Z Kenii, Kolumbii, Francji, Serbii i Węgier. Poznajcie zespoły, które wystąpią na 32. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru!

poniedziałek, 5.8.2024 16:00 654 0

Od 7 do 11 sierpnia w Strzegomiu i okolicach odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. W ramach wydarzenia zaplanowano masę koncertów, występów, spotkań integracyjnych oraz imprez towarzyszących.

Już we wtorek 6 sierpnia o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Olszanach wystąpią zespoły, które pokonają najdłuższą drogę do Granitowego Serca Polski - grupy z Kolumbii i Kenii. Wszystkie zespoły spotkają się następnego dnia o godz. 9.30 podczas Śniadania na Trawie w Forcie Gaj. O godz. 20.00 zaplanowano Wieczór Narodowy w Kostrzy. 8 sierpnia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zaplanowano Koncert Inauguracyjny. Start o godz. 19.00. O tej samej porze rozpocznie się w piątek, 9 sierpnia Koncert "Folklor łączy ludzi", również na terenie Stadionu OSiR. W sobotę, 10 sierpnia o godz. 20.00 zaplanowano Koncert Galowy. W ostatni dzień świętowania, 11 sierpnia wydarzenia rozpoczną się już o godz. 7.00, kiedy na Rynku w Strzegomiu odbędzie się Poranek z Radiem Wrocław. O godz. 11.45 w sercu miasta odbędzie się barwne, integracyjne wydarzenie "Rynek Świata 2024". Na godzinę 13.00 na terenie OSiR-u zaplanowano Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. O godz. 20.00 wystąpi gwiazda wieczoru - zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Wstęp na koncert będzie biletowany i wyniesie 5 złotych.

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zaprezentują się zespoły z sześciu krajów - Francji, Kenii, Kolumbii, Polski, Serbii i Węgier. Organizator wydarzenia, Strzegomskie Centrum Kultury przedstawił już wszystkich gości folklorystycznego święta.

Zespół Roudelet Felibren z Francji został założony w 1927 roku przez Jeana Baptiste Juliena Pignola, założyciela Muzeum Château Gombert, i misją grupy jest ochrona i podtrzymywanie tradycjami oraz kultury wioski związanych z regionem Prowansji. Przez lata zespół Roudelet Felibren był wspierany przez zaangażowanych, oddanych członków, którym zależało na zachowaniu i promowaniu języka, kultury i folkloru Prowansji. Otaczając się wszelkim przydatnym wsparciem, dzielnym wolontariuszom udało się w ten sposób przekazać i zyskać uznanie dla folkloru ze względu na jego podstawy i wartości. Bardzo duży nacisk kładą na ochronę swojego języka oraz na ożywienie dawnych tradycji i zwyczajów oraz popularyzowanie kraju. Od prawie 100 lat Roudelet Felibren wywiera znaczący wpływ na Marsylię i Prowansję, czy to poprzez Międzynarodowy Festiwal Folkloru, czy prezentując swoje talenty we Francji i na 5 kontynentach podczas 75 podróży do 32 krajów.

PITH OF AFRICA MUSIC AND DANCE GROUP  z Kenii to artystyczna grupa taneczna połączona z zespołem orkiestrowym, który powstał w 2008 roku i został zarejestrowany w Ministerstwie Kultury, Sportu i Dziedzictwa jako grupa taneczna działająca na szczeblu lokalnym. Grupa prezentuje kolorową i egzotyczną kulturę Kenii, chcąc podtrzymywać swoje tradycje oraz pokazywać bogactwo swojego kraju na całym świecie poprzez taniec i śpiew. Dodatkowo zespół ma na celu rozwijanie pasji i edukowanie młodzieży i pokazywanie im innych, lepszych alternatyw spędzania wolnego czasu. Dzięki temu członkowie zespołu mają możliwość podróżowania po świecie, zwiedzania oraz dumnego reprezentowania swojego kraju. Zespół dzięki swoim sponsorom oraz wspaniałym wolontariuszom, funkcjonuje już 16 lat i miał możliwość wzięcia udziału w 97 festiwalach w kraju oraz na całym świecie i odwiedzić 46 krajów.

Somogy Dance Ensemble to węgierska grupa folklorystyczna powstała w 1949 roku. Nazwa zespołu pochodzi od komitatu Somogy w regionie Transdanubia w południowo-zachodnich Węgrzech. Młoda generacja wykonawców zespołu składa się z tancerzy ludowych z Egyptüd Árpád Art Educational Institution, która obecnie kształci blisko 300 uczniów. Praca artystyczna grupy polega na poznawaniu i prezentowaniu autentycznych węgierskich tańców ludowych, a także na tworzeniu tematycznych choreografii. Repertuar grupy to tańce i muzyka wywodzące się z różnorodnych, bogatych kultur wielu małych regionów Basenu Karpackiego. Wszystkim choreografiom towarzyszy muzyka folklorystyczna wykonywana na żywo przez zespół Somogy Band. Oprócz akompaniowania grupie tanecznej, muzycy aranżują sale koncertowe, a także prowadzą wykłady. Niektórzy członkowie są wykwalifikowanymi nauczycielami muzyki ludowej. Warto nadmienić, że podczas swoich występów i koncertów, zespół wykorzystuje różnorodne instrumenty: skrzypce, skrzypce Stroha, altówkę, kontrabas, dudy, cytrę, lutnię, lirę, harfę szczękową, tamburę, hit gardon, tapan czy przeróżne flety pasterskie. Zespół Taneczny Somogy jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

45 lat temu, 3 najlepsze zespoły taneczne w Belgradzie „EHO”, „SUSRET” oraz „FRULA” założyły stowarzyszenie „Dimitrije Tucović”. Stowarzyszenie to tworzy jeden wielki zespół o najwyższym poziomie artystycznym w Serbii. Uczestnicy zespołu lubią nazywać się rodziną, którą łączy pasja do tańca, muzyki oraz podtrzymywania lokalnego dziedzica narodowego. Prezentują kulturę różnych regionów Serbii poprzez taniec i muzykę. Na co dzień starają się zachęcać młodzież do podtrzymywania wiedzy na temat swoich korzeni oraz podtrzymywania lokalnej kultury. Można śmiało powiedzieć, że zespół zwiedził już cały świat biorąc udział w różnych festiwalach.

Zespół Campania de Danzas Quetzal z Kolumbii został założony w 2002 roku pod dyrektywą Emerson Farith Fandino Orozco. Jest to grupa z ponad 20 letnią karierą promującą tożsamość narodową zespołu. Grupa tworzy widowiska dzięki, którym widzowie mogą poznać Kolumbię poprzez artystyczne pokazy ukazujące kulturę tego wspaniałego kraju słynącego z kawy. Zespół Campania de Danzas Quetzal jest uważany za jeden z najlepszych oraz najważniejszych zespołów w swoim kraju. Występowali w wielu bardzo znanych miejscach oraz na wielu scenach wielkiego formatu, gwarantując widzom niezapomniane wrażenia.

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" z Płocka, od ponad dwóch dekad, jest ambasadorem polskiej kultury ludowej, prezentując zróżnicowany repertuar, który obejmuje zarówno regionalny folklor, jak i tańce narodowe. Dzięki swojej działalności, "Wisła" nie tylko zachowuje dziedzictwo kulturalne, ale również inspiruje młode pokolenia do odkrywania i pielęgnowania tradycji tanecznych i wokalnych. Współpraca z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki umożliwia zespołowi rozwijanie swoich umiejętności oraz dzielenie się nimi z szerszą publicznością. Udział w Stowarzyszeniu Polska Sekcja CIOFF oraz liczne nagrody, w tym prestiżowe Grand Prix, są świadectwem uznania dla ich wkładu w promocję kultury. Zespół "Wisła" kontynuuje swoją misję, będąc żywym pomnikiem polskiego folkloru, który przekracza granice i łączy ludzi poprzez uniwersalny język sztuki.

Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie", z jego wielopokoleniową tradycją i zaangażowaniem w edukację kulturalną, jest prawdziwym skarbem Gminy Strzegom. Od momentu powstania w 1975 roku, zespół nieustannie promuje polską kulturę ludową, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich występy, pełne autentycznych tańców i pieśni z różnych regionów Polski, są świadectwem głębokiego szacunku i miłości do tradycji. Dzięki współpracy ze Strzegomskim Centrum Kultury, "Kostrzanie" odgrywają kluczową rolę w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie dla promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego. Ich wkład w kulturę został doceniony wieloma nagrodami, w tym Grand Prix IV Międzywojewódzkich Konfrontacji Dziecięcych i Młodzieżowych zespołów artystycznych oraz nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

Plan zmian organizacji ruchu drogowego na strzegomskim rynku podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru (Rynek Świata) - 11 sierpnia 2024 r. (godz. 6:00-18:00). Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 /SCK/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)