komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 20 czerwca 2021

Diny, Bogny

Za nami pierwsza z ośmiu rozmów o pojednaniu

czwartek, 10.6.2021 13:33 , komentarze: 0 , odsłony: 144
kategorie artykułu:

„Dzieci pojednania” - spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim (synem byłego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego), było pierwszym z 8 zaplanowanych seminariów jakie Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami organizuje w ramach obchodów 30. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W gronie uczestników pierwszego spotkania znaleźli się także burmistrz miasta Lampertheim Gottfried Störmer i zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik. Wszystko za sprawą umowy partnerskiej, która od 2006 roku łączy gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim oraz wymiany edukacyjnej szkół.

Współpraca edukacyjna szkół Pszenno- Lampertheim rozpoczęła się w 2008 roku od realizacji wspólnego projektu „Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel w ramach programu Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) ówczesne Gimnazjum w Pszennie otrzymało dotację w wysokości 16 tys. euro. Od tego momentu placówki oświatowe prowadzą regularną wymianę młodzieży zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Ponadto dzięki współpracy partnerskiej gminy Świdnica z Lampertheim, Maldegem, Adrią i Ermont, młodzież z terenu gminy gościła kilkukrotnie w Belgii, Włoszech i Niemczech realizując nie tylko edukacyjne ale i pro społeczne projekty. Korzystała także z wymiany dobrych praktyk w ramach działalności młodzieżowych rad.

https://youtu.be/yQaVwY40Vuw

https://lampertheimde.sharepoint.com/:v:/s/Datenaustausch/ETJh9iCaZChPoo77-6Zb_2oBlE37UhnvFiAYMaFugr9GgQ?e=krqQWk

Polsko-niemieckie spotkania młodzieży nie muszą być tylko jednorazową przygodą czasu szkolnego. Mogą mieć trwały wpływ i zmienić życie ich uczestników i uczestniczek. Organizatorzy projektu 8xpojednanie zaprosili 5 uczestników i uczestników z Niemiec i z Polski, którzy mają właśnie takie doświadczenie . W tym gronie znalazły się 3 osoby z gminy Świdnica.

Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego.

Pełny zapis spotkania dostępny na https://fb.watch/60PuF6NMu6/

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 7 godz temu
czwartek, 17.6.2021 23:41
czwartek, 17.6.2021 12:19
czwartek, 17.6.2021 08:24
środa, 16.6.2021 11:43
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica