Wystawiła na sprzedaż domek dla lalek i straciła kilka tysięcy złotych

środa, 17.4.2024 06:00 1128 1

Kolejna osoba została oszukana podczas transakcji na portalu ogłoszeniowym. 41-latka wystawiła do sprzedaży domek dla lalek, po czym otrzymała od oszustów link z formularzem do uzupełnienia, w wyniku czego straciła kilka tysięcy złotych. Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by podczas internetowych transakcji zachowywać rozwagę i NIE LOGOWAĆ SIĘ POPRZEZ OTRZYMANE LINKI, nie podawać danych do swoich kont bankowych, ani kodów AUTORYZACYJNYCH w rozmowie z nieznana osobą.

Do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Żarowie zgłosiła się 41-letnia mieszkanka naszego powiatu, która została oszukana podczas transakcji internetowej. 14 kwietnia około godziny 15.00 na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż domek dla lalek. Kwadrans później otrzymała wiadomość sms, która wyświetliła się jako "info-sms" z powiadomieniem, że wystawiony przedmiot został sprzedany, a żeby potwierdzić sprzedaż, trzeba wejść w link znajdujący się pod wiadomością. 41-latka nie zrobiła tego, więc kilka minut później znów otrzymała podobną wiadomość i zapytanie przez komunikator, czy jej oferta jest nadal aktualna.

Kilka minut później 41-latka zdecydowała się otworzyć otrzymany link. Wybrała z listy swój bank i została przekierowana do strony logowania, gdzie zalogowała się, wpisując cały numer PESEL (przy logowaniu zwykle część numeru była zakodowana).

Następnie kobieta została przekierowana na stronę przypominająca portal ogłoszeniowy, gdzie wcześniej wystawiła domek dla lalek. Tam wyświetliła się informacja, że nastąpi kontakt z pracownikiem banku, który potwierdzi zgodność z placówką. Po chwili zadzwoniła nieznana kobieta, przedstawiając się jako pracownik banku i poinformowała, że będzie autoryzować tą transakcję. 41-latka podała rozmówczyni kod z wiadomości sms. Od tego momentu zaczęły przychodzić do 41-latki dziwne wiadomości i dopiero wówczas zorientowała się, że została oszukana. W sumie z jej konta przywłaszczono blisko 6 tysięcy złotych.

- Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni - to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie - apeluje asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

KPP w Świdnicy

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nika środa, 17.04.2024 15:06
Czy Policja nie powinna się tym zająć, nie tylko pijanymi