnego Śląska, promująca wspólną kulturę i historię obszaru pogranicza z zastosowaniem elementów interaktywnych.

- W ramach projektu planowane jest zagospodarowanie Fort-Gaju tj. oczyszczenie całego terenu, renowacja murów okalających wraz z odbudową i zagospodarowaniem istniejącej kazamaty laboratorium, remont fontanny, wykonanie ścieżek, oświetlenia, monitoringu, małej architektury, miejsca do grillowania, budowa wiaty oraz warsztatów służących do prezentacji i nauki różnych rzemiosł m.in. kowalstwa, stolarstwa i garncarstwa, wybudowane zostaną również toalety. Ponadto zostaną odrestaurowane ruiny wiatraka znajdujące się w sąsiedztwie fortu, które będą pełniły funkcję punktu widokowego. Gospodarzami obiektu będzie Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich i dla nich też będzie zagospodarowana część terenu - wyjaśnia burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

***

Będzie to miejsce aktywnego wypoczynku dla całych rodzin – warsztat kowalski, stolarski, garncarski, wybijanie monet i grill. W czerwcu br. gmina Strzegom wraz z czeskimi Horicami oraz gminą Dobromierz i Muzeum Wschodnich Czech złożyła propozycję projektową w ramach naboru do Programu Interreg V-A Republika Czeska– Polska. Trwa oczekiwanie na oceną złożonej propozycji.

 

Wasze komentarze

Wspaniale. I tylko smród w mieście pozostanie taki sam. A...
niedziela, 08.07.2018 15:22 autor: mieszczuch
dzisiaj, 3 godz temu
3
wczoraj, 21 godz temu
poniedziałek, 17.9.2018 11:20
wtorek, 18.9.2018 08:54
8
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Broni
Muzeum Broni
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Pracuj z GoWork
Pracuj z GoWork
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Auto Max
Auto Max
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra