Wystawa w Parlamencie Krajowym Brandenburgii z udziałem przedstawicieli powiatu

piątek, 17.3.2023 12:13 829 0

W dniu 14.03.2023 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Emil Krebs- życie poświęcone językom” w holu Parlamentu Krajowego Brandenburgii w Poczdamie. W uroczystości wzięła udział delegacja powiatu świdnickiego w składzie Wicestarosta Zygmunt Worsa, członek Zarządu Alicja Synowska oraz Monika Pasternak-Domagała z Biura Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Na wystawie można obejrzeć prace plastyczne wykonane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy, które powstały w związku z realizacją konkursu językowego „Krebsomaniacy” w latach 2018/2019. Świdnickie liceum reprezentowali dyrektor szkoły Jacek Iwancz, nauczyciel języka niemieckiego Aleksandra Królak- Wąsowicz oraz uczennice klas maturalnych Weronika Uss oraz Martyna Pożoga. W uroczystości uczestniczyły delegacje miasta Świdnica oraz gminy Świdnica.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpoczęło przemówienie Prezydent Parlamentu Krajowego Brandenburgii prof. dr Ulrike Liedtke. Słowa powitania skierował do zebranych p. Eckhard Hoffmann, wnuk brata Emila Krebsa, który od lat niestrudzenie angażuje się w promowanie osiągnięć wybitnego multipoligloty. Wykłady wprowadzające do tematyki wygłosili p. Gunnar Hille, Dyrektor KoKoPol Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego w Sankt Marienthal oraz prof. dr Renata Nadobnik z AJP Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Gościem honorowym uroczystości był Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w RFN Dariusz Pawloś.

Urodzony w 1867 r. dyplomata, tłumacz, sinolog Emil Krebs jest uznawany za jednego z najwybitniejszych geniuszy językowych na świecie. Opanował 68 języków. Jako tłumacz Cesarskiego Posłannictwa Niemieckiego w Pekinie w latach 1893-1917, zasłynął jako szczególny autorytet w dziedzinie języków chińskiego, mongolskiego, mandżurskiego, tybetańskiego, japońskiego, koreańskiego. Języków obcych uczył się sam, nie tylko w oparciu o język niemiecki, ale za pośrednictwem języków, które poznał wcześniej np. języka angielskiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego, tureckiego i arabskiego. Jako współpracownik Językowej Służby Dyplomatycznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie dokonywał tłumaczeń urzędowych z języka niemieckiego na ponad 40 języków obcych. Jego biblioteka obejmująca opracowania w 111 językach została zakupiona po jego śmierci w 1930 r. przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Miejsce pochówku Emila Krebsa znajduje się przy kościele Südwestkirchhof w Stahnsdorf.

Dzięki tej powstałej w Świdnicy oraz prezentowanej w Parlamencie Krajowym Brandenburgii wystawie, zapomniany przez dziesięciolecia poliglota, Emil Krebs, staje się postacią łączącą obydwa kraje Niemcy i Polskę. Potwierdzają to wystawy np. na Uniwersytetach Wrocławskim, Krakowskim, w Gorzowie Wielkopolskim, a także w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, jak również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie. Liczne prace plastyczne uczniów powstałe w ramach konkursów językowych, które również można obejrzeć w Parlamencie Krajowym Brandenburgii, świadczą o dużym zainteresowaniu tą tematyką z strony młodego pokolenia.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 11.05.2023 r.

Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)